kac – syndrom dnia poprzedniego, jak powstaje i jak go leczyć?

3 847

Kac jest nazywany syndromem dnia poprzedniego, dlatego, że zazwyczaj na drugi dzień po spożyciu nadmiernej dawki alkoholu towarzyszy nam złe samopoczucie – które może objawiać się różnie. Na pewno większość z nas doświadczyła tych zazwyczaj ciężkich przeżyć choć raz w swoim życiu, jednak czy jesteśmy świadomi skąd się bierze i jak powstaje ten proces?

Etanol, który jest zawarty w spożywanym alkoholu doprowadza nas do stanu upojenia alkoholowego, ten zaburza nasz metabolizm. Za głównego sprawcę tego nieprzyjemnego samopoczucia uważa się aldehyd octowy – związek chemiczny, który jest produktem metabolizmu alkoholu. Trafia on do naszej krwi, a następnie wraz z nią do wątroby. Procesy, które zachodzą później w naszej wątrobie mają na celu wydalenie tego kwasu i w następstwie zamieniają go na kwas octowy. Z kwasu octowego natomiast powstaje w naszym organizmie dwutlenek węgla i woda. Proces ten jednak jest długotrwały, gdyż naukowcy zbadali, że na rozłożenie 20 ml alkoholu potrzeba około 1 godziny. Obliczając więc, aby nasz organizm mógł zmetabolizować do końca przysłowiową połówkę potrzeba około 24 godzin! Kiedy nasza wątroba nie nadąża wykonywać tego procesu, nadmiar alkoholu gromadzi się we krwi – powstaje stan upojenia alkoholowego. W trakcie tych wszystkich żmudnych procesów, które mają miejsce w naszym organizmie w czasie, gdy my wypijamy kolejne drinki tworzą się również inne związki chemiczne, które wpływają na kiepskie samopoczucie. Jednym z nich jest, np. kwas mlekowy. Ten zakwasza dodatkowo nasz organizm. Spożywanie alkoholu w dużych ilościach doprowadza także do odwodnienia naszego organizmu poprzez rozregulowanie prawidłowej absorpcji wody nerkach, która doprowadza do częstszego oddawania moczu. Wraz z odwodnieniem idzie brak witamin i składników odżywczych, które odpowiedzialne są również za dobre samopoczucie, siłę i witalność. Skąd bierze się ból głowy? Najwięcej wody znajduje się w mózgu i to on najbardziej cierpi z powodu odwodnienia, kurczy się wtedy, a nam doskwiera silny ból głowy. Jeśli decydujemy się na spożywanie alkoholu, musimy pamiętać także, że w czasie jego picia dochodzi do wytworzenia tzw. wolnych rodników, które wędrując po naszym organizmie uszkadzają komórki i wszystkie narządy.

DOLEGLIWOŚCI TOWARZYSZĄCE KACU:

  • nudności,
  • ból głowy,
  • wymioty,
  • wrażliwość na światło i hałas,
  • odwodnienie,
  • ogólne zmęczenie,
  • zaburzenia równowagi,
  • drżące dłonie.

JAKIE ZNAMY SPOSOBY NA KACA? CZY SĄ ONE SKUTECZNE? A MOŻE LEPIEJ ICH NIE PRÓBOWAĆ?

