Studia medyczne na Ukrainie – jak to wszystko wygląda? | Wywiad

0 96

Letni czas najdłuższych wakacji dla wielu tegorocznych ale i nie tylko maturzystów przebiega bardzo często pod znakiem zapytania, który związany jest z wyborem kierunku studiów oraz uczelni wyższej. Zdecydowana większość maturzystów wybiera uczelnie publiczne i niepubliczne w kraju, lecz wśród nich są abiturienci, którzy zdecydowali się studiować za granicą. Wśród nich część studiować będzie medycynę w sąsiednim kraju jakim jest Ukraina. Dla wielu osób, uczących się nawet jeszcze w liceum, którzy myślą o medycynie czy stomatologii studiowanie w innym kraju niż Polska wydaje się być poza horyzontem i czymś niewyobrażalnym. Dlatego też w okresie, gdy listy przyjętych na polskich uczelniach ulegają przesunięciom, a wielu z aplikujących na studia śpi niespokojnie spotkałem się i przeprowadziłem wywiad z panem Michałem Ziembą – oficjalnym przedstawicielem ds rekrutacji studentów na terenie Ukrainy (Tarnopol, Lwów, Ivano-Frankivisk). Artykuł zawiera szerokie odpowiedzi na istotne oraz często zadawane pytania w aspekcie podjęcia studiów za granicami naszego kraju. 

  • Z  panem Michałem Ziembą (MZ) rozmawiał Sebastian Karczmarczyk (SK)

SK: Proszę powiedzieć mi coś więcej o sobie?

MZ: Pochodząc z lekarskiej rodziny, wiem jak trudną drogę należy przejść, aby spełnić swe marzenia. Zdawałem sobie sprawę, jak dużo pracy i poświęceń mnie czeka. Wiedziałem jednak, że będzie warto. Postanowiłem kontynuować rodzinną tradycję i ciężko pracowałem przygotowując się do matury. Nieprzespane noce i stres często mi towarzyszyły. Aż przyszedł dzień egzaminu. Byłem przygotowany i rozwiązanie zadań nie stanowiło dla mnie przeszkody. Zadowolony otrzymałem wyniki matury, która poszła mi bardzo dobrze. Z wielką nadzieją składałem dokumenty i podania o przyjęcie na Uczelnie Medyczne w Polsce, miałem duże szanse aby wynik rekrutacji był pozytywny. Ku mojemu zaskoczeniu i smutku, moje wysokie wyniki z matury nie wystarczyły aby dostać się na kierunek lekarski. Byłem załamany… podcięło mi to skrzydła. Rodzice opowiedzieli mi o studiach medycznych w Tarnopolu na Ukrainie. Okazało się, że kilku naszych znajomych tam studiuje i są bardzo zadowoleni! Niemal stałem się jak nowo narodzony! Zaczęła się moja przygoda życia i mnóstwo opcji stanęło dla mnie otworem. Spełniły się moje marzenia, o które tak ciężko walczyłem. Z racji niedużej odległości, mogłem spokojnie wracać na weekendy do domu, do rodziny.

SK: Bardzo się cieszę, że udało się Panu zrealizować swoje marzenie, a zatem na którym roku obecnie Pan jest?

MZ: Jestem teraz studentem 5 roku medycyny i wiedząc jak trudne jest dostanie się na listę studentów medycyny w Polsce, postanowiłem rozpocząć własną działalność i nieść pomoc kandydatom. Pozytywny efekt rozmowy z Panem Rektorem oraz Panem Dziekanem sprawił, że mianowali mnie Oficjalnym Przedstawicielem Uniwersytetu w Polsce. Dzięki swoim działaniom podpisany został przeze mnie kontrakt z Uczelnią. Jestem w stałym kontakcie z Dziekanatem oraz Władzami Uczelni co pozwala mi być na bieżąco ze sprawami Uczelnianymi dotyczącymi procesu rekrutacji. Jako Oficjalny Przedstawiciel oraz jednocześnie student Uniwersytetu znam dobrze miasto oraz zasady panujące na Uczelni. Jestem cały czas dostępny na miejscu, w Tarnopolu, prowadzę pomoc i opiekę nad studentem przez cały rok akademicki pozostając w kontakcie z rodzicami/opiekunami.

Kontrakt
Kontrakt (kliknij, aby powiększyć)

 

SK: Proszę powiedzieć więcej o tym, czym Pan się dokładnie zajmuje?

