Grypa

0 388

Grypa – kto z nas jej nie miał? To najczęściej spotykana choroba wśród społeczeństwa. Dotyka co roku miliony ludzi, w tym także Polaków. Jeśli chcesz wiedzieć jak jej uniknąć, jak z nią walczyć oraz poznać najnowsze metody leczenia koniecznie przeczytaj ten artykuł!


PRZEZIĘBIENIE CZY GRYPA?

Przeziębienie bardzo często mylone jest z grypa. Czym się różnią i najważniejsze – jak je odróżnić?

Przeziębieniu towarzyszą objawy powiązane z zapaleniem błony śluzowej nosa, gardła i zatok. Spowodowane jest wirusem – najczęściej tzw. rynowirusami.

Grypa natomiast polega na zakażeniu całego układu oddechowego przez wirus o tej samej nazwie. Zazwyczaj ma ona ostry przebieg. Wywołują ją typy wirusa A i B, a grypę na którą tak często chorujemy czyli tzw. Sezonową wywołują zmutowane wirusy nazywane H1N1 i H3N2.

Skoro wiemy już na czym polegają obie choroby nauczmy się je rozróżniać!

Kiedy zbliża się do nas przeziębienie najczęściej szybko odczuwa to nasz organizm i daje nam znaki w postaci kiepskiego samopoczucia – wtedy możemy szybko zareagować przyjmując witaminy i leki doraźne, aby zahamować postepowanie choroby. Do pierwszych objawów przeziębienia należy ból gardła, czasem zachrypnięty głos. Jako kolejny pojawia się katar – następnie staje się on dominującym objawem przeziębienia i tym najbardziej uciążliwym. Przy tym wirusie nie powinna występować wysoka gorączka, zazwyczaj jest t stan podgorączkowy nie osiągający więcej niż 38 stopni.

Atak grypy natomiast jest nagły. Leczenie grypaW jednym momencie dostajemy wysoka temperaturę ciała (nawet 40 stopni!), towarzyszy nam uczycie rozbicia – psychicznego jak i fizycznego, dreszcze, bóle mięśni i głowy. Nieżyt nosa zazwyczaj nie jest silny. Może występować także kaszel.

Podobieństwem, które łączy obie choroby jest okres trwania – w obu przypadkach to ok. 7 dni. Oczywiście w przypadku, kiedy odpowiednio dbamy o siebie i przyjmujemy lekarstwa!

Reasumując – jeśli od kilku dni czujesz się osłabiony i rozbity to z pewnością dopada Cię przeziębienie, jeśli jednak choroba napada Cię od razu – może być to grypa. Masz wysoką gorączkę, dreszcze i ból głowy? To także może być grypa! Twoja temperatura ciała jest lekko podwyższona? To najprawdopodobniej przeziębienie. Katar to Twój dominujący objaw? Jeśli nie może to być grypa, jeśli tak możliwe, że jest to przeziębienie. Są to podstawowe różnice pomiędzy tymi dwiema chorobami –warto je zapamiętać!

Pamiętajmy także, że grypa może prowadzić do groźnych powikłań, np. zapalenia płuc.

 

COŚ WIĘCEJ O GRYPIE:

Jest ona chorobą zakaźną, przenoszoną drogą kropelkową. W każdym sezonie chorują na nią miliony ludzi na całym świecie, w tym także w Polsce. Wirus grypy jest o wiele bardziej niebezpieczny niż wirus przeziębienia. Wylęga się ok. 3 dni. Może prowadzić do wielu powikłań – groźnych nawet dla życia. Dla osób z przewlekłymi chorobami serca, płuc czy cukrzycą może być ona szczególnie niebezpieczna, nieraz prowadzi nawet do śmierci. Najczęściej atakuje ona w okresie później jesieni do wczesnej wiosny.


JAK MOŻNA SIĘ ZARAZIĆ?

Osoba zarażona wirusem kichając lub kaszląc wydala kropelki ze swojego organizmu, które następnie trafiają do dróg oddechowych innych osób – w ten sposób najczęściej się zarażamy. Zarażanie następuje równie często drogą bezpośrednią, np. kiedy chora osoba dotyka chusteczki a następnie innej, zdrowej osoby.

Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że wirusem zarażamy już nawet 2 dni przed rozchorowaniem się, przez cały okres występowania objawów oraz nawet do 5 dni po ustąpieniu choroby.


JAK SIĘ NIE DAĆ ZARAZIĆ?

Na to pytanie nie ma jednej konkretnej odpowiedzi, gdyż ryzyko istnieje przez cały okres panowania wirusa. Najważniejsze, aby unikać bliskiego kontaktu z osobą już zarażona (miłośnicy całowania będą musieli przestać to robić hihi). Jeśli jednak jest to niemożliwe, dopilnujmy aby chory zasłaniał usta podczas kichania i kaszlu chusteczką. Jeśli w domu lub pracy spotykamy zarażoną osobę często myjmy i dezynfekujmy dłonie.

Doskonałym sposobem na przeciwdziałanie jest szczepionka. Nie daje ona stu procentowej pewności, że nie zachorujemy, ale zmniejsza to ryzyko oraz w momencie zapadnięcia na chorobę łagodzi objawy. Polecana jest ona dorosłym i dzieciom po ukończeniu 6 miesiąca życia. Po podaniu szczepionki nasz układ immunologiczny wytwarza przeciwciała, które chronią nas przed wirusem. Odporność rozwija się w okresie do 6 tygodni od podania zastrzyku i trwa ok. 12 miesięcy. Co roku powstaje nowa szczepionka – gdyż wirus często się mutuje. Obecnie na polskim rynku dostępnych jest pięć szczepionek przeciwko grypie.  Szczepienie powinna być wykonane w okresie jesiennym – najlepiej we wrześniu, październiku. Można jednak podać szczepionkę również w okresie wysokich zachorowań na wirus grypy. Kobiety będące w II i III trymestrze ciąży (w przypadku gdy ciąża przypada na okres wzmożonej zachorowalności na wirus) powinny zaszczepić się.  Kobietom w ciąży ze schorzeniami zwiększającymi ryzyko wystąpienia powikłań pogrypowych zaleca się podanie szczepionki niezależnie od stopnia zaawansowania ciąży. Szczepionkę można stosować w okresie karmienia piersią.


OBJAWY GRYPY:

Objawy tego wirusa pojawiają się nagle, rano możemy obudzić się chorzy lub po prostu po pracy wrócić już zaatakowani nim.

Do głównych objawów grypy należy wysoka gorączka, osiągająca nawet 40 kresek, dreszcze, suchy kaszel, bóle mięśni i głowy. Często występuję nieżyt nosa, jednak zazwyczaj nie jest on bardzo nasilony.

Objawy po zastosowaniu odpowiedniej kuracji powinny ustąpić po ok. tygodniu.


LECZENIE:

Ważne jest aby podczas choroby pozostać w domu, przebywać w ciepłych pomieszczeniach, najlepiej w łóżku. Jeśli występuje wysoka gorączka powinniśmy pić sporą ilość płynów – herbaty bądź wody mineralnej. Zabronione są napoje gazowane.

Kiedy objawy są ostre koniecznie powinniśmy zgłosić się do lekarza rodzinnego, który zastosuje odpowiednią terapie lekami. Jest to istotne, gdyż grypa może prowadzić nawet do śmiertelnych powikłań! Na polskim rynku dostępne są leki działające na wirus grypy, wydawane są wyłącznie na receptę.

Podczas grypy stosowane są także leki przeciwgorączkowe oraz równie często przeciwbólowe. Istotne są także leki przeciwkaszlowe – może być to syrop, tabletki itd.

Podczas choroby warto także stosować witaminy. Wzmocni to nasz osłabiony wirusem organizm.

Nie stosuje się antybiotykoterapii – jest ona nieskuteczna.

Do lekarza zgłośmy się koniecznie kiedy:

  •  występuję gorączka powyżej 38 kresek,
  • mamy świszczący oddech lub duszności
  • pojawi się ból zatok, ucha, głowy i nie będzie ustępował mimo doraźnych leków przez dłuższy czas.

 

Pamiętaj!  Artykuł nie zastępuje wizyty lekarskiej!


Oceń ten post
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Masz przemyślenia? Napisz komentarz!x