Kolba kulista

KOLBA KULISTA

Kolba kulista, zwana też kolbą okrągłodenną, jest jednym z najczęściej używanych naczyń. Jak nazwa wskazuje, ma kształt kuli, ma rurkę, czyli szyjkę. Kolby takie mogą mieć różną pojemność, są i kolby na 5 ml i na 5 litrów, choć najczęściej używane są kolby na 500 ml, 250 ml i 100 ml.
Obecnie kolby są najczęściej wykonane ze szkła boro-krzemianowego, które charakteryzuje się dość wysoką odpornością mechaniczną, zwłaszcza przy nagłych zmianach temperatury.
Jakie jest zastosowanie najprostszych kolb kulistych, czyli kolb z jedną krótką szyjką?

1. Do przeprowadzania reakcji chemicznych – kolby takie są zwykle wykonywane z grubego szkła, dzięki temu i dzięki kulistemu kształtowi znoszą one dobrze duże różnice temperatur i duże różnice ciśnień, na skutek czego można w nich prowadzić reakcje zarówno w warunkach próżniowych, jak i wysokiego nadciśnienia.
2. Do destylacji – w kolbie umieszcza się roztwór, który ma być poddany destylacji; kolby te posiadają tylko jedną szyję zakończoną szlifem i są wykonywane z cieńszego szkła niż kolby reakcyjne, po to, aby łatwiej je było ogrzewać. Oprocz typowo kulistych kolb do destylacji używane są tez kolby okrągłodenne gruszkowe, czyli o kształcie przypominającym nieco gruszkę.
3. Jako odbieralniki podczas destylacji – zarówno próżniowej jak i destylacji pod ciśnieniem atmosferycznym. Te pierwsze musza być wykonane z grubszego szkła. Służą do zbierania produktów destylacji. Odbieralnikiem podczas destylacji pod ciśnieniem atmosferycznym może być również kolba płaskodenna okrągłościenna (tzw. kolba florencka) lub kolba płaskodenna stożkowa, o których napiszę w artykule „Kolby płaskodenne”.
4. Do krystalizacji – w kolbie kulistej ogrzewamy substancję krystalizowaną i rozpuszczalnik, celem otrzymania roztworu.
kolby kuliste 1
Na powyższym zdjęciu widzimy proste kolby kuliste o różnej objętości oraz kolbę gruszkową, stosowaną jako kolba destylacyjna.

Inne rodzaje kolb kulistych:
Kolby kuliste mogą być wyposażone w dodatkowe elementy, pozwalające na inne, niż opisano powyżej, zastosowanie:
1. Kolba kulista z długą szyjką – znajduje zastosowanie w destylacji z parą wodną. Taką kolbę, w wersji mini, jedną ze szlifem, drugą bez szlifu, widzimy na poniższym zdjęciu po prawej.
kolby kuliste 2

2. Kolba gruszkowa – wspomniałam o niej wyżej, jest stosowana jako kolba destylacyjna.
3. Kolba Claisena – ma długą szyjkę z boczną rureczką. Poprzez tą rureczkę podłącza się chłodnicę, zatem taka kolba stosowana jest do destylacji pod ciśnieniem atmosferycvznym. Zamiast kolby Claisena można użyć kolbę kulistą i nasadkę Claisena, o której napiszę innym razem.
4. Kolba próżniowa Claisena – ma dwie szyje, jedna z nich jest prosta, od niej odchodzi druga szyjka, a od drugiej dopiero rureczka boczna, do której dołącza się chłodnicę destylacyjną.
5. Kolby sulfonacyjne, które składają się z dwóch części: okrągłodennego naczynia i kapelusza z szyjami; kapelusz łączy się z naczyniem poprzez płaski szlif kołnierzowy, podobnie jak to ma miejsce w eksykatorach
6. Kolba Schlenka – jest to kolba o kształcie kulistym lub zbliżonym do probówki, zwykle jednoszyjna, zaopatrzona w boczny kran z oliwką; kran ten umożliwia łatwe łączenie kolby z linią próżniowo-azotową, poprzez wąż laboratoryjny i prowadzenie reakcji bądź w próżni, bądź też w atmosferze azotu. Kolbę taką widzimy na zdjęciu poniżej:
schlenk flask

7. Kolby z kilkoma szyjkami – pozwalają na przeprowadzanie kilku czynności jednocześnie.:
wieloszyjne
wieloczynnosciowa

Zamiast kolby kulistej z kilkoma szyjkami można użyć kolbę kulistą z jedną szyjką, na którą nakłada się nasadkę kilkudrożną.

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

Print Friendly, PDF & Email

Kategorie: Artykuły chemiczne

Tagi: ,,,,,

Pozostaw odpowiedź

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.