Alkoholizm

0 261

Alkoholizm to także choroba. I choć mało osób zdaje sobie sprawę z jej posiadania towarzyszy ona wielu ludziom.

UZALEŻNIENIE:

Uzależnieniem nazywamy silna potrzebę wykonania jakiejś czynności czy spożycia jakiejś substancji. Oba typy uzależnienia charakteryzują się tym, że na początku sprawiają przyjemność, a człowiek jest w stanie je kontrolować. Następnie jednak to uzależnienie kieruje człowiekiem.

CHOROBA ALKOHOLOWA – CO TO TAKIEGO?

Jest ona krócej zwana po prostu alkoholizmem. Polega ona na braku kontroli nad ilością spożywanego alkoholu.

Picie alkoholu spowodowane jest przymusem somatycznym i psychicznym. Pamiętajmy, że alkoholik nie musi upijać się codziennie – wystarczy każdego dnia wypić lampkę wina czy piwo przed telewizorem!

PRZYCZYNY:

Przyczyny alkoholizmu są różne. Można wymienić ich wiele, ale tak naprawdę wszystko zależy od potrzeb i problemów indywidualnych każdego człowieka. Do najczęstszych przyczyn należy:

  •   bieda,
  •   bezdomność,
  •   stres,
  •   środowisko,
  •   nacisk na jednostkę,
  •   zła sytuacja rodzinna,
  •   problemy ze zdrowiem,
  •   kłopoty w pracy,
  •   samotność,
  •   niska samoocena,
  •   bezrobocie itd.

 

OBJAWY:

Objawy jako pierwsi zazwyczaj zauważają bliscy jak rodzina czy przyjaciele. Łatwo dostrzegalne jest częste sięganie po kieliszek, upijanie się do nieprzytomności czy robienie głupstw podczas spożywania alkoholu. Sygnałem ostrzegawczym jest także wypijanie napojów alkoholowych w samotności. Powszechnym zjawiskiem jest także zaprzeczanie przez osobę chorą i wypieranie problemu. Zazwyczaj nie chce ona o tym rozmawiać i odrzuca pomoc otoczenia.

Do objawów alkoholizmu należy także zaniedbywanie codziennych obowiązków, często także wyglądu i najbliższych, ciągłe powtarzanie prób zmniejszenia spożywanego alkoholu, które jednak są nieudane, zażywanie alkoholu mimo dostrzegania powtarzających się problemów fizycznych czy psychicznych z tym związanych (np. tzw. ,,kac gigant’’, wyrzuty sumienia), występowanie fizycznych objawów po odstawieniu alkoholu, należy do nich pocenie się, nudności itd., coraz większa tolerancja alkoholu przez organizm i inne.

SKUTKI ALKOHOLIZMU:

Wbrew powszechnej opinii, że spożywanie małych ilości trunków alkoholowych na dobroczynny wpływ na zdrowie naukowcy udowodnili, że nawet małe ilości tego napoju powodują poważne konsekwencje! Warto się jednak zastanowić czy opłaca się pić alkohol w jakichkolwiek ilościach?

Alkohol ma negatywny wpływ na wiele narządów w organizmie, często nie regenerują się one. Do najbardziej znanych należą:

  • marskość wątroby,
  • zaburzenia sprawności seksualnej,
  • udar mózgu,
  • arytmia serca,
  • bardzo wysokie ciśnienie krwi (które powoduje zawał serca),
  • rak – najczęściej spotykany to nowotwór trzustki, jelita grubego, wątroby, głowy.

Jeżeli kobieta ciężarna spożywa alkohol może doprowadzić do obumarcia płodu i poronienia, nieodwracalnych zmian psychicznych i fizycznych u dziecka. Dziecko może urodzić się z tzw. FAS – ale o tym później.

Nie można zapomnieć także o innych skutkach spożywania alkoholu według danych zamieszczonych w Internecie aż 40 % wypadków śmiertelnych powodowanych jest przez alkohol, 50 % ataków seksualnych oraz aż 60 % innych wypadków śmiertelnych, np. utonięć, zamarznięć, pożarów czy innych.

 

 

FAZY UZALEŻNIENIA OD ALKOHOLU:

1)      FAZA WSTĘPNA – alkohol daje odprężenie, poczucie bezpieczeństwa, prowadzi do zapomnięcia o stresie i problemach, ułatwia kontakty z innymi, wzrasta tolerancja organizmu na alkohol.

2)      FAZA OSTRZEGAWCZA – pojawienie się luk pamięciowych, nie pojawianie się typowych objawów w stanie upojenia alkoholem, np. prowadzenie normalnej rozmowy pod silnym wpływem alkoholu jednak na drugi dzień nie pamięta się jej, łapczywe picie, picie ukradkiem, w samotności, wyrzuty sumienia, wypieranie problemu i unikanie rozmów na ten temat.

3)      FAZA KRYTYCZNA – utrata kontroli nad samym sobą i swoim zachowaniem, zapijanie się do głębokiego upojenia alkoholowego, wyrzuty sumienia i poczucie winy, niezadowolenie z siebie, niska samoocena.

4)      FAZA PRZEWLEKŁA – ciągłe picie, podtrzymanie stanu upojenia, obniżenie tolerancji alkoholu, zaburzenia psychiczne, np. stany lękowe, silna depresja, psychozy alkoholowe, utrata najbliższych i cennych rzeczy

LECZENIE ALKOHOLIZMU:

Zdiagnozowanie u osoby uzależnionej alkoholizmu zależy głównie od jej samej – alkoholik musi tego chcieć. Jeżeli będzie szczerze i uczciwie odpowiadał na zadawane pytania specjaliście to ten z pewnością dobierze odpowiednią do zaawansowania choroby terapię.

