Kurs programowania Przyszły Programista – opinia Katarzyny Wilkosz absolwentki technologii chemicznej

1 338

Przeprowadziliśmy wywiad z Katarzyną, ponieważ dla inżynierów oraz absolwentów kierunków ścisłych rozważających wzięcie udziału w kursie programowania “Przyszły Programista” opinie absolwentów tego szkolenia są ważne.

kurs programowania

Dzięki rozmowie z nią poznasz Projekt z perspektywy jego uczestnika. O kursie programowania Przyszły Programista opinie znajdziesz również na stronie https://przyszlyprogramista.pl/opinie.

Ponadto jeśli zastanawiasz się jaki wybrać kurs programowania oraz czy zawód programisty jest odpowiedni dla technologa chemicznego, to opinie naszej absolwentki będą dla Ciebie bardzo pomocne.

Gdy Katarzyna startowała z nauką miała 26 lat. Wcześniej ukończyła studia I stopnia na kierunku Chemia na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz studia II stopnia na kierunku Technologia Chemiczna na Akademii Górniczo-Hutniczej.

W Projekcie Przyszły Programista wyspecjalizowała się w języku C# i technologii ASP.NET MVC. Katarzyna pokazała, że jej decyzja o rozpoczęciu kursu programowania była strzałem w dziesiątkę, ponieważ pracę jako młodszy inżynier oprogramowania otrzymała jeszcze w trakcie szkolenia.

Stronę z jej portfolio zbudowaną w trakcie trwania kursu możesz znaleźć pod adresem: http://katarzynawilkosz.it/

Z wywiadu dowiesz się m.in. jakie wyzwania wiążą się z nauką programowania, jaka jest o Projekcie „Przyszły Programista” opinia Katarzyny, dlaczego dołączyła do szkolenia oraz w jakich okolicznościach otrzymała pierwszą pracę w IT.

Rozmowa z absolwentką Projektu „Przyszły Programista”

Artur Nowakowski: Czy jako technolog chemiczny przed rozpoczęciem nauki programowania próbowałaś znaleźć pracę w branży chemicznej?

Katarzyna Wilkosz: Byłam i nadal jestem w trakcie robienia doktoratu z chemii, więc nie interesowałam się szczególnie szukaniem pracy na pełen etat. Jednakże w trakcie zarówno doktoratu jak i nauki programowania pracowałam na pół etatu w laboratorium chemicznym.

Na Twojej stronie internetowej napisałaś, że początkowo byłaś sceptycznie nastawiona do nauki programowania oraz udziału w Projekcie „Przyszły Programista”. Dlaczego zatem zdecydowałaś się w nim wziąć udział i wybrałaś kurs programowania „Przyszły Programista”?

Chciałam nauczyć się czegoś nowego, nie wiedziałam czy podołam, ponieważ była to zupełnie obca mi branża. Zachęciły mnie głównie słowa w stylu „nauka programowania dla absolwentów kierunków ścisłych – chemia, fizyka, matematyka”. Kurs wybrałam zupełnie przypadkowo, właśnie ze względu na ten slogan, wcześniej nie myślałam o nauce programowania, więc nie szukałam innych kursów.

W naszym Projekcie szkolą się studenci po studiach chemicznych. Czy według Ciebie studiowanie takiego kierunku pomaga w nauce programowania?

Na pewno ukończenie kierunków ścisłych jest bardziej pożądane niż humanistycznych. Głównie ze względu na wyćwiczone w trakcie studiów myślenie logiczne oraz zajęcia z matematyki. Znajomość matematyki ma spore znaczenie w zrozumieniu podstaw programowania.

Jaka jest Twoja opinia o szkoleniu. Czy z perspektywy czasu uważasz, że decyzja o dołączeniu do Projektu była dobra?

Jak najbardziej tak. Nie wiem, czy gdybym zdecydowała się na naukę na własną rękę miałabym taką samą motywację jak podczas kursu. Na pewno miałabym problem z tym od czego zacząć, na co zwracać uwagę podczas nauki programowania.

kurs programowania

Ile czasu tygodniowo przeznaczałaś na naukę programowania? Jak motywowałaś się do nauki?

Ciężko powiedzieć ile czasu dokładnie spędzałam. Jako, że pracowałam i robiłam doktorat mój czas był zależny od godzin spędzanych na uczelni, które nie były stałe. Bywały tygodnie, gdzie na naukę mogłam poświęcić co najmniej 4 godziny dziennie, a bywały tygodnie, kiedy w ogóle nie miałam czasu. Zatem nie mogłam sobie pozwolić na systematyczną naukę programowania.

W Projekcie „Przyszły Programista” naukę rozpoczyna się od mniej wymagających zagadnień. Z czasem seminaria wymagają od studenta więcej zaangażowania. Które spośród poruszanych zagadnień były dla Ciebie największym wyzwaniem i dlaczego oraz jak sobie z nimi poradziłaś?

