Meduzy pomogą lekarzom diagnozować raka

0 159

Meduzy pomogą lekarzom zdiagnozowac raka

Naukowcy z Uniwersytetu York są zdania, że komórki meduz mogą być pomocne w diagnozowaniu zmian nowotworowych wewnątrz organizmu człowieka. Będzie to możliwe dzięki wykorzystaniu zielonego białka fluoryzującego (GFP), które sprawia, że meduzy świecą – informuje serwis BBC News.

Pracujący w ramach Yorkshire Cancer Research Laboratory zespół badawczy udowodnił, że wprowadzenie białka GFP do komórki nowotworowej sprawia, że staje się ona widoczna dzięki specjalnie skonstruowanej kamerze. Naukowcy przypominają, że nowotwory umiejscowione głęboko w ciele człowieka jest bardzo trudno wykryć w ich wczesnym stadium. To właśnie wczesne wykrycie raka jest jednym z kluczy do pokonania choroby przez lekarzy.

Kierujący badaniami profesor Norman Maitland, wierzy, że dokonane przez jego zespół odkrycie może zrewolucjonizować diagnostykę niektórych rodzajów nowotworów. Dodaje, że powszechnie stosowane obecnie promienie rentgenowskie mają kłopoty z najmniejszymi komórkami nowotworowymi znajdującymi się w kościach.

Wirusy zawierające białko GFP są „zaprogramowane” w ten sposób, że wynajdują najmniejsze komórki nowotworowe i przyczepiają się do nich. To sprawia, że przy zastosowaniu odpowiedniej kamery groźne komórki po prostu świecą na czerwono lub niebiesko i tym samym są łatwe do zlokalizowania. Badacze zapewniają, że pierwsze próby kliniczne mogą się rozpocząć już za 5 lat.

Projekt naukowców z Uniwersytetu York to kontynuacja badań zapoczątkowanych przez amerykańskiego biochemika Rogera Tsiena, który za odkrycie zielonego białka fluoryzującego został uhonorowany, wraz z Osamu Shimomurą i Martinem Chalfie, nagrodą Nobla w dziedzinie chemii.

źródło: bbc.co.uk

Oceń ten post
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Masz przemyślenia? Napisz komentarz!x