MZ: O, proszę Pana, tak w wielkim skrócie: Jako oficjalny przedstawiciel Tarnopolskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Narodowego Uniwersytetu Medycznego w Ivano-Frankivsku oferuję pomoc w zakresie:

• przygotowania do pozytywnego przejścia rozmowy kwalifikacyjnej -tłumaczenia dokumentów niezbędnych podczas całego procesu rekrutacji

• wykonania odpisów notarialnych wymaganych przez dziekanat -opłaty wszystkich opłat rekrutacyjnych

• pomoc podczas opłaty za czesne, jak również przy przewalutowaniu

• wyrobienia zaproszenia wizowego

• podpisania kontraktu z uczelnią, wpisania na listę studentów

• ZAKWATEROWANIEM (stale w naszej ofercie znajduję się wiele mieszkań do wynajęcia)

• wyrobieniu POSVIDKI (ukraińskiej wersji dowodu osobistego) „na tymczasowe zamieszkanie”

• pomoc przy wykonaniu meldunku do POSVIDKI

• otrzymania planu zajęć oraz wygenerowaniu konta do wewnętrznej platformy MOODLE (gdzie znajdują się materiały na wszystkie zajęcia)

• dodania do zamkniętej grupy tarnopolskich studentów na Facebooku

• pomoc przy zakwaterowaniu w dniu poprzedzającym rozmowę kwalifikacyjną

• odebrania kandydata z stacji PKP/PKS

• ZAPEWNIENIA CAŁOROCZNEJ OPIEKI NAD STUDENTEM

SK: Pomaga więc Pan w rekrutacji przyszłych studentów medycyny jak i stomatologii do Tarnopola?

MZ: Jako Oficjalny Przedstawiciel, od długiego czasu zajmuję się promowaniem Uniwersytetu Medycznego w Tarnopolu oraz Narodowego Uniwersytetu Medycznego w Ivano–Frankivsku. Zajmuję się także pomocą w rekrutacji na Uniwersytet Medyczny we Lwowie.

SK: Na czym polega proces rekrutacji?

MZ: Proces rekrutacji jest bardzo skomplikowany i wymaga wiele doświadczenia. Wybierając naszą pomoc, mają Państwo gwarancję uczciwości i zaufania. Poprzedni okres rekrutacyjny był bardzo pracowity. Znaczna ilość osób spod mojej opieki rozpoczęła naukę na studiach medycznych w Tarnopolu, Ivano-Frankivsku oraz Lwowie. Dostaję liczne telefony, z podziękowaniami iż dzięki mojej pomocy podjęli oni najlepszą decyzję w życiu. Pozostaję z nimi w stałym kontakcie, chętnie spotykając się na rozmowę przy kawie.

SK: Dlaczego Uniwersytety Medyczne na Ukrainie cieszą się dużym zainteresowaniem wśród przyszłych studentów?

MZ: Pozwoli Pan, że wymienię:

• Uniwersytety w Tarnopolu, Lwowie oraz Ivano-Frankivsku są to trzy Uczelnie najczęściej wybierane przez przyszłych studentów dzięki znakomitej kadrze wykładowców, Uniwersytety te widnieją jako jedne z najlepszych Uczelni Medycznych na Ukrainie.                                                                                                                                                                                               • Miła atmosfera, wysoki poziom nauczania, dobrze zaopatrzone pracownie a także małe, ciche i bezpieczne miasto sprzyjające rozwojowi swoich umiejętności i osiąganiu wysokich wyników w nauce
• Nowoczesny system nauki: każdy ze studentów otrzymuje swój login i hasło na platformę naukową naszej Uczelni, gdzie czekają materiały oraz prezentacje, które przygotowują na każde zajęcia
• Uczelnia oferuje każdemu ze studentów możliwość bezpłatnego wypożyczenia książek naukowych z każdego przedmiotu na okres całego roku akademickiego
• Dzięki temu, że Polskich studentów jest bardzo dużo, każdy znajdzie swoich znajomych, z którymi będzie mógł spędzać wolny czas
• Miasta oferują mnóstwo miejsc do rozwijania swoich talentów i umiejętności: kluby sportowe i taneczne, basen, siłownie, kino, lodowisko, centra handlowe, pracownie malarskie, studio piosenki… miło nam także poinformować, iż w każdym z nich znajduje się Polski Kościół.
• Lwów, Tarnopol oraz Ivano-Frankivsk jako byłe Polskie miasta są bardzo przyjaźnie nastawione na Polaków, jesteśmy miło odbierani a większość mieszkańców zna język Polski, także nie problem porozumieć się w sklepie, Dziekanacie, banku itp.
• Bardzo dobre połączenie autobusowe, pociągowe z większości polskich miast
• Jest to kraj sąsiedni, nieduża odległość od Polski a miasta te leżą niedaleko granicy, dlatego nie ma problemu z powrotami do domu na weekendy, Święta itp. – wymienia pan Michał. 

„Które miasto wybrać? Gdzie będę się czuł najlepiej? Do której z Uczelni składać dokumenty?” Służymy wiedzą oraz wieloletnim doświadczeniem, każdy otrzyma od nas rzeczową pomoc, wyczerpujące informacje oraz wskazówki – mówi dalej Ziemba. 

SK: Proszę powiedzieć coś więcej o nauce, wykładowcach, czy jest się czego bać?