  1. Jedno z przysłów mówi: Na kaca najlepsza jest praca – ten pomysł raczej odpada, podczas stanu który towarzyszy nam po imprezie, raczej nie mamy ochoty ruszać się łózka, choć na niektórych zaangażowanie oraz konieczność i przymus wykonywania jakiejś czynności działa rewelacyjnie.
  2. Kolejne powiedzenie – Czym się zatrułeś tym się lecz – zdecydowanie odradzamy! Jest to tzw. klin – pomaga on jednak tylko chwilowo i powoduje jedynie chwilowe przesunięcie kaca – pamiętajmy, kac na pewno się pojawi – w takim przypadku, czasem nawet ze zdwojoną siłą!
  3. Zjedz pełnoziarnisty posiłek i wypijaj dużo wody –  w ten sposób dostarczysz organizmowi wydalone witaminy i składniki odżywcze oraz zwalczysz skutki odwodnienia.
  4. Do jedzenia polecamy dania z jajek – dlaczego? Zawierają one aminokwasy, które pomagają rozłożyć alkohol obecny w organizmie.
  5. Tosty posmarowane miodem – choć nie każdy ma ochotę na jedzenia, a szczególnie na taką dawkę słodkiego, tosty z miodem zaabsorbują resztki alkoholu z żołądka i zminimalizują mdłości, a dzięki fruktozie, którą zawiera miód metabolizm naszego organizmu polepszy się i ustabilizuje, a w ten sposób szybciej wydalimy toksyczne substancje.
  6. Zimny prysznic – podobno odświeża, i daje ,,kopniaka’’.
  7. Napoje energetyczne – zdecydowanie odradzamy, a wręcz zabraniamy ich próbować! Metanol połączony z innymi związkami chemicznymi, które posiadają tego rodzaju trunki są zabójcze – przyśpieszają częstotliwość skurczów mięśni serca i mogą doprowadzić nawet do zgonu.
  8. Spożywanie owoców i warzyw zawierających witaminę C – pomaga ona zmniejszyć objawy kaca.
  9. Tabletki przeciwdziałające kacu – obecnie na rynku dostępnych jest wiele niedrogich i wydawanych bez recepty tabletek do spożycia przed i po imprezie.
  10. W trakcie kaca pijmy dużo wody, herbatę ziołową lub wodę z cytryną lub miodem.  Warto pić też soki owocowe, dostarczą nam one witamin, potasu i magnezu, najlepszy będzie sok pomarańczowy lub pomidorowy.
  11. Idealnym sposobem na kaca jest ciepły, średnio tłusty rosół.
  12. Jeżeli jest możliwość, śpijmy jak najwięcej – to właśnie w czasie snu organizm regeneruje się najszybciej.
  13. Dużo osób poleca mocną, czarną kawę. W tej kwestii opinie są podzielone, gdyż kawa jeszcze bardziej odwadnia organizm, ale z drugiej strony kofeina ma działanie pobudzające.

Pamiętajmy jednak, że najlepszym sposobem, aby uniknąć kaca jest po prostu abstynencja lub rozważne spożywanie alkoholu, w umiarkowanych ilościach.

Jeśli jednak, zależy nam na tym, aby podczas imprezy wypić kilka drinków, możemy załagodzić objawy tego stanu dobrze przygotowując się wcześniej do spożycia alkoholu. Oto najlepsze metody:

  1. Zabezpiecz się przed odwodnieniem. Przed imprezą spożywaj przez cały dzień duże ilości płynów – najlepiej wody mineralnej niegazowanej. Dzięki temu nie powinniśmy się odwodnić, a także pomoże nam to w wydalaniu alkoholu już podczas imprezy.
  2. W dniu przyjęcia jadaj regularnie – spore i odżywcze posiłki, nie zapomnij także o co najmniej jednym ciepłym daniu! Jeżeli będziesz pić z pustym żołądkiem możesz doprowadzić do skutków zdrowotnych, a także zaostrzysz nudności oraz wymioty na drugi dzień.
  3. Do swojej diety w dniu imprezy dołącz  ciemne winogrona, pomarańcze, mandarynki, jabłka, sok marchewkowy czy czosnek. Tak urozmaicona dieta wzmocni naszą wątrobę.

W trakcie imprezy również możesz minimalizować skutki upojenia alkoholowego! Jak to robić?

  1. Przede wszystkim – nie mieszaj alkoholu! Jeśli pijesz wino pij tylko je, jeśli wódkę, nie sięgaj po inny alkohol!
  2. Jeśli jesteś palaczem ogranicz ilość spalonych papierosów! Jeśli nie musisz nie pal w ogóle. Nikotyna potęguje  stan zatrucia alkoholowego. Dobrym sposobem jest postanowienie,   że za każdym razem kiedy będziesz chciał iść puścić dymek, zrobisz to za 30 minut – dzięki temu spalisz mniej!
  3. Unikaj takich przegryzek jak chipsy, orzeszki, paluszki – podrażniają one żołądek. Proponujemy sięgać po potrawy mięsne, ogórki kiszone, warzywa, owoce czy sery.
  4. Koniecznie nawadniaj stale organizm zwykłą niegazowaną wodą mineralną – proponujemy przed każdym drinkiem, piwem czy lampką wina wypić szklankę wody.
  5. Po powrocie do domu i położeniu się do łóżka proponujemy wypić szklankę wody z sokiem z cytryny – to samo polecamy zaraz po przebudzeniu się. Sok z cytryny zmniejszy kwasowość żołądka.