Obecnie istnieje wiele rodzajów terapii dla alkoholików – najważniejsze jednak, aby chciał się leczyć on sam, a nie robił tego z przymusu – w takim przypadku szanse są znikome, że po zakończeniu leczenia alkoholik nie powróci do nałogu.

Alkoholicy po odstawieniu alkoholu często doznają wielu objawów fizycznych z tym związanych, od potliwości nawet po padaczkę! Czasem są one łagodniejsze, a czasem bardzo poważne. Mowa wtedy o delirium tremens. Dlatego ważna jest  opieka medyczna. Łagodne objawy będziemy oczywiście leczyć ambulatoryjnie, jednak w przypadku tych bardziej nasilonych i poważniejszych konieczne jest umieszczenie chorego w szpitalu bądź specjalnym zakładzie.

Proces takiej detoksykacji trwa średnio od 3 do 7 dni. Służba medyczna obserwuje pacjenta kontrolując przy tym objawy związane z odstawieniem. Często konieczne jest także podanie benzodiazepin czyli środków uspokajających.

AA CZYLI ANONIMOWI ALKOHOLICY:

Jest to najbardziej znana i jedna z najstarszych metod pomocy alkoholikom. Polega ona na tworzeniu wspólnoty przez zapisanych do niej uzależnionych ludzi – zarówno kobiet jak i mężczyzn – dzielą się oni swoimi historiami, doświadczeniami, nadzieją oraz starają się wspólnie rozwiązywać problemy. Udział w tego rodzaju grupach wsparciach wraz z innymi środkami pomocy alkoholikowi jest najbardziej skuteczną metodą w walce z nadużywaniem alkoholu.

PRZYMUSOWE LECZENIE ALKOHOLIKA:

Poddanie się leczeniu jest zazwyczaj dobrowolne, jednak w niektórych uzasadnionych przypadkach można zmusić alkoholika do podjęcia leczenia.

Zgodnie z zasada o wychowaniu w trzeźwości oraz przeciwdziałaniu alkoholizmie osoba która powoduje rozkład życia rodzinnego oraz demoralizuje dzieci, regularnie zakłóca porządek publiczny może zostać wyrokiem sądu skazana na przymusowe leczenie odwykowe. Ostateczną decyzje podejmuje sąd rejonowy. Osoba skierowana na takie leczenie ma zakaz opuszczania terenu zakładu bez zgody kierownika. Obowiązek poddania się leczeniu nie może być orzeczony na więcej niż 2 lata.

POMOC ALKOHOLIKOWI:

Przede wszystkim jeśli chcemy pomóc osobie uzależnionej od alkoholu to nie jest to zadanie na jeden dzień. Taka pomoc wymaga czasu. Przede wszystkim nie należy usprawiedliwiać alkoholika i pozwolić mu ponosić konsekwencje za swoje czyny.

Nie warto jednak samemu leczyć alkoholika – to zazwyczaj nie działa. Najbardziej efektowne jest leczenie terapeutyczne czy detekcyjne. Jeśli chcemy pomóc osobie chorej powinniśmy poszukać specjalistycznego wsparcia.

ALKOHOL W POLSCE:

W Polsce alkohol w niebezpiecznych ilościach spożywa ok. 16 % społeczeństwa. Jednak konsumpcja alkoholu stale wzrasta.

Polska jest także krajem o najwyższym spożyciu czystego alkoholu – wynosi on 13,3 l na osobę w ciągu roku, gdzie średnia innych krajów to ok. 6,13 l.

ALKOHOL W RODZINIE:

Jeśli członek rodziny nadmiernie spożywa alkohol to dochodzi do współuzależnienia członków rodziny. Wszyscy przeżywają i czują to samo. Współuzależnienie doprowadza do destrukcyjnego przystosowania się do życia. Osoba taka musi zrozumieć, że nie jest odpowiedzialna za bicie kochanej osoby , nie ma na to wpływu oraz ma prawo chronić siebie.

Aby wyjść ze współuzależnienia potrzebna jest pomoc specjalistów. Pomoc terapeutów i psychologów polega na rozmowie, wsparciu i terapii dopasowanej do potrzeb osoby współuzależnionej.

DDA:

DDA to skrót od Dorosłe Dzieci Alkoholików. Dzieci takie dorastały w domu gdzie choć jedna osoba (najczęściej ojciec lub matka) spożywała alkohol w nadmiernych ilościach. W związku z tym osoby te potrafią egzystować tylko w takiej rodzinie, a mają problem z ułożeniem sobie życia w normalnej.

Psychologowie w różny sposób starają się pomóc DDA. W tym celu stosowane są różnego rodzaju terapię, m.in. terapia indywidualna, grupowa czy uczestnictwo w mityngach DDA.

FAS – CO TO TAKIEGO?

FAS czyli Alkoholowy Zespół Płodowy to zespół fizycznych i umysłowych zaburzeń spowodowany działaniem alkoholu na płód w okresie prenatalnym.

Dzieci urodzone z tym zespołem mogą mieć:

  • obniżony poziom IQ,
  • wady serca,
  • opóźnienie umysłowe,
  • dysfunkcje mózgu,
  • zaburzenia uczenia się,
  • poważne zaburzenia zachowania,
  • poważne zaburzenia funkcjonowania społecznego,
  • zniekształconą twarz itd.

ABSTYNENCJA:

Kiedy alkoholik przestaje pic jego głównym celem jest nie wrócenie do nałogu. Okres ten nazywany jest abstynencja. Oznacza to, że osoba będąca alkoholikiem (którym zostaje się na całe życie) nie sięga już po alkohol.

 

Oceń ten post
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Masz przemyślenia? Napisz komentarz!x