Funkcje i budowa łodygi u roślin nasiennych

Podstawową funkcją łodygi jest pośredniczenia w transporcie soli mineralnych oraz wody. Ponadto odgrywa główną rolę w kształtowaniu rusztowania dla liści.

W zakresie budowy łodygi roślin nasiennych możemy wyróżnić:

Skórkę, która zawiera kutikulę czyli cienką warstwę zewnętrzną rośliny która chroni roślinę przed środowiskiem zewnętrznym i utratą wody. Ponadto skórka wyposażona jest w aparaty szparkowe.

Następnie mamy korę pierwotną, jako zewnętrzną warstwę tkanki wzmacniającej. A w środku znajduje się tkanka miękiszowa.

budowa_pierwotna_lodygi

Rys. Aneta Skawińska

W środku łodygi znajdują się wiązki przewodzące o dwóch typach – albo jako wiązka otwarta albo wiązka zamknięta. Rozróżniamy je ze względu na występujące pomiędzy łykiem a drewnem kambium. Zatem jest to inny układ niż w przypadku korzenia ponieważ zmieniają się elementy przewodzące. W przypadku łodygi, drewno i łyko ułożone jest w sposób koncentryczny w walcu osiowym. Walec osiowy w przeciwieństwie od korzenia, nie jest odgraniczony perycyklem.

miniaturka

Rys. Aneta Skawińska

Warto jeszcze wspomnieć o przyroście łodygi na grubość. Za przyrost odpowiada kambium, które zaczyna się dzielić i wpływa na podział sąsiednich komórek miękiszowych. Tak powstanie jednolity pierścień kambium. Następnie, kambium będzie odkładać się na zewnętrzny pierścień drewna. Doprowadzi to do pękania skórki i stworzenia fellogenu. Fellogen dzieli się, ostatecznie odkładając na zewnątrz warstwę korka.

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

Print Friendly, PDF & Email

Kategorie: Biologia,Biologia Matura

Tagi: ,,,

Pozostaw odpowiedź

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.