Trądzik młodzieńczy

0 1 242

Aż 80 % nastolatków z całego świata – w mniejszym lub w większym stopniu – w okresie swojej młodości musi uporać się z trądzikiem. Choć boryka się z nim ponad połowa populacji młodych ludzi to nadal często nie wiemy jak sobie z nim radzić.

Trądzik jest to choroba skóry, młodzieńczy oznacza, że występuje w okresie pokwitania. Powstaje on w wyniku zmian hormonalnych, a dokładniej nadmiernej stymulacji androgenowej. Dochodzi  wtedy do nadmiernego pobudzenia czynności gruczołów łojowych czyli do tzw. łojotoku.

Najbardziej znanym objawem trądziku są zaskórniki i grudki, skoncentrowane głownie na twarzy, ale także innych częściach ciała, np. szyi, plecach, dekolcie, udach. Powstają one z powodu łojotoku oraz rogowacenia komórek przewodu, który wyprowadza gruczoły łojowe skóry. Kolejne warstw zrogowaciałego naskórka nakładają się na siebie wypełniając przy tym przewód wyprowadzający i zamykając go. Tak powstaje niezapalny zaskórnik. Jednak właśnie on jest miejscem idealnym, w którym mogą rozwijać się bakterie – w ten sposób powstają pryszcze o stanie zapalnym.

Błędem jest uważanie, że trądzik może być również spowodowany brakiem odpowiedniej higieny. Nieodpowiednia higiena, jedynie nie zapobiega jego wystąpieniu i może zaostrzać objawy. Pamiętajmy, że właśnie ona – odpowiednia higiena – jest najlepszym sposobem w walce z tą chorobą!

Problem zwany trądzikiem zazwyczaj pojawia się u młodzieży od ok. 13 roku życia i często przechodzi samoistnie, najczęściej po ukończeniu 18 lat.

Istnieje również kilka rodzajów tej choroby skóry, trądzik: młodzieńczy, zaskórnikowy, grudkowo-krostkowy, ropowiczy, bliznowaciejący, piorunujący czy odwrócony. Ostatnio równie częsty stał się trądzik przetrwały, spotykany głównie u kobiet. Polega on na przedłużeniu choroby trądziku młodzieńczego, aż do wieku starszego – aż do czwartej, a nawet piątej dekady życia!

Jeżeli pryszcze na naszym ciele są nieliczne i pojawiają się stosunkowo rzadko warto spróbować kilku sprawdzonych i polecanych (nawet przez specjalistów!) metod oraz stosować się do kilku zasad:

  1. Unikaj preparatów na bazie alkoholu – wysuszają one skórę, pryszcze, ale nie zwalczają problemu.
  2. Ogranicz użycie podkładów i pudrów, a jeśli to konieczne używaj tylko tych delikatnych, do skóry wrażliwej. Warto aby były antybakteryjne oraz odpowiednie do skóry z niedoskonałościami/trądzikowej.
  3. Dwa razy w tygodniu zastosuj na twarz ziołową parówkę oczyszczająca, np. z bratka.
  4. Używaj delikatnych kosmetyków do mycia i oczyszczania twarzy.
  5. Raz w tygodniu wykonaj maseczkę z glinki zielonej – w aptece za niewielką sumę można kupić proszek do sporządzenia maseczki.
  6. Na pojedyncze pryszcze, punktowo możesz zastosować pastę cynkową (do kupienia w aptece za kilka złotych) – działa ściągająco i osuszająco.
  7. Jeżeli na Twojej twarzy pojawią się stany zapalne, unikaj peelingu.
  8. Nie wyciskaj pryszczy, krostek i zaskórników!
  9. Dwa lub nawet trzy razy dziennie pij herbatkę z bratka.

 

A teraz domowe sposoby na trądzik czyli przepisy na domowe maseczki, toniki i żele:

 

  • Maseczka aspirynowa – w małym naczyniu zmieszaj trzy, cztery tabletki aspiryny z łyżeczką niesłodzonego jogurtu naturalnego, aby tabletki się rozdrobniły. Nałóż na oczyszczoną skórę twarzy na około 15 minut i po tym czasie spłucz. Cera będzie jaśniejsza i gładsza. Nałóż na nią lekki nawilżający krem.
  • Maseczka drożdżowa – drożdże wymieszać z mlekiem tak, aby powstałą gęstsza, lejąca się masa. Nałóż ją na skórę na około 15 minut, następnie dobrze spłukać.
  • Maseczka miodowa – wymieszaj łyżkę miodu naturalnego oraz oliwę z oliwek (najlepiej z pierwszego tłoczenia) lub inny nierafinowany olej, możesz dodać kilka kropel cytryny lub olejku z drzewa herbacianego. Nałóż mieszankę na twarz na około 15 minut. Po użyciu cera będzie aksamitnie miękka.
  • Maseczka – pasta z sody oczyszczonej – do jej przyrządzenia będzie potrzebna ci soda oczyszczona (około 2 łyżki) oraz łyżka wody mineralnej. Maseczka łagodzi stany zapalne cery trądzikowej.
  • Maseczka z mąki ziemniaczanej – ma działanie tonujące (zapobiega świeceniu cery) oraz łagodzące. Przyrządzisz ją w prosty sposób – wystarczy zmieszać około łyżkę mąki ziemniaczanej z wodą i tak powstałą papkę nałożyć na twarz, na około 20 minut.
  • Maseczka cynamonowa – łyżeczkę cynamonu wymieszaj z miodem lub jogurtem naturalnym do osiągnięcia gładkiej i gęstej masy. Nałóż ją na kilka minut na twarz. Cynamon ma silne działanie antyseptyczne i może poparzyć skórę, więc należy uważać!
  • Okład z pasty do zębów – najprostszy sposób do walki z miejscowymi niedoskonałościami, wystarczy jedynie nałożyć niewielką ilość pasty do zębów na pryszcz na noc. Jako, że pasta do zębów bardzo mocno wysusza należy stosować ją punktowo i niezbyt obficie.
  • Okład z czosnku – wystarczy przepołowić czosnek i odciętą stronę przyłożyć do pryszcza. Czosnek ma działanie antybakteryjne i wysusza niedoskonałość.
  • Płukanka / tonik z cytryny i wody –do przyrządzenia tej mieszanki potrzebny ci jest sok z cytryny (na jedną porcję około 2 duże łyżki) oraz woda (najlepiej mineralna, nie stosuj do płukania twarzy wody z kranu). Ze względu na to, że cytryna może podrażnić oczy, najlepiej stosować ten tonik nasączając nim wacik i dokładnie przemywając twarz. Stosować rano i wieczorem.
  • Płukanka z szałwii – bardzo skuteczna w oczyszczaniu cery i łagodzeniu zaczerwień na skórze. Wystarczy zaparzyć napar, a gdy ostygnie przemyć twarz. Napar z szałwii można stosować także w formie kąpieli parowej do twarzy.
  • Tonik z dodatkiem aloesu – sok wyciśnięty ze świeżego liścia aloesu (lub zmielony aloes) należy połączyć z wodą mineralną. Tonikiem dokładnie oczyścić twarz.
  • Peeling cukrowo – miodowy – stosuje się go w celu wygładzenia i odżywienia cery. Wystarczy zmieszać około 2 łyżki cukru z łyżką gęstego miodu, nanieść na twarz i masować. Ze względu na to, że cukier jest gruboziarnisty, tak mocny peeling można stosować około raz w tygodniu.

