kac – syndrom dnia poprzedniego, jak powstaje i jak go leczyć?

Kac jest nazywany syndromem dnia poprzedniego, dlatego, że zazwyczaj na drugi dzień po spożyciu nadmiernej dawki alkoholu towarzyszy nam złe samopoczucie – które może objawiać się różnie. Na pewno większość z nas doświadczyła tych zazwyczaj ciężkich przeżyć choć raz w swoim życiu, jednak czy jesteśmy świadomi skąd się bierze i jak powstaje ten proces?

Etanol, który jest zawarty w spożywanym alkoholu doprowadza nas do stanu upojenia alkoholowego, ten zaburza nasz metabolizm. Za głównego sprawcę tego nieprzyjemnego samopoczucia uważa się aldehyd octowy – związek chemiczny, który jest produktem metabolizmu alkoholu. Trafia on do naszej krwi, a następnie wraz z nią do wątroby. Procesy, które zachodzą później w naszej wątrobie mają na celu wydalenie tego kwasu i w następstwie zamieniają go na kwas octowy. Z kwasu octowego natomiast powstaje w naszym organizmie dwutlenek węgla i woda. Proces ten jednak jest długotrwały, gdyż naukowcy zbadali, że na rozłożenie 20 ml alkoholu potrzeba około 1 godziny. Obliczając więc, aby nasz organizm mógł zmetabolizować do końca przysłowiową połówkę potrzeba około 24 godzin! Kiedy nasza wątroba nie nadąża wykonywać tego procesu, nadmiar alkoholu gromadzi się we krwi – powstaje stan upojenia alkoholowego. W trakcie tych wszystkich żmudnych procesów, które mają miejsce w naszym organizmie w czasie, gdy my wypijamy kolejne drinki tworzą się również inne związki chemiczne, które wpływają na kiepskie samopoczucie. Jednym z nich jest, np. kwas mlekowy. Ten zakwasza dodatkowo nasz organizm. Spożywanie alkoholu w dużych ilościach doprowadza także do odwodnienia naszego organizmu poprzez rozregulowanie prawidłowej absorpcji wody nerkach, która doprowadza do częstszego oddawania moczu. Wraz z odwodnieniem idzie brak witamin i składników odżywczych, które odpowiedzialne są również za dobre samopoczucie, siłę i witalność. Skąd bierze się ból głowy? Najwięcej wody znajduje się w mózgu i to on najbardziej cierpi z powodu odwodnienia, kurczy się wtedy, a nam doskwiera silny ból głowy. Jeśli decydujemy się na spożywanie alkoholu, musimy pamiętać także, że w czasie jego picia dochodzi do wytworzenia tzw. wolnych rodników, które wędrując po naszym organizmie uszkadzają komórki i wszystkie narządy.

DOLEGLIWOŚCI TOWARZYSZĄCE KACU:

 • nudności,
 • ból głowy,
 • wymioty,
 • wrażliwość na światło i hałas,
 • odwodnienie,
 • ogólne zmęczenie,
 • zaburzenia równowagi,
 • drżące dłonie.

JAKIE ZNAMY SPOSOBY NA KACA? CZY SĄ ONE SKUTECZNE? A MOŻE LEPIEJ ICH NIE PRÓBOWAĆ?

