Rozmnażanie roślin nagonasiennych

0 1 887

W tym artykule przedstawię Wam wiedze na temat roślin nagonasiennych, konkretnie będę bazować na cyklu rozwojowym sosny. Poznasz już dziś min.

Budowę kwiatu męskiego

Budowę kwiatu żeńskiego

Budowę zalążka

Jak zachodzi zapylenie + zapłodnienie

Dlaczego „nagonasienne”?

Sosna wykształciła kwiat męski i żeński, są one przystosowane do wiatropylności – analizując ten tok rozumowania roślina jest jednopienna czyli posiada męski i żeńskie organy roślin na tych samych okazach.

Na początek zajmiemy się budową kwiatów, wszelkie inne słowa kluczowe będę wyjaśniał na bieżąco.

Budowa kwiatu męskiego:

Kwiat męski jest to mała żółta szyszeczka, która zbudowana jest z mikrosporofili czyli pręcików. W mikrosporofilach zawierają się dwa mikrosporangia w których powstają ziarna pyłku (mikrospory), które, gdy dojrzeją, stają się męskim gametofitem. Dojrzałe ziarno pyłku zawiera komórkę generatywną i wegetatywną.

Budowa kwiatu żeńskiego:

Kwiat Żeński jest to łuska nasienna, która zawiera dwa zalążki .

Budowa zalążka:

okienko

Osłonka

Ośrodek który zawiera mikrosporangium

Sznureczek, w którym zalążek przyczepia się do ściany zalążni

Mikrosporangium wytwarza 4 makrospory, lecz 3 degenerują czyli umierają. Rozwija się jedynie jedna makrospora, a w jej wnętrzu tworzy się gametofit żeński. Gametofit wytwarza dwie rodnie z komórki jajowej, reszta gametofitu magazynuje substancje odżywcze.

Zapylenie

Zapylenie – występuje wtedy gdy ziarno pyłku trafi na okienko zalążka. Z komórki wegetatywnej powstaje łagiewka, która kieruje się do rodni zawierającą komórkę jajową, z komórki generatywnej powstają dwie komórki plemnikowe z których jedna degeneruje. Dzięki łagiewce łączy się plemnik z komórką jajową.

Zapłodnienie – jest to połączenie komórki jajowej z plemnikiem. Wynikiem jest zygota która jest początkowym stadium sporofitu.

Z zygoty powstanie zarodek otoczony tkanką odżywczą czyli bielmem pierwotnym. Z osłonki zalążka powstaje łupina nasienia. Nasienie utworzone jest przez zarodek (otoczony bielmem pierwotnym) i łupinę nasienia (osłonką).

Dlaczego mówimy że to rośliny nagonasienne ?

Gdyż nasienie występuje na łusce nasiennej i jest niczym nie osłonięte.

Oceń ten post
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Masz przemyślenia? Napisz komentarz!x