 

Największym błędem, jaki popełniają nastolatkowie jest wyciskanie pryszczy. Taki pomysł zazwyczaj jako pierwszy przychodzi do głowy zdesperowanemu nastolatkowi. Nie należy tego robić! Pamiętajmy, że wyciśnięty pryszcz (zwłaszcza ten o stanie zapalnym) ma tendencje do nawrotów oraz roznoszenia bakterii po naszej skórze.

 

W walce i łagodzeniu objawów trądziku również istotna jest dieta. Istnieją pewne produkty, które pomogą nam zwalczyć choć pojedyncze pryszcze. Warto unikać przede wszystkim jedzenia typu fast-food. Są to zazwyczaj ostre potrawy, zawierające tłuszcze zwierzęce oraz ulepszacze, dlatego niekorzystnie działają na nasz organizm. Równie niezdrowe są napoje gazowane typu Coca-Cola. Dlaczego? Zawierają pełno konserwantów, sztucznych barwników, aromatów i cukry – nie naturalnego. Warto tego rodzaju napoje zamienić na zwyczajną wodę mineralną. Kolejnym smakołykiem z którego powinniśmy zrezygnować w większych ilościach są słodycze – zamiast nich spożywajmy jak najwięcej warzyw i owoców! Również ostre przyprawy, ketchup, musztarda, a także słodycze typu chipsy zaostrzają objawy trądziku. Proponujemy tego typu ulepszacze naszych dań zastąpić delikatnymi ziołami, np. bazylią czy oregano. Choć od dziecka uczymy się aby pić mleko – bo będziemy wielce, dermatolodzy biją na alarm, aby w okresie zaostrzonego trądziku zmniejszyć ilość wypijania tego napoju. Tłuszcze w nim zawarte mogą pogorszyć naszą sytuacje. Ważna w walce z trądzikiem jest witamina A. Znajdziemy ją we wszystkich czerwonych i pomarańczowych warzywach i owocach. Zielone warzywa natomiast wpływają na naszą cerę tonizująco.

Równie szkodliwe dla naszej cery są używki – alkohol, palenie tytoniu, nie wspominając już o innych – znacznie gorszych i dodatkowo nielegalnych. Po spożyciu alkoholu nasz organizm jest wysuszony oraz pozbawiony wielu składników odżywczych, które potrzebne są aby nasza skóra wyglądało na zadbaną i świeżą. Palenie papierosów natomiast prowadzi do zapychania por i zanieczyszcza nasz organizm za sprawą dużej ilości toksyn, metali ciężkich i związków chemicznych zawartych w dymie papierosowym.

Należy pamiętać, że z trądzikiem młodzieńczym, który jest bardziej zaostrzony warto zgłosić się do dermatologa. Odpowiednie i szybko rozpoczęte leczenie załagodzi objawy choroby oraz zabezpieczy nas przed powstawaniem blizn i przebarwień, które mogą pozostać nam do końca życia! Dermatolog poradzi jaką kuracje zastosować. Zazwyczaj proponują oni antybiotykową kuracje w postaci maści i żeli, a także doradzają jakie kosmetyki odpowiednie dla naszej cery wybrać, aby zwalczyć objawy trądziku. Równie popularne ostatnio stały się tabletki zwalczające trądzik. W telewizji aż huczy o coraz to nowszych lekach – wydawanych nawet bez recepty. Pochodne witaminy A – stały się przełomem w leczeniu trądziku. Kwas 13-cis witaminy A, czyli izotretynoiny ma wielokierunkowy mechanizm działania. Poza działaniem keratolitycznym i przeciwłojotokowym, wywiera efekt przeciwzapalny oraz przeciwbakteryjny.

Pamiętajmy, że walka z trądzikiem jest trudna, ale nie niemożliwa! Nie pozwólmy aby pryszcze uprzykrzyły nam życie!

Źródło: http://supple.pl/a/jak-zwalczyc-tradzik-u-osob-doroslych

Oceń ten post
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Masz przemyślenia? Napisz komentarz!x