 1. Jedno z przysłów mówi: Na kaca najlepsza jest praca – ten pomysł raczej odpada, podczas stanu który towarzyszy nam po imprezie, raczej nie mamy ochoty ruszać się łózka, choć na niektórych zaangażowanie oraz konieczność i przymus wykonywania jakiejś czynności działa rewelacyjnie.
 2. Kolejne powiedzenie – Czym się zatrułeś tym się lecz – zdecydowanie odradzamy! Jest to tzw. klin – pomaga on jednak tylko chwilowo i powoduje jedynie chwilowe przesunięcie kaca – pamiętajmy, kac na pewno się pojawi – w takim przypadku, czasem nawet ze zdwojoną siłą!
 3. Zjedz pełnoziarnisty posiłek i wypijaj dużo wody –  w ten sposób dostarczysz organizmowi wydalone witaminy i składniki odżywcze oraz zwalczysz skutki odwodnienia.
 4. Do jedzenia polecamy dania z jajek – dlaczego? Zawierają one aminokwasy, które pomagają rozłożyć alkohol obecny w organizmie.
 5. Tosty posmarowane miodem – choć nie każdy ma ochotę na jedzenia, a szczególnie na taką dawkę słodkiego, tosty z miodem zaabsorbują resztki alkoholu z żołądka i zminimalizują mdłości, a dzięki fruktozie, którą zawiera miód metabolizm naszego organizmu polepszy się i ustabilizuje, a w ten sposób szybciej wydalimy toksyczne substancje.
 6. Zimny prysznic – podobno odświeża, i daje ,,kopniaka’’.
 7. Napoje energetyczne – zdecydowanie odradzamy, a wręcz zabraniamy ich próbować! Metanol połączony z innymi związkami chemicznymi, które posiadają tego rodzaju trunki są zabójcze – przyśpieszają częstotliwość skurczów mięśni serca i mogą doprowadzić nawet do zgonu.
 8. Spożywanie owoców i warzyw zawierających witaminę C – pomaga ona zmniejszyć objawy kaca.
 9. Tabletki przeciwdziałające kacu – obecnie na rynku dostępnych jest wiele niedrogich i wydawanych bez recepty tabletek do spożycia przed i po imprezie.
 10. W trakcie kaca pijmy dużo wody, herbatę ziołową lub wodę z cytryną lub miodem.  Warto pić też soki owocowe, dostarczą nam one witamin, potasu i magnezu, najlepszy będzie sok pomarańczowy lub pomidorowy.
 11. Idealnym sposobem na kaca jest ciepły, średnio tłusty rosół.
 12. Jeżeli jest możliwość, śpijmy jak najwięcej – to właśnie w czasie snu organizm regeneruje się najszybciej.
 13. Dużo osób poleca mocną, czarną kawę. W tej kwestii opinie są podzielone, gdyż kawa jeszcze bardziej odwadnia organizm, ale z drugiej strony kofeina ma działanie pobudzające.

Pamiętajmy jednak, że najlepszym sposobem, aby uniknąć kaca jest po prostu abstynencja lub rozważne spożywanie alkoholu, w umiarkowanych ilościach.

Jeśli jednak, zależy nam na tym, aby podczas imprezy wypić kilka drinków, możemy załagodzić objawy tego stanu dobrze przygotowując się wcześniej do spożycia alkoholu. Oto najlepsze metody:

 1. Zabezpiecz się przed odwodnieniem. Przed imprezą spożywaj przez cały dzień duże ilości płynów – najlepiej wody mineralnej niegazowanej. Dzięki temu nie powinniśmy się odwodnić, a także pomoże nam to w wydalaniu alkoholu już podczas imprezy.
 2. W dniu przyjęcia jadaj regularnie – spore i odżywcze posiłki, nie zapomnij także o co najmniej jednym ciepłym daniu! Jeżeli będziesz pić z pustym żołądkiem możesz doprowadzić do skutków zdrowotnych, a także zaostrzysz nudności oraz wymioty na drugi dzień.
 3. Do swojej diety w dniu imprezy dołącz  ciemne winogrona, pomarańcze, mandarynki, jabłka, sok marchewkowy czy czosnek. Tak urozmaicona dieta wzmocni naszą wątrobę.

W trakcie imprezy również możesz minimalizować skutki upojenia alkoholowego! Jak to robić?

 1. Przede wszystkim – nie mieszaj alkoholu! Jeśli pijesz wino pij tylko je, jeśli wódkę, nie sięgaj po inny alkohol!
 2. Jeśli jesteś palaczem ogranicz ilość spalonych papierosów! Jeśli nie musisz nie pal w ogóle. Nikotyna potęguje  stan zatrucia alkoholowego. Dobrym sposobem jest postanowienie,   że za każdym razem kiedy będziesz chciał iść puścić dymek, zrobisz to za 30 minut – dzięki temu spalisz mniej!
 3. Unikaj takich przegryzek jak chipsy, orzeszki, paluszki – podrażniają one żołądek. Proponujemy sięgać po potrawy mięsne, ogórki kiszone, warzywa, owoce czy sery.
 4. Koniecznie nawadniaj stale organizm zwykłą niegazowaną wodą mineralną – proponujemy przed każdym drinkiem, piwem czy lampką wina wypić szklankę wody.
 5. Po powrocie do domu i położeniu się do łóżka proponujemy wypić szklankę wody z sokiem z cytryny – to samo polecamy zaraz po przebudzeniu się. Sok z cytryny zmniejszy kwasowość żołądka.

