portal popularnonaukowy

Mózg człowieka

Anatomia Człowieka BIOLOGIA

biomist.pl

Mózg człowieka jest to ludzki organ, który pozwala nam poruszać się, myśleć, czuć, widzieć, słyszeć,  delektować się smakiem i zapachem. Pełni funkcje kontrolera który sprawdza nasze ciało i bieżąco informuje, analizuje i przechowuje informacje w naszej pamięci. Jego zadaniem jest wytwarzanie sygnałów elektrycznych, które w reakcjach chemicznych zarządzają całym ciałem – nerwy wysyłają sygnały w całym organizmie.  U młodego dziecka podczas urodzenia mózg waży mniej niż kilogram. Przeciętny mózg waży około 3kg. Mózg człowieka zbudowany jest z istoty białej.


Budowy mózgu

Mózg człowieka składa się z istoty szarej (40%) i istoty białej (60%) zawartych w obrębie czaszki. Komórki mózgu są to neurony i komórki glejowe. Składa się z trzech głównych części : mózgu, móżdżku, rdzenia tgz. pień mózgu.

Odżywianie mózgu

Mózg człowieka jest to tylko 2% ciężaru ciała, lecz wykorzystuje około 20% tlenu i dosteje 20% przepływu krwi. Płynu mózgowo-rdzeniowego otacza mózg .Naczynia krwionośne – tętnice, żyły, które zaopatrują mózgu w tlen i pokarm. Około 3 minuty nie otrzymywania tlenu powoduje że komórki mózgowe zaczynają umierać.

Układ nerwowy

Ośrodkowy układ nerwowy tworzę mózg człowieka i rdzeń kręgowy. Rdzeń kręgowy jest połączony z mózgiem od szyi do obszaru biodra. Nasz układ nerwowy kontroluje procesy naszego życia, nie świadomie np.: oddychanie,  krążenie krwi.

Ochrona

Układ nerwowy posiada komórki, które są delikatne i potrzebują ochrony przed ich zgnieceniem, zakażeniem. Błony przeźroczyste tgz. oponki twarde (łac. Dura mater) pokrywają mózg człowieka i rdzeń kręgowy i nadają im wytrzymałość. Mózg i rdzeń kręgowy otacza wodnisty i przejrzysty płyn mózgowo-rdzeniowy. Czaszka otacza i chroni mózg. Rdzeń kręgowy jest otoczony kręgami. Dodatkowo niektóre mięśnie służą do ustabilizowania kręgosłupa. Mózg jeżeli w organizmie wszystko działa jak należy umie stworzyć barierę krew-mózg. Przepływ krwi do mózgu jest filtrowany tak, że substancje szkodliwe są nie wpuszczane do mózgu.


 Mózg człowieka

Rafał

facebook Mózg człowieka youtube Mózg człowieka 

Goście wyszukali nas poprzez:

  • mózg człowieka
  • yhs-fh_lsonsw
  • mózgowie człowieka
  • anatomia mózgu człowieka
  • mozg czlowieka
  • mozg czlowieka ijego funkcje
  • mozg ludzki
  • mozdzek czlowieka i funkcje
Po więcej zapraszamy na nasze forum biologiczno-chemiczne:
Autor admin Data 2011-07-28 20:03:18 Czytań: 10754   Komentarzy: 0
Podobne artykuły
biomist.pl

Odruchy warunkowe i bezwarunkowe - Łuk odruchowy.

Łuk odruchowy – odruchy bezwarunkowe Reakcje, które zachodzą w oparciu o jednostkę anatomiczną, czyli łuk odruchowy. Łuk odruchowy – najkr...

copyright © by Biomist CMS: WordPress | projekt graficzny: cichonkarol.com