DMT – czyli dimetylotryptamina lub N,N-dimetylotryptamina

C12H16N2

Jest to alkaloid indolowy, czyli alkaloid zawierający swoistą grupę, którą w przypadku DMT jest grupa tryptaminy. Inaczej jest to dwumetylowa pochodna tryptaminy.

C12H16N2

Ciekawe jest to, że biosyntetycznie DMT od tryptofanu dzielą dwa enzymatyczne procesy. A tryptofan jest aminokwasem występującym we wszystkich organizmach żywych. Obydwa enzymy, które doprowadzają do syntezy DMT również występują we wszystkich organizmach żywych. Są częścią podstawowej gry przemiany materii. Teoretycznie więc każdy organizm może syntezować DMT.

wzory1

Biosynteza rozpoczyna się od dekarboksylacji tryptofanu przez enzym dekarboksylazę aromatycznych L-aminokwasów (AADC; etap 1 na schemacie obok). Powstała tryptamina jest metylowana przez S-adenozylometioninę (SAM) do N-metylotryptaminy (NMT) przy udziale N-metylotransferazytryptaminowej (INMT; etap 2)[5][6]. NMT ulega powtórnej metylacji (z udziałem tych samych reagentów; etap 3) do ostatecznego produktu, N,N-dimetylotryptaminy. Proces metylacji tryptaminy regulowany jest przez produkty reakcji: S-adenozylo-L-homocysteinę (SAH)[7][8][9] i DMT[8][9], które w eksperymentach ex vivo są bardzo silnymi inhibitorami aktywności króliczej INMT.

Do dzisiaj nie zostało badawczo odkryte dlaczego DMT występuje w organizmach i jaką pełni całkowicie funkcję. Z niektórych badań i przypuszczeń wynika, że ten psychodeliczny związek jest w pewnym sensie językiem roślin. Posłańcze molekuły są używane przez nie do mediacji z innymi organizmami środowiska. Ludzki ośrodek układu nerwowego jest przeznaczony do otrzymywania doświadczeń tego rodzaju. Wysunięto tezę, że być może DMT jest wspólnym językiem molekularnym wszystkich istot żywych.

 

Dimetylotryptamina jak pokazują badania Ricka Strassmana z 1990 r. wpływa na stan świadomości w bardzo znacznym stopniu. Tylko w trzech sytuacjach w życiu doświadczamy działania DMT. Pierwszą sytuacją jest moment, w którym rodzimy się. Drugą sytuacją są nasze marzenia senne, ponieważ każdej nocy wraz z produkowaniem melatoniny przez szyszynkę produkowane jest również DMT, dzięki czemu powstają sny. Oraz trzecia sytuacja, kiedy umieramy. Stosunkowo podczas snu, ilości wydzielającego DMT nie są tak duże jak w przypadku porodu czy śmierci. Badania pokazały, że DMT wydzielane jest w bardzo ekstremalnych sytuacjach, np. w przypadku długotrwałego głodu, silnego strachu czy silnego bólu.

Działanie DMT również można wywołać własną wolą, na dwa sposoby. Pierwszym sposobem jest długotrwała i głęboka medytacja, a drugim przyjęcie substancji z zewnątrz. Dimetylotryptamina zażywana doustnie jest nieaktywna, dopóki nie zostanie przyjęta łącznie z inhibitorem monoaminooksydazy (MAOi) jak na przykład harmalina. Bez MAOI organizm szybko metabolizuje DMT i efekt psychoaktywny nie występuje. Inne drogi podania (iniekcyjnie lub donosowo) powodują pełny efekt psychodeliczny i enteogeniczny, który utrzymuje się przez krótki czas (pół do pełnej godziny).

wyekstrahowane-dmt
wyekstrahowane dmt

DMT otrzymano po raz pierwszy w 1931 roku przez angielskiego chemika Richarda Manske, a jej właściwości halucynogenne przebadano 25 lat później.W temperaturze pokojowej DMT jest białym lub żółtawym krystalicznym proszkiem.

