Rozwój i przebieg ciąży

0 372

Przebieg ciąży

Prawidłowo ciąża trwa 40 tygodni, licząc od pierwszego dnia ostatniej miesiączki.  W położnictwie okres ciąży dzielony jest na tzw. trymestry. Są to 3 etapy różniące się zasadniczo objawami ciąży, stopniem nasilenia dolegliwości u ciężarnej, powikłaniami oraz stopniem rozwoju płodu.

I trymestr

Liczony jest o pierwszego dnia ostatniej miesiączki 12.-13. tydzień ciąży. Najbardziej widocznymi objawami są w tym czasie nudności, częstsze oddawanie moczu, zmęczenie, napięcie piersi i nieznaczne powiększenie brzucha. Często objawy te są oznakiem nie ciąży, lecz różnorodnych schorzeń. Stuprocentową pewność dają dopiero specjalistyczne badania lekarskie.

Przeciętnie waga w pierwszym trymestrze ciąży powinna wzrosnąć o 1,5-2,5kg.

Pod koniec trzeciego miesiąca dziecko ma około 6cm długości i waży około 15g.

II trymestr

Trwa od 13. Do 27. tygodnia ciąży. Jest często względnie komfortowym okresem dla ciężarnej kobiety, wówczas bowiem ma ona już za sobą dolegliwości pierwszego trymestru, uciążliwości zaś charakterystyczne dla ostatniego trymestru jeszcze się nie pojawiają.

Wyraźny dyskomfort może wynikać z rozrastania się macicy, powodującego rozciąganie i ucisk narządów znajdujących się w miednicy. Ruch płodu matka zaczyna odczuwać między 18. a 20. tygodniem ciąży.

Szansa przeżycia noworodków urodzonych pod koniec 2 trymestru wynosi 70-80%. Śmierć najczęściej jest spowodowana przez zespół zaburzeń oddychania w wyniku niedojrzałości płuc.

III trymestr

Trzeci trymestr ciąży trwa od 27. do 40. tygodnia ciąży. Ból w okolicy dolnej części pleców i nóg często spowodowany  uciskiem mięśni i nerwów przez macice oraz główkę płodu (które w tym czasie wypełniają macicę).

Często spotykane uczucie ulgi jest spowodowane zmniejszeniem ucisku na organy wewnętrzne, np. na żołądek oraz przeponę.

Spadek aktywności ruchowej płodu jest zazwyczaj związany z rozmiarami dziecka i brakiem miejsca w macicy.

W ostatnich 4 tygodniach trwania ciąży średni tygodniowy przyrost masy ciała płodu wynosi 224g, a przeciętna masa ciała płodu w chwili porodu jest równa około 3300g.

Świetna ikonografia:

miniaturka

Oceń ten post
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Masz przemyślenia? Napisz komentarz!x