Pamiętajmy,  że również rodzaj wypijanego alkoholu wpływa na intensywność kaca. Przedstawiamy ranking alkoholi od tych powodujących najmniejszego kaca, do tych, które powodują kaca,, mordercę’’:

  • Wyroby wykonane z czystego spirytusu
  • Wódka czysta
  • Wódka czysta smakowa (np. Finlandia)
  • Wódki kolorowe (Żubrówka, Żołądkowa)
  • Wino wytrawne
  • Szampan
  • Whiski
  • Burbon
  • Koniaki
  • Wino słodkie
  • Czeska wódka

Coś na poprawę humoru czyli jak obcokrajowcy nazywają kaca?

Niemców nęka katzenjammer, czyli pisk kociaków,
Norwegowie mówią jeg her tommermenn, czyli mam drwali w głowie,
Brytyjczycy popadają w hangover, czyli stan nieważkości,
Japończycy cierpią na futsuka yoi, czyli ból głowy po ostrym piciu,
A Francuzi mają gueule de bois, czyli drewniany ryj.

RYMOWANKI TOASTOWE

  • Kac morderca nie ma serca.
  • Chluśniem bo bez tego uśniem!
  • Łykniem bo odwykniem!
  • Na smutek i  frasunek dobry każdy trunek
  • Po jednym trzaśniem bo zaraz zaśniem!
  • Malutki kieliszek – nie dojdzie do kiszek!
  • Czas nasz jest krótki, napijmy się wódki!
  • Jak osoba godna to pije z nami do dna.
  • Pijąc wódkę, jedząc śledzie będziem silni jak niedźwiedzie!
  • Dobre piwo jest jak halny, wzmaga popęd seksualny.

POWIEDZONKA

  • No to po małym rzekł rolnik wyciągając jajka z sieczkarni
  • Pacierza i wódki nigdy nie odmawiam.
  • Nauka nie wódka, nie musi iść do głowy.
  • Człowiek nie wielbłąd  więc wypić musi
  • Sposób na nudę – walnij sobie wódę.
  • No to pijmy, żeby nam gęby szuwarami nie zarosły.
  • Nie ma jak dobre jadło, dobre wino i zepsuta dziewczyna.
  • Alkohol Twój wróg, więc lej go w mordę.

Impreza bezalkoholowa wielu osobom kojarzy się z niemożliwym. Pamiętajmy, że dobrą zabawę zawdzięczamy wyłącznie dobrze dobranemu towarzystwie! Tak więc, może zamiast leczyć kasa i jemu przeciwdziałać, bawmy się w tę sylwestrową noc bez alkoholu ? Zachowajmy abstynencje i przekonajmy się, że dobra zabawa nie równa się alkohol!

Oceń ten post
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Lir

podpunkt 10 w: "JAKIE ZNAMY SPOSOBY NA KACA? CZY SĄ ONE SKUTECZNE? A MOŻE LEPIEJ ICH NIE PRÓBOWAĆ?" zamiast wody jest napisane wady . A co do artykułu świetnie napisany o niektórych ciekawostkach już wiedziałem a niektóre nawet mnie zaskoczyły . Świetny artykuł 🙂

admin

Dziękujemy. Poprawione 🙂

wirtuoz

Ja mam sposób na kaca przed piciem – porządna micha tłustego rosołu na kurze, gęsi i wołowinie. Ewentualnie kilka kanapek z domowym smalcem. Kolejny dobry sposób to systematyczne i regularne picie jednej dawki alkoholu przez całą noc, co pozwala kontrolować stan. A nie, żeby zrobić dwie flaszki po 1l na głowę i urwać film. Jeśli jednak kac jest, polecam spróbować kroplówkę z magnezem, elektrolitami i glukozą, jak tu https://futurebody.clinic/wlew/fbc-kackiller/. Kosztuje więcej niż sok z kapusty, ale po 20 minutach staje się na nogi nawet przy największym kacu.

3
0
Masz przemyślenia? Napisz komentarz!x