Zainicjowana substancja powoduje silne enteogeniczne doświadczenie, które obejmuje intensywne efekty wizualne, wyraźne zmiany percepcyjne, euforię a nawet halucynacje, mogące przedstawiać rzeczywiste obrazy. Efekty działania DMT mogą obejmować zaburzenie odczuwania upływu czasu, halucynacje słuchowe, wrażenia erotyczne oraz wiele innych indywidualnych odczuć, których wyrażenie słowami jest trudne lub nawet niemożliwe. Wiele mistycznych przeżyć opisywanych przez ludzi łączyło się z działaniem DMT.

szyszynka

Szyszynka jest stosunkowo  małym gruczołem wydzielania wewnętrznego umiejscowionym w centralnym punkcie mózgu, pod blaszką czworaczą. Wykształciła się z międzymózgowia, już u niektórych bezżuchwowców, zastępując całkowicie zadania oka ciemieniowego. W jej komórkach produkowany jest hormon snu, czyli melatonina oraz silnie psychodeliczna substancja psychoaktywna, którą jest DMT. Szyszynka od wieków była obiektem zainteresowania, a nawet weneracji dla wielu ezoterycznych nauk fizjologicznych. Interpretuje się, że przejściu duszy które żydowscy mistycy (kabaliści) opisywali w języku kodowanym przez tysiące lat, towarzyszy silne wydzielanie się DMT.Kartezjusz uważał na przykład, że szyszynka jest „siedzibą duszy”.  Symbol szyszynki używany i interpretowany był wielokrotnie od starożytności.

drzeworyt

 

 

Drzeworyt przedstawiający kartezjańską myśl o czynności ludzkiej szyszynki. Według RenéDescartesa (1596-1650) ludzka szyszynka była siedliskiem racjonalnej duszy (H)

oko-szyszynka
OKO uznawane dotąd za symbol oka egipskiego boga jest uderzająco podobne do obrazu szyszynki.

Wizerunek szyszynki jest powtarzany  w wielu kulturach przez wieki:

kult-dionizosa
Kult Dionizosa
Kambodża
Kambodża
Watynak
Watykan
Laska Ozyrysa
Laska Ozyrysa
Budda
Budda
Biuro Adolfa Hitlera 1942r
Biuro Adolfa Hitlera 1942r

 

Stół znajdujący się w pokoju Adolfa Hitlera – 1942r.
Stół znajdujący się w pokoju Adolfa Hitlera – 1942r.

Generalnie, we wszystkich kulturach szyszynka opisywana jest jako organ odpowiedzialny za bezpośrednie utrzymywanie kontaktu z wyższą jaźnią, boską obecnością lub istotami z innych wymiarów.Z medycznego punktu widzenia, do niedawna nie znano  żadnych funkcji jakie mogłaby pełnić szyszynka.  Szyszynka skalcyfikowana pokazywała się na skanie jako biały punkt, którego najmniejsze przesunięcia względem osi mózgu wskazywały na nacisk od strony niewidocznych na skanie zmian.U ludzi jednak szyszynka znajduje się głęboko w mózgu, gdzie teoretycznie nie dociera światło. Po badaniach szyszynki stwierdzono, że jej wewnętrzna powierzchnia wyściełana jest komórkami fotoczułymi, takimi jak  na siatkówce oka. Stwierdzono również, że pewne białka obecne w szyszynce wskazują na to, że w jej wnętrzu może dochodzić do “pewnych zjawisk świetlnych”.

Naturalnie DMT występuje w wielu gatunkach roślin (m.in. Psychotriaviridis, Akacja, Mimoza, różne gatunki Phalaris, Desmanthus) razem z 5-MeO-DMT i bufoteniną.Od tysięcy lat południowoamerykańskie plemiona indiańskie sporządzają napój zwany Ayahuasca, na który składa się wywar z roślin: BanisteriopsisCaapi i Mimosatenuiflora. W drugiej z nich, w korze korzenia występuje wysoka zawartość psychoaktywnego alkaloidu, którym jest DMT. Jednak sama ta roślina podana doustnie nie daje efektów. W połączeniu z Inhibitorem monoaminooksydazy (IMAO), którym jest harmalina zawarta w łodygach BanisteriopsisCaapi, daje efekty enteogeniczne.

naturalnie-dmt

Pierwsze w historii badanie, które wykluczało toksyczność ayahuaski:

Badania przeprowadził  team amerykańskich naukowców na czele z psychiatrą Carlesem Grobem z University of California w Los Angeles  oraz ethnobotanikiemDennisemMcKenna z Instytutu Badawczego Hefftera  w latach 90-tych.

grupa

Osoby te poddano całemu szeregowi testów biomedycznych, neuropsychologicznych oraz osobowościowych. Podobnym badaniom poddano grupę losowo wybranych 15 osób, nie spożywających ayahuaski. Nie stwierdzono żadnych negatywnych oddziaływań. Wręcz przeciwnie większość z nich cieszyła się doskonałym stanem zdrowia, który w ich przekonaniu był wynikiem rytualnego spożywania substancji. Wiele testowanych osób opowiadało o swoich problemach sprzed przystąpienia do eksperymentu, do których najczęściej należały depresje, stany lękowe oraz nadużywanie alkoholu czy narkotyków. Sami siebie określali, że byli dawniej impulsywni, złośliwi, pozbawieni sukcesu, poczucia odpowiedzialności oraz respektu.

