„Biologia Campbella”

0 950

Wydany w 2012 roku przez Dom Wydawniczy Rebis z Poznania podręcznik akademicki, znany jako „Biologia Campbella”, to już ósme (a zupełnie niedawno świat ujrzało dziewiąte) wydanie amerykańskie, a pierwsze polskie, co ucieszy zapewne nie tylko studentów biologii i nauk pokrewnych, ale również wszystkich, którzy interesują się naukami przyrodniczymi. Autorami podręcznika są: Nail. A. Campbell, Jane B. Reece, Lisa A. Urry, Michael L. Cain, Steven A. Wasserman, Peter V. Minorsky oraz Robert B. Jackson, profesorowie i nauczyciele akademiccy z wiodących uczelni amerykańskich. Tłumaczenia dokonał zespół naukowców z polskich uczelni, m.in. z UAM w Poznaniu. Kolejne amerykańskie wydania znane są praktycznie na całym świecie już od końca lat 80. minionego wieku i cieszyły się (i cieszą nadal) uznaniem kolejnych roczników studentów uczelni wyższych, koledżów i szkół średnich. Pierwsze polskie wydanie, będące wiernym tłumaczeniem wydania amerykańskiego, zasługuje zatem na szczególne uznanie i zainteresowanie.

biologia campbella

Struktura podręcznika jest bardzo przejrzysta. Szczegółowy spis treści poprzedza skrócony spis treści, informacje o autorach, wraz z ich zdjęciami, przedmowa, nowości zawarte w ósmym amerykańskim, czyli pierwszym polskim, wydaniu, spis najważniejszych rysunków, krótki poradnik dotyczący skutecznego korzystania z książki, spis recenzentów (a jest ich naprawde wielu) i podziękowania.

Podręcznik rozpoczyna się krótkim omówieniem, z wyszczególnieniem zagadnień kluczowych i pytaniami kontrolnymi do każdego zagadnienia.

Treść podręcznika podzielona została na osiem części (rozdziałów): Chemia życia, Komórka, Genetyka, Mechanizmy ewolucji, Historia ewolucyjna różnorodności biologicznej, Roślina – budowa i funkcje, Zwierzęta – budowa i funkcje oraz Ekologia. Jest to kolejność logiczna, zapoznanie się z jednym działem ułatwia zrozumienie wiadomości z działu kolejnego. I tak, czytelnik zapoznaje się najpierw z zagadnieniami dotyczącymi badań naukowych, ich koncepcjami i metodami, po czym poznaje chemiczne podstawy życia. Mając takie wiadomości, może zagłębić się w budowę komórki, mechanizmy rządzące genetyką, ewolucją, itp.

Części główne podzielone są na podrozdziały (56), a te z kolei – na zagadnienia. Każda z ośmiu części głównych rozpoczyna się od krótkiego, ale niezwykle ciekawego wywiadu z naukowcem, który nie tylko jest autorem danego rozdziału, ale również wniósł istotny wkład w rozwój któregoś zagadnienia omawianego w tym rozdziale. Zapoznanie się z tym wywiadem pomaga zrozumieć motywacje uczonego, drogę prowadzącą do odkrycia naukowego, jego znaczenie – co już wiadomo na ten temat, a czego jeszcze nie.

W zrozumieniu prezentowanych wiadomości oraz w ich zapamiętaniu pomagają liczne, świetnie dobrane, kolorowe i przejrzyste ilustracje – zdjęcia, rysunki, wykresy, schematy, a także krótkie podsumowanie każdego z 56 podrozdziałów i test. Swoją wiedzę czytelnik może zweryfikować z podanymi na końcu podręcznika odpowiedziami do testów.

Pozdręcznik zawiera kilka przydatnych dodatków – układ okresowy pierwiastków, system metryczny, system klasyfikacji organizmów, słownik i indeks.

Na szczególną uwagę zasługuje zrozumiały język podręcznika, wyjaśniającego częstokroć skomplikowane mechanizmy i procesy biologiczne, liczne przykłady ilustrujące dany problem, nacisk na poszukiwanie przyczyn ewolucyjnych, stymulowanie do samodzielnego myślenia oraz zaprezentowanie najnowszych wyników badań.

 

Wszystkie powyżej przedstawione cechy, a więc: logiczny układ treści podręcznika, zrozumiały język, ilustracje, przykłady i testy weryfikujące przemawiają za tym, że „Biologia Campbella” stanowi nie tylko bardzo ciekawy podręcznik akademicki, ale również podręcznik do samodzielnego zapoznawania się z naukami przyrodniczymi. Polecam!

Oceń ten post
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Masz przemyślenia? Napisz komentarz!x