Gromada: Łódkonogi (Scaphopoda)
Gromada: Małże (Bivalvia)
Gromada: Głowonogi (Cephalopoda)
-
Większość mięczaków to organizmy morskie, lądy opanowały jedynie ślimaki.
-
Kałamarnica olbrzymia to największy mięczak – 25 metrów, 20 ton.
-
Wtórna jama ciała, trójwarstwowa budowa, symetria dwuboczna.
Filogeneza mięczaków
- Przodkami mięczaków są najstarsze pierścienice – u obu występuje ten sam typ larwy: trochofora.
- U jednotarczowców jako pierwszych pojawiła się skorupka.
- Dawniej, w erze paleozoicznej, w dewonie amonity i belemnity opanowały morza, jednak wymarły pod koniec ery mezozoicznej, a ich miejsce zostało zastąpione kałamarnicami i ośmiornicami.
- Ślimaki są najliczniejsze pod względem gatunków, jako jedyne wyszły z morza na ląd.
Budowa ciała mięczaków
- U chitonów i jednotarczowców zauważalne są ślady metamerii, u innych mięczaków już nie.
- Zwykle w ciele mięczaka wyodrębnia się: głowę (małża nie posiada), tułów (worek trzewiowy), nogę po brzusznej stronie ciała.
- Na tułowiu tworzy się płaszcz, przestrzeń między fałdem płaszcza a workiem trzewiowym nazywamy jamą płaszczową, w krórej znajdują się skrzela i końcowe części układu pokarmowego, rozrodczego i wydalniczego. Płaszcz często wytwarza muszlę (lub skorupę). Reszta ciała jest miękka i pokryta jednowarstwowym nabłonkiem.
- Ślimaki przekształciły worek trzewiowy – spiralnie go skręciły i obróciły. Skutkiem czego było przemieszczenie narządów wewnętrznych, a otwór odbytowy znalazł się z przodu ciała.
- Głowonogi przekształciły nogę w macki i lejek.
- Mięśnie są zróżnicowane – nie tworzą więc wora powłokowo-mięśniowego. Muszla i ciśnienie płynu w jamie ciała pełni funkcję szkieletu. Jama ciała – celoma została zredukowana do worka osierdziowego.
Układ pokarmowy
-
Jelito podzielone na trzy części.
-
Wyodrębnia się: otwór gębowy (może mieć jedną lub dwie szczęki), gardziel z tarką, żołądek (element jelita środkowego), wątrobę, otwór odbytowy.
Układ oddechowy
-
U wodnych pierzaste lub płatowe skrzela.
-
U lądowych ślimaków wykształciły się jamy płucne, czyli silnie ukrwiona wewnętrzna powierzchnia jamy płaszcza.
-
Łódkonogi oddychają wewnętrzną powierzchnią jamy płaszczowej.
Układ krążenia
- Otwarty, worek osierdziowy i kilka krótkich tętnic. Serce zbudowane z workowatej komory i przedsionków (tyle ile jest skrzeli).
- Krew płynie: skrzela->przedsionki->komora->zatoki jamy ciała.
- Głowonogi mają bardziej skomplikowany układ krążenia: półzamknięty (tylko część krwi wylewa się do zatok ciała, a większość płynie w naczyniach krwionośnych), występowanie serca skrzelowego, dwa obiegi krwi.
Układ nerwowy
- Chitony i jednotarczowce: obrączka okołogardzielowa, cztery podłużne pnie nerwowe połączone spoidłami.
- Zwykłe mięczaki: para zwojów mózgowych i nożnych, bocznych i trzewiowych.
- Głowonogi: zebranie zwojów nerwowych i wytworzenie mózgu, chronionego puszką mózgową. Dzięki temu mają złożone formy zachowań: uczenie się i koordynacja działania w grupie.
- U prymitywnych mięczaków występuje tylko narząd równowagi i dotyku. Jednak np. u głowonogów wykształciły się pęcherzykowate oczy, które mają zdolność akomodacji (dostrajania).
Układ wydalniczy
- Silnie przekształcone metanefrydia, czyli nerki są głównym narządem wydalniczym. Z nerek do jamy płaszczowej prowadzą moczowody.
- Mięczaki wodne wydalają amoniak i mocznik, a lądowe ślimaki – kwas moczowy.
Rozmnażanie się i rozwój mięczaków
- Rozmnażanie wyłącznie płciowe.
- Większość ślimaków i część małż to obojnaki.
- U morskich mięczaków występuje zapłodnienie zewnętrzne lub w jamie płaszczowej ciała, a u ślimaków lądowych zapłodnienie wewnętrzne (krzyżowe).
- Głowonogi i większość ślimaków płucodysznych mają rozwój prosty. U reszty mięczaków w cyklu życiowym jest larwa – trochofora.
- Larwa ma dwie drogi do wyboru: przekształcenie się w dorosłego osobnika lub w następną postać larwalną – weliger. Droga druga spotykana jest u małż i ślimaków.
Przegląd i znaczenie mięczaków
(przekształcone i dopełnione notatki Anety Skawińskiej z jej bloga: http://bio-logia.blog.onet.pl/Przeglad-systematyczny-mieczak,2,ID412530666,n )
Małże: | Głowonogi: |
Jako formy osiadłe zagrzebują się w piasku, czy w mule, albo przytwierdzają się do twardego podłoża.
Ciało schowane do muszli (prawie); muszla ma klinowaty kształt (ułatwia zagrzebywanie się); wystaje tylko noga, na niej znajdują się komórki zmysłowe (kształt klina). Syfon wpustowy – woda wpływa do jamy płaszcza; większa średnica, szybciej przepływa woda. Syfon wypustowy – woda wypływa z jamy płaszcza. Skrzela działają jak filtr -> odżywiają się na zasadzie filtrowania. Otwieranie muszli automatycznie, zamykanie przez skurcze. Rozmnażanie: zapłodnienie zewnętrzne obupłciowe, rozdzielnopłciowe. |
Aktywne drapieżniki (jedzą ryby i stawonogi), które mają opływowy, torpedowaty kształt. Muszla zewnętrzna – chroni przed dużym ciśnieniem. Na końcu wora trzewiowego na krawędzi fałd w kształcie płetwy. Ewolucyjnie najlepiej rozwinięte mięczaki. Ich ramiona zaopatrzone są w przyssawki, kolce, haczyki. |
Artykuł powstał na podstawie:
Biologia klasa 1. OPERON, zakres rozszerzony, Gdynia 2005
W układzie nerwowym zwykłych mięczaków pominąłeś zwone nożne, które wraz z mózgowymi tworzą obrączkę okołogardzielową.
@czytelniczka
Dopisane, dziękuję za wskazówkę 🙂