Budowa i funkcje układu wydalniczego

0 226

Funkcje:

– usuwa z organizmu zbędne, szkodliwe azotowe produkty przemiany materii czyli metabolity

– wpływa na gospodarkę wodną oraz gospodarkę jonową

 

2 części układu wydalniczego:

NERKI – narządy wydalnicze, nerki ostateczne (typ), filtruje metabolity z krwi (TYLKO)

DROGI WYPROWADZAJĄCE MOCZ – na które składają się moczowody: pojedynczy pęcherz moczowy i pojedyncza cewka moczowa zakończona otworem wydalniczym

 

NERKI

– kształt fasolki

– ułożone są po bokach kręgosłupa

– na przekroju nerki są 2 warstwy:  1. Zewnętrzna – jednorodna, cienka->KORA NERKI, 2. Wewnętrzna – zawiera charakterystyczne piramidki, niejednokrotna ->RDZEŃ NERKI. Piramidki, które otwierają się do kielichów nerkowych, a one otwierają się do miedniczki, miedniczka przechodzi w moczowód

– podstawową jednostką strukturalną nerki jest NEFRON

1 część.

Ciałko nefronu – rozróżniamy dwie składowe: 1. Torebka (torebka Bowmana) zbudowana z jednowarstwego nabłonka płaskiego, łatwo przepuszcza, bo jest cienka, 2. Kłębuszek naczyniowy, zbudowany z sieci dziwnej, krew płynie pod dużym ciśnieniem, ułatwia filtrację

Tętniczka doprowadzająca jest większa (średnica) niż tętniczka odprowadzająca, powoduje dodatkowe ciśnienie krwi.

2 część.

kanalik kręty I rzędu inaczej proksymalny

– pętla nefronu inaczej pętla Henlego

kanalik kręty II rzędu inaczej dystralny (końcowy)

– kanalik zbiorczy

– kanaliki zbudowane są z nabłonka sześciennego, którego komórki zawierają liczne mitochondria i mają pofałdowaną błonę.

–  Dzięki mitochondriom można sprawnie transportować między kanalikiem a krwią, a duża powierzchnia ułatwia wchłanianie.

– Pętla Henlego jest zwężona tym samym następuje wzrost ciśnienie, przenikanie jest efektywniejsze.

– Kanaliki oplata też naczynia krwionośne, ułatwia transport krew-kanaliki

 

Proces produkcji moczu w nerce

3 etapy:

1 etap: FILTRACJA – zlokalizowana jest w ciałku nefronu. Polega na przenikaniu składników osocza z kłębuszka naczyniowego do torebki Bowmana (przenika: woda, sole mineralne, mocznik, glukoza, aminokwasy, barwnik). Wszyscy co trafia do torebki Bowmana nazywa się moczem pierwotnym.

2 etap: RESORPCJA – zwrotne wchłanianie niektórych składników z kanalika nerkowego ponownie do krwi. Faza resorpcji zlokalizowana jest w obrębie kanalika proksymalnego i pętli Henlego. Na drodze resorpcji odzyskiwane są: woda, część jonów, glukoza i aminokwasy. Chronimy organizm przed odwodnieniem.

3 etap: SEKRECJA  (resorpcja nadobowiązkowa) – zagęszczenie zachodzi w kanaliku krętym II-rzędu i pętli Henlego. Nadal odzyskiwana jest tu woda i w miarę poprzez z krwi do kanalików transportowane są inne substancje (leki). Powstaje mocz ostateczny, który jest wydalany na zewnątrz (woda, mocznik (metabolity), barwnik, sole mineralne).

 

Cukier w moczu -> cukrzyca; białko w moczu -> białkomocz; bakterie w  moczu-> stan zapalny dróg moczowych (cewka, pęcherz)

Oceń ten post
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Masz przemyślenia? Napisz komentarz!x