Przedmenopauza i menopauza – czym są?

0 58

Stan przedmenopauzalny

Każda kobieta wchodzi w stan przedmenopauzalny. Nie oznacza to utraty kobiecości, ale należy być gotowym na wejście w taki właśnie stan w pewnym wieku. Wówczas mogą wystąpić nieregularne miesiączki, zwalniać pracę, pojawiają się przestoje w wydzielaniu hormonów, cykle miesiączkowe są bezowulacyjne. Mogą pojawiać się napady gorąca, tzw. uderzenia gorąca, duszności, arytmia serca. Nie należy się tym niepokoić, ponieważ jest to całkiem normalny stan.

Ostatnie krwawienie miesięczne to menopauza

Jakie są objawy premenopauzy, czyli czasu przedmenopauzalnego oraz menopauzy?

Objawów jest sporo, mogą to być nieregularne miesiączki, plamienia między miesiączkami, mniej obfite menstruacje, uderzenia gorąca, wahania nastroju, skłonność do stanów depresyjnych, zawroty głowy, bezsenność, depresja ciągła lub przejściowe stany depresyjne. Mrowienie palców rąk i stóp, mniejsze libido, ból występujący podczas seksu, starzenie się skóry, drętwienie kończyn, opuchnięte stawy, zmęczenie i osłabienie – są to trudne objawy, ale należy się z nimi liczyć. Odchudzanie się i życie w stresie mogą być przyczyną wcześniejszej menopauzy. W premenopauzie występują także zmiany hormonalne. Ubytek estrogenów oznacza, że kobieta częściej łamie ręce i nogi, cierpi na problemy z krążeniem krwi, nadciśnienie tętnicze, wyższy poziom cholesterolu. Rośnie poziom androgenów, co oznacza, że panie mogą mieć owłosienie na twarzy, piersiach lub zacząć łysieć. Rozdrażnienie i agresja także mogą pojawić się w czasie przed menopauzą oraz podczas menopauzy. Kobietom trudno poradzić sobie z przekwitaniem, które błędnie kojarzą z utratą kobiecości. Nie jest to prawda, ponieważ po menopauzie panie mogą cieszyć się życiem i zdrowiem nawet przez 20-30 lat.

Jak łagodzić objawy premenopauzy?

Na pewno należy stosować odpowiednią dietę – dużo serów, jogurtów, nabiału. Pomocna będzie także przepisana przez lekarza hormonalna terapia zastępcza, która złagodzi objawy i przyniesie ulgę każdej pani. Przebywanie na świeżym powietrzu i ruch będą koiły objawy i poprawiały nastrój. Najlepiej połączyć dietę, ruch oraz hormonalną terapię zastępczą, aby efekty były jak najlepsze. Podsumowując, już kilka lat przed menopauzą kobieta powinna rozmawiać o niej z lekarzem, wiedzieć jakie objawy mogą wystąpić i czego spodziewać się w tym trudnym czasie. Menopauzę każda kobieta przechodzi inaczej – jedna cierpi i męczy się, druga nawet nie zauważa tego stanu. Mieszkanki Japonii oraz Indonezji lekko przechodzą menopauzę, co naukowcy łączą z dietą bogatą w składniki roślinne, która łagodzi skutki przekwitania. Otyłość przyczynia się do cięższego przechodzenia menopauzy, dlatego warto przed menopauzą zrzucić kilka kilogramów. Pamiętać należy, że panie po czasie przekwitania mogą mieć tendencję do tycia, więc lepiej przed menopauzą nieco zeszczupleć, będzie to z korzyścią dla wyglądu oraz zdrowia.

Okres po menopauzie

Wiesz już jak wygląda okres przed i w czasie menopauzy. W tym artykule przeczytasz więcej o okresie po menopauzie.

Oceń ten post
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Masz przemyślenia? Napisz komentarz!x