Zasady zdrowego żywienia
Dietetyka – to nauka o racjonalnym żywieniu człowieka. Dietetyka bada zarówno wartość kaloryczną naszej diety, jak i zawartość (w tym także witamin), soli mineralnych i substancji toksycznych. Dietetyka łączy wiedzę z zakresu bio-chemii i fizjologii człowieka, higieny, technologii żywności, a nawet medycyny klinicznej, psychologii i socjologii.
Dieta – ( z gr. Diata – sposób życia) sposób odżywiania się oparty na zasadach dietetyki
Zaburzenia wynikające z nieprawidłowej diety:
– próchnica – jest skutkiem rozwoju bakterii przekształcających cukry z resztek pożywienia w kwasy organiczne, które niszczą szkliwo i zębinę
– parodontoza – objawia się ona m. in. Krwawieniem dziąseł, rozchwianiem zębów i ich obluzowaniem. Wśród wielu przyczyn wymienia się także niedobory C i D oraz zaburzenia metaboliczne i niestaranne czyszczenie jamy ustnej.
Zasady zdrowego żywienia człowieka:
- 3 razy dziennie jedz warzywa i owoce
- Warzywa gotuj bez wody
- Kupuj tylko młode chude mięso
- Jedz razowy pełnoziarnisty chleb
- Spożywaj niewielkie ilości tłuszczu
- Unikaj smażenia
- Używaj soli ziołowych
- Pij wodę niegazowaną – 1,5l dziennie
- Ogranicz spożywanie cukru
- Bądź aktywny!
Skutki wynikające z nieprawidłowej diety
Paradontoza, próchnica, otyłość, nadwaga, niedożywienie, bulimia, anoreksja
Kalorie – to tempo procesów metabolicznych, zachodzących w ciągle zmiennym tempie. Organizm człowieka i zwierząt nie potrafi magazynować białek. Przemiany białek zachodzą więc na bieżąco. Białka pełnowartościowe posiadają wszystkie niezbędne aminokwasy w odpowiedniej ilości. W białkach niepełnowartościowych brakuje całkowicie lub jest niedomiar pewnych aminokwasów.