Teoria względności pod znakiem zapytania?

Szok naukowców CERN. Prędkość światła pobita?
TEORIA WZGLĘDNOŚCI POD ZNAKIEM ZAPYTANIA

Gigantyczne detektory OPERA w laboratoriach w Gran Sasso
Naukowcy z CERN nie mogą uwierzyć – z przeprowadzonych przez nich badań wynika, że neutrino osiągnęło prędkość przekraczającą prędkość światła. Gdyby ich obliczenia okazały się prawdziwe, oznaczałoby to podważenie szczególnej teorii względności obowiązującej w fizyce od ponad 100 lat.
Neutrina wysłane z CERN do detektorów cząstek OPERA znajdujących się w laboratoriach Gran Sasso i oddalonych o 732 km pojawiły się na miejscu ułamek sekundy wcześniej, niż gdyby poruszały się z prędkością światła (uważaną w fizyce za największą we wszechświecie).

– Próbowaliśmy znaleźć wszystkie możliwe wytłumaczenia tego faktu. Chcieliśmy znaleźć błąd, trywialne błędy, bardziej skomplikowane błędy, ale nie znaleźliśmy – przyznaje prof. Antonio Ereditato z CERN.

W związku z faktem, że naukowcy z CERN nie potrafią w żaden sposób wyjaśnić wyników, które uzyskali, poprosili o pomoc innych specjalistów.

– Moim marzeniem byłoby, gdyby inny, niezależny eksperyment potwierdził to samo. Wtedy poczułbym ulgę – przyznaje prof. Ereditato. Jak podkreśla, chce by “społeczność naukowa pomogła w zrozumieniu naszego szalonego wyniku, bo to jest szalone”. – I oczywiście konsekwencje mogą być bardzo poważne – dodaje.

Prędkość nie do pobicia?

Rzeczywiście, mogą, bo duża część współczesnej fizyki opiera się na szczególnej teorii względności Einsteina, który stwierdził, że nic nie jest w stanie poruszać się szybciej niż światło. – Zgodnie z teorią względności potrzeba nieskończonej ilości energii by spowodować, że coś będzie poruszać się szybciej niż światło. Jeśli te cząstki [neutrina] poruszają się szybciej niż światło, to te prawa muszą być napisane od nowa – skomentował fizyk dr Robert Plunkett z laboratorium Fermilab w stanie Illinois.

Przez ponad 100 lat nie udało się udowodnić nieprawdziwości twierdzenia Einsteina, choć naukowcy od lat mówią o hipotetycznych cząstkach elementarnych (tachionach) poruszających się szybciej niż światło.

Mogłyby być nimi neutrina – cząsteczki elementarne najpierw wywnioskowane teoretycznie przez fizyka Wolfganga Pauliego w 1930 r., a zarejestrowane dopiero ponad ćwierć wieku później.

źródło: tvn24.pl

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

Print Friendly, PDF & Email

Kategorie: Ciekawostki chemiczne

Tagi: ,,,

1 Komentarz

 1. A lovely young lady named Bright

  Had a speed far faster than light.

  She left out one day,

  In a relative way,

  And returned the previous night.

  😉

  Jeżeli to prawda to albo Ogólna Teoria Względności jest błędna albo koncepcja przyczynowości. Stawiam na to drugie. 🙂

  Ale póki co jestem sceptyczny. I to bardzo.

Pozostaw odpowiedź

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.