MZ: W Tarnopolu, tutaj gdzie akurat my studiujemy: wśród 549 pracowników naukowo-dydaktycznych, dwie trzecie to absolwenci tej uczelni. Na 41 oddziałach pracuje tutaj 86 doktorów nauk, profesorów i 297 doktorantów, docentów (w tym członkowie Narodowej Akademii Nauk Ukrainy, Zasłużeni Działacze Nauki i Techniki, pracownicy oświaty, laureat Państwowej Nagrody Ukrainy z Dziedziny Nauki i Techniki oraz 2 Zasłużonych Wynalazców i 3 Zasłużonych Lekarzy Ukrainy). W latach 2002-2012 zostało obronionych 58 doktorskich i 282 prac magisterskich.

SK: Jak wygląda nauczanie was wszystkich, obcokrajowców?

MZ: Na naszej Uczelni szkoli się ponad 3500 studentów, wśród których 800 to obcokrajowcy z 51 różnych krajów, z nich aż 90% uczy się w języku angielskim! Na podstawie zdobytych doświadczeń z amerykańskich i europejskich uczelni wyższych, wprowadzono nowe formy organizacji nauki, serii praktyk, cosemestralne sprawdzanie wiadomości studentów dzięki niezależnym centrom testowania, sieć naukowych systemów na podstawie Internet-technologii, która została stworzona na podobieństwo nowoczesnego europejskiego systemu i całkowicie różni się od technologii przyjętych
w innych ukraińskich uniwersytetach.

SK: Dużo osób kojarzy Ukrainę z korupcją, jak sobie z tym poradzić?

MZ: I tutaj zaszły wielkie zmiany! Wprowadzenie niezależnego centrum testowania uniemożliwiło pojawieniu się korupcji na uniwersytecie. Nasi wykładowcy stworzyli aż 250 naukowo- multimedialnych płyt, w których znajdują się elektroniczne podręczniki, naukowe filmy oraz testy sprawdzające. Wprowadzono także komputerowy system kontrolowania i testowania wiedzy studentów na podstawie technologii Modle po to, aby sprawdzać ich poziom wiedzy i przygotowania do zajęć.

SK: Z jakimi wydziałami możemy spotkać się na tych uczelniach?

MZ: W Tarnopolu, oraz innych, Uniwersytety prowadzą swoją działalność naukowo-dydaktyczną w ramach następujących wydziałów:

• Wydział Medyczny • Wydział Farmaceutyczny •Wydział Stomatologiczny •Wydział Studentów zagranicznych.

SK: Gdzie najczęściej mieszkają ,,Pańscy” studenci?

MZ: Mamy do wyboru dwie możliwości:

I) Akademik

Akademik dla studentów zagranicznych znajduje się w pobliżu Dworca Autobusowego. Droga z akademika do centrum zajmuje około 8 minut pieszo. Budynek składa się z dwóch skrzydeł i dziewięciu pięter. Na każdym piętrze znajduje się tzw. „BOKSY”. Boks posiada osobne wejście i składa się z czterech pokoi: dwóch 2-osobowych i dwóch 3-osobowych, jednej toalety, dwóch umywalek oraz jednego prysznica. Kierownik akademika umieszcza Polaków w jednych boksach, czyli w każdym z czterech pokoi w danym boksie zakwaterowani są wyłącznie Polacy. Na parterze znajduje się recepcja, sala komputerowa, biblioteka, stołówka, pralnia i siłownia. Do każdego pokoju doprowadzone jest szybkie łącze internetowe. Roczny koszt mieszkania w akademiku to: 450$ za miejsce w pokoju 2-osobowym 380$ za miejsce w pokoju 3-osobowym *po przewalutowaniu podane kwoty mogą ulec zmianie

II) Wynajem mieszkania

W celu wynajęcia mieszkania prosimy o informacje w celu przygotowania odpowiedniej oferty. Na miejscu pracujemy z agencjami nieruchomości, które oferują duża liczbę komfortowych mieszkań do wynajęcia w doskonałej lokalizacji na dogodnych warunkach. W momencie wynajmu długoterminowego konieczne będzie pozostawienie kaucji – równowartości jednego miesięcznego czynszu. Ile kosztuje wynajęcie takiego mieszkania? Ceny mieszkań zależą od: -położenia względem centrum -ilości pokoi -wyposażenia i umeblowania Ceny mieszkań oscylują między 90$ a 160$ od osoby za miesiąc w mieszkaniach 2-4 pokojowych. Czynsz za mieszkania jednopokojowe (kawalerki) oscyluje w granicach 180-300$ za miesiąc.

SK: Dziękuje Panu bardzo serdecznie za rozmowę oraz udzielenie odpowiedzi, na te myślę, że ważne pytania dla przyszłych studentów. Poniżej dla zainteresowanych umieszczamy zdjęcia.

MZ: Dziękuje również i wedle tego, co powiedziałem, zapraszam wszystkich zdecydowanych, ale także niezdecydowanych do podjęcia studiów na wyższych uczelniach na Ukrainie.

.


Po więcej informacji zapraszam do kontaktu:

medycynaukrainie@wp.pl

+48 – 600 – 042 – 646



***

Sebastian Karczmarczyk | 2017

Oceń ten post
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Masz przemyślenia? Napisz komentarz!x