Recykling pojazdów – Kiedy masz obowiązek oddać do kasacji swój samochód?

0 384

Recykling pojazdów został bliżej uregulowany w ustawie o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji. Ustawa ta określa sposób postępowania z pojazdami które zostały wycofane z eksploatacji. Do takich pojazdów zaliczamy, wszelkiego rodzaju pojazdy które zostały zakwalifikowane jako odpady, czyli np.: niespełniające wymagań jakościowych, nieodpowiedni wiek pojazdu – ustawa w tym punkcie wymienia upływ terminu jego przydatności. A także będą to wszelkiego rodzaju przedmioty których użycie zostało prawnie zakazane oraz nie spełniające wymagań technicznych. Jednak warto pamiętać iż tych przepisów nie będziemy stosować do pojazdów historycznych, czyli pojazdów zabytkowych oraz pojazdów mających co najmniej 25 lat które zostały uznane za unikatowe lub też mające szczególne znaczenie dla udokumentowania historii motoryzacji. Problem z kasacją samochodów polega przede wszystkim na tym, iż nie może tego zrobić byle kto, a także nie można dokonać demontażu pojazdu i sprzedaży jego poszczególnych części. W tym wypadku, należy oddać cały pojazd do stacji demontażu lub też rozbioru pojazdów. W innym wypadku zostaniemy ukarani karą, bądź to za usunięcie całego pojazdu albo też za demontaż poszczególnych części od 10.000 zł do 300.000zł.

miniaturka

Kary są dość wysokie oraz drastyczne, jednakże w zakresie połączenia prawa ochrony środowiska oraz prawa administracyjnego – takie kary bardzo często powstają np.: ścinanie drzew.

Z tego też powodu, należy zadbać o to aby kasacja samochodu odbyła się legalnie, gdyż życzliwy sąsiad może poinformować odpowiednie organy administracji publicznej. Oczywiście, zyski z kasacji pojazdów dla właściciela są znacznie mniejsze aniżeli w przypadku sprzedaży poszczególnych części „na lewo”. Jednakże spokój, iż za kilka lat nie odbije się ta sprawa nam czkawką oraz ewentualne zadowolenie z możliwości ochrony środowiska powinny przeważyć podczas podejmowania tej decyzji.

 

Oceń ten post
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Eko System - zajmujemy się recyklingiem odpadów przemysłowych i z gospodarstw domowych. Wystawiamy DPR - Dokumenty Potwierdzające Recykling.
0
Masz przemyślenia? Napisz komentarz!x