Co każdy palacz musi wiedzieć?

0 137

Co każdy palacz musi wiedzieć?

Kiedy z beztroską po raz pierwszy sięgałeś po papierosa, na pewno nie zastanawiałeś się, co powinieneś wiedzieć o nikotynie i paleniu papierosów. Wybierając samochód, spędziłbyś wiele godzin szukając informacji w sieci i wśród znajomych. Czy jesteś wart mniej niż Twój samochód?

Dlaczego uzależniłeś się od „dymka”?
Nikotyna uzależnia. Mechanizm jej działania jest bardzo prosty. Już po 10 sekundach od zaciągnięcia nikotyna pobudza mózg do wydzielania dopaminy, odpowiedzialnej za uczucie „przyjemności”, w tym samym czasie zwiększa się też wydzielanie hormonu, który sprawia, że czujesz się bardziej pobudzony. Jednak już po godzinie efekt ten przestaje działać. Dlatego właśnie sięgasz po kolejnego papierosa. I zupełnie zapominasz o substancjach smolistych, którymi „przy okazji” raczysz swój organizm.

Sięgasz po lighty, żeby uspokoić sumienie
Ponieważ masz świadomość, że Twój nałóg nie jest dobry dla zdrowia, idziesz na mały kompromis i wybierasz papierosy oznaczone symbolem „light” i jesteś święcie przekonany, że dzięki temu trujesz się mniej niż ci, którzy palą mocniejsze papierosy. Tyle tylko, że to jedynie… złudzenie. Żeby zaspokoić głód nikotynowy po prostu zaciągasz się mocniej i częściej niż palacze nielightowych marek i ostateczny efekt palenia jest dokładnie taki sam.

Pozbawiasz się witamin
Już jeden papieros pozbawia Cię znacznej ilości witaminy C oraz witamin z grupy B, a także wapnia. Dlatego właśnie palacze powinni zwracać szczególną uwagę na swoją dietę. I najważniejsze. Większość palaczy zamiast po kanapkę na śniadanie sięga… po papierosa. To poważny błąd. Nigdy nie należy palić na czczo. Palacze są grupą szczególnie narażoną na powstawanie wrzodów żołądkowych, ponieważ w ich żołądkach zwiększa się wydzielanie soku żołądkowego, co podrażnia ściany tego organu.

Rośnie Ci poziom cholesterolu
Nikotyna sprawia, że płytki krwi się sklejają, a to z kolei prowadzi do powstawania blaszek miażdżycowych. Dochodzi też do podwyższenia poziomu tak zwanego „złego” cholesterolu. Dlatego właśnie palacze szczególnie uważnie powinni przyjrzeć się swojej diecie i wyeliminować z niej te produkty, które mogą dodatkowo podnieść poziom cholesterolu w organizmie, a należą do nich pełnotłuste produkty nabiałowe takie jak śmietana, czy żółte sery oraz masło.

Męczy Cię kaszel
Papierosy zawierają szkodliwe substancje, przed którymi organizm musi się w jakiś sposób bronić. Na początku robi to przez wywołanie mechanizmu kasłania, kiedy jednak po nikotynę zaczynasz sięgać regularnie, kaszel już nie wystarczy, dlatego płuca zaczynają produkować więcej śluzu, by nie dopuścić do przenikania dużych ilości tych szkodliwych substancji do krwi. Nadmiar śluzu produkowanego przez płuca jest przyczyną tzw. „kaszlu palacza”.
Zdarza się, że nagromadzony w płucach śluz prowadzi do zapalenia oskrzeli, a nawet do przewlekłej obturacyjnej choroby płuc. O nowotworach płuc nawet nie będziemy wspominać. Regularne RTG płuc powinno być dla Ciebie badaniem obowiązkowym, nie dziwi nas jednak fakt, ze go unikasz. Widok swoich własnych płuc niewątpliwie zniechęciłby Cię do sięgania po papierosy.

Troszkę o dzieciach
Jeśli jesteś dopiero na etapie planowania rodziny – pomyśl o rozstaniu się z nałogiem. Kobietom nałogowe palenie może utrudnić zajście w ciążę. U mężczyzn obniża ilość produkowanych plemników. Kobiety w ciąży bezwzględnie powinny rzucić palenie. Nie pozostaje ono bowiem bez wpływu na zdrowie dziecka i jego rozwój – zarówno w okresie płodowym, jak i w przyszłości.
Jeśli już posiadasz potomstwo pamiętaj, że nie trujesz nie tylko siebie, ale też osoby, które przebywają w Twoim otoczeniu, kiedy palisz. Nigdy więc nie pal przy dziecku. Nie powinny Cię też dziwić reakcje osób, które proszą, żebyś nie palił w ich towarzystwie. To ich wybór. Nie masz prawa ich truć.

żródło: wp.pl

Oceń ten post
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
0
Masz przemyślenia? Napisz komentarz!x