Teoria względności pod znakiem zapytania?

1 347

Szok naukowców CERN. Prędkość światła pobita?
TEORIA WZGLĘDNOŚCI POD ZNAKIEM ZAPYTANIA

Gigantyczne detektory OPERA w laboratoriach w Gran Sasso
Naukowcy z CERN nie mogą uwierzyć – z przeprowadzonych przez nich badań wynika, że neutrino osiągnęło prędkość przekraczającą prędkość światła. Gdyby ich obliczenia okazały się prawdziwe, oznaczałoby to podważenie szczególnej teorii względności obowiązującej w fizyce od ponad 100 lat.
Neutrina wysłane z CERN do detektorów cząstek OPERA znajdujących się w laboratoriach Gran Sasso i oddalonych o 732 km pojawiły się na miejscu ułamek sekundy wcześniej, niż gdyby poruszały się z prędkością światła (uważaną w fizyce za największą we wszechświecie).

– Próbowaliśmy znaleźć wszystkie możliwe wytłumaczenia tego faktu. Chcieliśmy znaleźć błąd, trywialne błędy, bardziej skomplikowane błędy, ale nie znaleźliśmy – przyznaje prof. Antonio Ereditato z CERN.

W związku z faktem, że naukowcy z CERN nie potrafią w żaden sposób wyjaśnić wyników, które uzyskali, poprosili o pomoc innych specjalistów.

– Moim marzeniem byłoby, gdyby inny, niezależny eksperyment potwierdził to samo. Wtedy poczułbym ulgę – przyznaje prof. Ereditato. Jak podkreśla, chce by „społeczność naukowa pomogła w zrozumieniu naszego szalonego wyniku, bo to jest szalone”. – I oczywiście konsekwencje mogą być bardzo poważne – dodaje.

Prędkość nie do pobicia?

Rzeczywiście, mogą, bo duża część współczesnej fizyki opiera się na szczególnej teorii względności Einsteina, który stwierdził, że nic nie jest w stanie poruszać się szybciej niż światło. – Zgodnie z teorią względności potrzeba nieskończonej ilości energii by spowodować, że coś będzie poruszać się szybciej niż światło. Jeśli te cząstki [neutrina] poruszają się szybciej niż światło, to te prawa muszą być napisane od nowa – skomentował fizyk dr Robert Plunkett z laboratorium Fermilab w stanie Illinois.

Przez ponad 100 lat nie udało się udowodnić nieprawdziwości twierdzenia Einsteina, choć naukowcy od lat mówią o hipotetycznych cząstkach elementarnych (tachionach) poruszających się szybciej niż światło.

Mogłyby być nimi neutrina – cząsteczki elementarne najpierw wywnioskowane teoretycznie przez fizyka Wolfganga Pauliego w 1930 r., a zarejestrowane dopiero ponad ćwierć wieku później.

źródło: tvn24.pl

Oceń ten post
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Aerandir

A lovely young lady named Bright

Had a speed far faster than light.

She left out one day,

In a relative way,

And returned the previous night.

😉

Jeżeli to prawda to albo Ogólna Teoria Względności jest błędna albo koncepcja przyczynowości. Stawiam na to drugie. 🙂

Ale póki co jestem sceptyczny. I to bardzo.

1
0
Masz przemyślenia? Napisz komentarz!x