Jama brzuszna człowieka
JAMA BRZUSZNA CZŁOWIEKA
Powtarzające się słowa otrzewna i do tego trzewna mogą wprowadzić w zakłopotanie. Generalnie polega to na tym,że otrzewna, jako wyścielająca od wewnątrz jamę brzuszną tworzy zespół błon, które od rodzaju „zasięgu” posiadają różne skomplikowane nazwy.Główną rolą tego tworu jest zmniejszanie tarcia pomiędzy narządami, mięśniami i blaszkami.
Narządy jamy brzusznej
Narządy jamy brzusznej są w większości masywne i dobrze ukrwione. Pełnią kluczową rolę układów trawiennego i moczowo-płciowego.
Opis wybranych narządów zlokalizowanych w jamie brzusznej.
-żołądkowe właściwie, które możemy podzielić na okładzinowe i główne.Główne produkują pepsynogen(enzym rozkładający białko), a okładzinowe wydzielinę, która w świetle żołądka przekształca się w kwas solny.
-odżwiernikowe, które produkują śluz ułatwiający poślizg treści pokarmowej, chroniący przed destrukcyjnym działaniem kwasu solnego.(taki śluz wydzielany jest na całej powierchni ścian)
W jelicie czczym(wygląd rury od odkurzacza- fałdy okrężne) zachodzą procesy trawienne przy udziale soków jelitowych(rozkładanie duwcukrów,dwu/trójpeptydów,oligonukeltydów itd.).
Znajduje się tu wiele kosmków(zwiększają powierzchnię chłonną ok. 10X), czyli dobrze ukrwionych komórek z bogatą siecią naczyń limfatycznych, które przyjmują produkty trawienia.
Do działania enzymów trawiennych potrzebne jest zasadowe pH, więc sok jelitowy oprócz enzymów trawiennych bogaty jest w wodorowęglany.
Jelito kręte jest końcowym odcinkiem z zastawką krętniczo-kątniczą, która reguluje przemieszczanie się mas pokarmowych do jelita grubego.
Cały proces ma umożliwić wydalenie zbędnych resztek pokarmowych, wchłonięcie resztek wody. Podczas „wędrówki” mas kałowych możemy liczyć na udział symbiotycznych bakterii Escherichia Coli, które produkują witaminę K i z grupy B.