Pamiętajmy,  że również rodzaj wypijanego alkoholu wpływa na intensywność kaca. Przedstawiamy ranking alkoholi od tych powodujących najmniejszego kaca, do tych, które powodują kaca,, mordercę’’:

 • Wyroby wykonane z czystego spirytusu
 • Wódka czysta
 • Wódka czysta smakowa (np. Finlandia)
 • Wódki kolorowe (Żubrówka, Żołądkowa)
 • Wino wytrawne
 • Szampan
 • Whiski
 • Burbon
 • Koniaki
 • Wino słodkie
 • Czeska wódka

Coś na poprawę humoru czyli jak obcokrajowcy nazywają kaca?

Niemców nęka katzenjammer, czyli pisk kociaków,
Norwegowie mówią jeg her tommermenn, czyli mam drwali w głowie,
Brytyjczycy popadają w hangover, czyli stan nieważkości,
Japończycy cierpią na futsuka yoi, czyli ból głowy po ostrym piciu,
A Francuzi mają gueule de bois, czyli drewniany ryj.

RYMOWANKI TOASTOWE

 • Kac morderca nie ma serca.
 • Chluśniem bo bez tego uśniem!
 • Łykniem bo odwykniem!
 • Na smutek i  frasunek dobry każdy trunek
 • Po jednym trzaśniem bo zaraz zaśniem!
 • Malutki kieliszek – nie dojdzie do kiszek!
 • Czas nasz jest krótki, napijmy się wódki!
 • Jak osoba godna to pije z nami do dna.
 • Pijąc wódkę, jedząc śledzie będziem silni jak niedźwiedzie!
 • Dobre piwo jest jak halny, wzmaga popęd seksualny.

POWIEDZONKA

 • No to po małym rzekł rolnik wyciągając jajka z sieczkarni
 • Pacierza i wódki nigdy nie odmawiam.
 • Nauka nie wódka, nie musi iść do głowy.
 • Człowiek nie wielbłąd  więc wypić musi
 • Sposób na nudę – walnij sobie wódę.
 • No to pijmy, żeby nam gęby szuwarami nie zarosły.
 • Nie ma jak dobre jadło, dobre wino i zepsuta dziewczyna.
 • Alkohol Twój wróg, więc lej go w mordę.

Impreza bezalkoholowa wielu osobom kojarzy się z niemożliwym. Pamiętajmy, że dobrą zabawę zawdzięczamy wyłącznie dobrze dobranemu towarzystwie! Tak więc, może zamiast leczyć kasa i jemu przeciwdziałać, bawmy się w tę sylwestrową noc bez alkoholu ? Zachowajmy abstynencje i przekonajmy się, że dobra zabawa nie równa się alkohol!

Print Friendly, PDF & Email

Kategorie: Artykuły biologiczne,Biologia

Tagi: ,,,

3s Komentarzy

 1. podpunkt 10 w: "JAKIE ZNAMY SPOSOBY NA KACA? CZY SĄ ONE SKUTECZNE? A MOŻE LEPIEJ ICH NIE PRÓBOWAĆ?" zamiast wody jest napisane wady . A co do artykułu świetnie napisany o niektórych ciekawostkach już wiedziałem a niektóre nawet mnie zaskoczyły . Świetny artykuł 🙂

 2. Ja mam sposób na kaca przed piciem – porządna micha tłustego rosołu na kurze, gęsi i wołowinie. Ewentualnie kilka kanapek z domowym smalcem. Kolejny dobry sposób to systematyczne i regularne picie jednej dawki alkoholu przez całą noc, co pozwala kontrolować stan. A nie, żeby zrobić dwie flaszki po 1l na głowę i urwać film. Jeśli jednak kac jest, polecam spróbować kroplówkę z magnezem, elektrolitami i glukozą, jak tu https://futurebody.clinic/wlew/fbc-kackiller/. Kosztuje więcej niż sok z kapusty, ale po 20 minutach staje się na nogi nawet przy największym kacu.

Pozostaw odpowiedź

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

tokaj
Kupisz dobrej jakości wina Tokajskie w korzystnej cenie ! Tylko u nas ! DOM WINA SZEDMAK zarezerwuj nocleg + degustacja win +36 30 943-7395
szedmak.pl