Nadczynność tarczycy

0 567

    Nadczynność tarczycy – z problemami związanymi z nią boryka się wiele ludzi, a mało kto zdaję sobie sprawę ze współczesności tej choroby i choć wydaję się, że jest ona z pozoru niegroźna, jej objawy mogą prowadzić do poważnych uszkodzeń naszego organizmu. Osoby cierpiące na tę chorobę powinny więc być objęte specjalistyczną opieką.

CO TO JEST NADCZYNNOŚĆ TARCZYCY?

Choroba zwana nadczynnością tarczycy to już problem społeczny, a wiele osób, których dotyczy ona nie ma świadomości cierpienia na te schorzenie, a za tym idzie jej nieleczenie. Nadczynność tarczycy wynika z nadmiernego produkowania przez organizm tzw. hormonutarczycy – jest to bezpośrednia przyczyna choroby. Może ją spowodować także przyjmowanie leków, kiedy do organizmu człowieka wsiąknie zbyt dużo sztucznych hormonów. Dzieje się to najczęściej podczas niedoczynności tarczycy i przyjmowaniu leków aby wyrównać hormon. Spowodować ją może także nadmierna dawka leku przeciw arytmicznego, który zawiera jod.

OBJAWY:

Jednym z pierwszych objawów nadczynności tarczycy jest nadmierna utrata masy ciała, a jest to związane z bardzo szybkim traceniem kalorii, mimo stałego uczucia głodu. Pacjenci jednak skarżą się równie wcześnie na ogólne osłabienie organizmu, wzmożona pobudliwość nerwową, odczuwanie zimna i złą tolerancje ciepła oraz dolegliwości związane z sercem – te niekiedy mogą być bardzo niebezpieczne dla naszego zdrowia, a nawet życia, szczególnie podczas nieleczonej nadczynności tarczycy. Do problemów z sercem należy, np. zaburzenie rytmu serca, jego kołatanie czy nadciśnienie tętnicze. U ponad połowy osób chorujących na tę chorobę stwierdzono także skłonność do płaczu, nadpobudliwość nerwową i nieuzasadnioną drażliwość. Bardzo często spotykana jest również bezsenność, której jednak równie często towarzyszy ciągłe zmęczenie. Nadczynność tarczycy u dojrzałych kobiet bardzo często jest mylona z fazą przekwitania gdyż prowadzi do zaburzeń miesiączkowania. Mężczyźni natomiast skarżą się na zmniejszenie popędu seksualnego.

CHOROBA GRAVES-BASEDOWA:

   Jest rodzajem nadczynności tarczycy. To właśnie ona odpowiada za ok. 65 % przypadków tej jednostki chorobowej. Organizm nasz produkuje przeciwciała, które następnie łączą się z komórkami tarczycy, na skutek tego komórki rozrastają się, powiększają, a uwalnianie hormonów zwiększa się. Objawy tego rodzaju nadczynności tarczycy są identyczne jak te wyżej wymienione, jednak bardzo specyficzne są objawy związane z oczami: wytrzesz gałek oraz zaburzenia czynności mięśni poruszających gałką oczną. Przy tym drugim możemy zaobserwować dwojenie się obrazu, bóle gałek, podrażnienie oczu.

 

LECZENIE NADCZYNNOŚCI TARCZYCY:

Jeśli zdecydujemy się na leczenie tarczycy, specjaliście zaproponują nam trzy metody:

  • leczenie farmaceutyczne – czyli przyjmowanie leków przeciwtarczycowych, które będą minimalizować wytwarzanie hormonu,
  • radioterapia – podawanie promieniotwórczego jodu, który ma na celu zniszczenie komórek, które w znacznym stopniu produkują kłopotliwy hormon,
  • operacja – leczenie operacyjne nadczynności tarczycy polega wycięciu płatów tarczycy, stosowane jest zazwyczaj przy dużym powiększeniu tego narządu, u młodych ludzi lub kiedy obserwowany jest spory nacisk na tchawice.

PRZEŁOM TARCZYCOWY:

Nadczynność tarczycy w momencie kiedy jest nieleczona prowadzi do poważnych powikłań związanych z problemami układu sercowo-naczyniowego, kostnego oraz zaburzeń ze strony psychiki! Dlatego jej leczenie w przypadku jawnej choroby jest konieczne, nawet kiedy choroba nie utrudnia życia codziennego. Przełom tarczycowy stanowi stan zagrożenia zdrowia, a nawet życia! Często spowodowany jest on w momencie występowania jeszcze jednej poważnej choroby czy np. porodu, zabiegu operacyjnego. Może być on także wynikiem zaprzestania leczenia.

Polega on na nagłym wzroście hormonu tarczycy, który przedostaje się do krwi. Jego objawy podobne są do zwyczajnej nadczynności, która towarzyszy nam codziennie. Są one jednak o wiele bardziej nasilone. Do najbardziej powszechnych objawów należy przyspieszone bicie serca (nawet do 160 uderzeń na minutę!), migotanie przedsionków, niewydolność serca, wysoka gorączka (sięgająca nawet do 41 stopni C!), biegunka, odwodnienie, pobudzenie lub odwrotnie – śpiączka.

Pamiętaj!  Artykuł nie zastępuje wizyty lekarskiej!

Oceń ten post
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Masz przemyślenia? Napisz komentarz!x