Wszyscy są przekonani, że pokonali swoją chroniczną złość, urazy, agresywność oraz wyobcowanie – podkreślił prof.Grob. W ten sposób stali się odpowiedzialnymi ludźmi – “solidnymi obywatelami”.W niektórch testach neuropsychologicznych wypadli zdecydowanie korzystniej niż badana grupa niezaangażowanych w ayahuaskę.

Kolejnym zaskakującym rezultatem badań był fakt, że badani mają więcej receptorów serotoniny (hormonu szczęścia) w płytkach krwi. To pierwszy przypadek zwiększenia serotoniny za pomocą jakiejkolwiek substancji. A np. w porównaniu  środki antydepresyjne jak Prozac (Fluktin) redukują ilość receptorów serotoniny.

Prof. Grob stwierdził, że Ayahuasca może być korzystna w zwalczaniu uzależnień od kokainy.Jednocześnie ostrzegł, że nie można po prostu rozdawać Ayahuaski jako leku – a jedynie nakierowywać ludzi na rytualne ramy i wsparcie grupy. W planach są kolejne badania.

„Badania przeprowadziła ekipa Groba, w której znaleźli się m.in. Farmakolog James Callaway z Finlandii, psychiatra Rick Strassman z Uniwersytetu New Mexico oraz grupa badaczy brazylijskich, przebadała 15 członków ruchu religijnego Uniao do Vegetal, koncentrującego się m.in. na wspólnym spożywaniu ayahuasci.

Wyniki badań zostały opublikowane w Brain-MindBulletin, w maju 1996: Human psychopharmacology of hoasca, a plant hallucinogenused in ritualcontext in Brasil, Journal of Nerveous and MentalDisease 184, S. 86-94 (1996) – autorzy tej publikacji: C.S. Grob, D.J. McKenna, G.S.Brito, E.S.Neves, G. Oberlender, O.L. Saide, E. Labigalini, C. Tacla, C.T. Miranda, R.J. Strassman oraz K.B. Boone.”

dr-rick-strassman
Dr Rick Strassman

Dr Rick Strassman prowadząc zatwierdzone przez  DEA badania kliniczne na Uniwersytecie Nowego Meksyku w latach 1990 – 1995 na sześćdziesięciu ochotnikach wykazał podając im dożylne lub domięśniowe dawki DMT, że:

– DMT ma potencjał w leczeniu urazów psychicznych, np. zespołu stresu pourazowego, ponieważ oddziałuje na receptory serotoninowe

– Wykazano,  że Ayahuasca, w której zawarte jest DMT pomaga w walce z uzależnieniem od alkoholu i kokainy.

– Poznana została nowa funkcja szyszynki mózgowej

– Badania Strassmana dostarczyły wiele informacji na temat pracy neuroprzekaźników podczas enteogenicznych doświadczeń.

DMT nieznana, a zarazem łącząca wiele poziomów życia molekuła bez wątpienia odgrywa istotną rolę w funkcjonowaniu życia i umożliwiania istotom żywym odczuwania najgłębszych doświadczeń. Potencjał i znaczenie tej substancji powinno skłaniać naukowców do prowadzenia kolejnych badań, które dostarczyłyby ludzkości informacji i odpowiedzi na niewyjaśnione kwestie dotyczące DMT. Co ciekawsze posiadanie DMT jest zakazane we wszystkich krajach świata oprócz kilku krajów Ameryki Południowej, czyli również w Polsce. Każda osoba czytająca ten tekst jest zatem przestępcą, ze względu na wytwarzane przez jej szyszynkę DMT…

Praca Konkursowa: Tomek Ozyra

Bibliografia:

– Rick Strassman : „DMT: Molekuła Duszy”

http://www.yantra.pl/piramidy/poweryantra.html

http://archiwum.wiz.pl/1996/96091900.asp

http://pl.wikipedia.org/wiki/Dimetylotryptamina

http://www.youtube.com/watch?v=arLmMYFEWfs

http://www.youtube.com/watch?v=UFBpe_V3dMY

http://www.ayahuasca.net.pl/chemia.html

http://www.sadistic.pl/tag/dimetylotryptamina

http://pl.wikipedia.org/wiki/Szyszynka

http://forum.losyziemi.pl/

http://www.od43.com/Reichskanzlei_1942.html

http://www.psychodelik.pl/joomla/images/t/06%20DMT_v.gif

http://www.ayahuasca.net.pl/

Print Friendly, PDF & Email

Kategorie: Chemia

1 Komentarz

Pozostaw odpowiedź

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.