Myślę, że aplikacja pogodowa w Javie. Miałam na początku duże problemy, zwłaszcza, że wcześniej nie musiałam korzystać z zewnętrznego API i bibliotek. Więc nie tyle logika aplikacji była problemem, co takie rzeczy jak podpinanie zewnętrznych bibliotek, poruszanie się po dokumentacji API. Myślę, że brakowało mi jakiegoś kursu, bardziej technicznego jak pisać aplikację od podstaw, z Javy z tego co pamiętam miałam tylko kurs dotyczący głównie składni języka. Poradziłam sobie z tym googlując, googlując, googlując… Myślę, też że podczas kursu mało było również tematów związanych z samym deployem aplikacji.

[Uwaga od Artura: Dzięki feedbackowi Katarzyny ulepszyłem ten element szkolenia dodając odpowiednie materiały edukacyjne. Dodatkowo nawiązałem współpracę z doświadczonym programistą Javy, aby dawał naszym studentom cenny feedback i wskazówki podczas tworzenia tej aplikacji.]

Czy miałaś chwile zwątpienia, że programowanie nie jest dla Ciebie i jeśli tak, to jak sobie w takiej sytuacji poradziłaś?

Jak tylko zaczęłam naukę i polubiłam programowanie, to nie miałam takich myśli.

Podczas szkolenia na fundamencie poznałaś takie języki jak C++, Java, PHP, JavaScript, jednak wyspecjalizowałaś się w języku C#. Napisałaś również, że spośród wszystkich poznanych języków programowania przypadł Ci on najbardziej do gustu. Dlaczego go wybrałaś i jakie widzisz zalety programowania w tym języku?

Jest prosty jak C++ i inteligentny jak Java:). Prosty w sensie składni, inteligentny w sensie zarządzania pamięcią. .NET (w którym używa się głównie C#) jest ciągle rozwijaną technologią, w dodatku cross-platformową. Jest spore zapotrzebowanie na rynku pracy dla programistów C#/.NETowych. W sumie drugim językiem, jakim polubiłam (ale już w trakcie pracy jako programista) jest TypeScript (silnie spokrewniony z JS).

Pod koniec szkolenia podczas specjalizacji zrobiłaś w języku C# i technologii ASP.NET MVC aplikację „LabManager”, która służy do zarządzania szkolnym laboratorium chemicznym. Skąd pomysł, aby stworzyć taki program?

Pracowałam w laboratorium, gdzie wszystkie informacje o zużyciu odczynników były przechowywane w zeszycie:). Początkowo wprowadziłam Excela, który znacznie usprawnił wszystko, następnie kiedy poznałam lepsze narzędzia postanowiłam ten proces jeszcze bardziej usprawnić, tworząc dedykowaną aplikację. Cieszę się, że mi się udało, mam nadal kontakt z osobami z mojej poprzedniej pracy i wiem, że aplikacja nadal jest w użyciu i są zadowoleni. Nadal zdarza mi się coś jeszcze w niej poprawić.

przyszły programista opinie

Co byś sobie doradziła, gdybyś mogła się cofnąć w czasie do momentu kiedy zaczynałaś szkolenie?

Żeby zwrócić większą uwagę na zagadnienia czysto teoretyczne, które niestety nie przydają się szczególnie w praktyce, natomiast wymagane są na rozmowie kwalifikacyjnej.

Powiedz proszę o swoich poszukiwaniach pracy po ukończeniu Projektu. Na ilu byłaś rozmowach rekrutacyjnych, jak długo szukałaś pracy i jak wypadłaś na rozmowach rekrutacyjnych? Czy uważasz, że zostałaś dobrze przygotowana do tych rozmów?

Pracę znalazłam już pod koniec projektu. Wysłałam dwa CV. Byłam na jednej rozmowie i od razu dostałam się na staż, a po nim zostałam zatrudniona. Myślę, że nie najgorzej, z tego co pamiętam byli miło zaskoczeni moją znajomością wzorców projektowych. Ale tak jak wspomniałam wcześniej, musiałam sobie przed rozmową przypomnieć sporo teoretycznej wiedzy i utrwalić ją, ponieważ w trakcie kursu bardziej przykładałam się do części praktycznej.

W jakiej firmie pracujesz i na jakim stanowisku. Co należy do Twoich obowiązków? Jak Ci się tam pracuje oraz czy praca daje Ci satysfakcję?

Obecnie pracuję w GlobalLogic Poland jako junior software engineer. Pracuję w zespole tzw. integracji i zajmuję się głównie tworzeniem aplikacji webowych dla firmy Endress&Hauser z wykorzystaniem technologii .NET i frameworka Angular. Tak więc pracuję jako full-stack developer. Lubię bardzo tę pracę, mam bardzo fajny zespół, atmosfera jest przyjazna, nie ma zbyt napiętych terminów przez co w trakcie pracy jest również czas na samorozwój.

Jak dobrze kurs programowania „Przyszły Programista” przygotował Cię do wykonywania zawodu programisty oraz czy Twój przełożony jest zadowolony z Twojego przygotowania do pracy jako programista?

Myślę, że dobrze. Muszę tylko nadmienić, że nie od razu zasiadłam do stanowiska, tylko odbyłam w firmie, w której obecnie pracuje staż, podczas którego miałam zajęcia i dodatkowo się kształciłam. Nie mniej jednak, jeśli chodzi o zagadnienia z technologii webowych to byłam naprawdę bardzo dobrze przygotowana.

Jak oceniasz swoją wiedzę i umiejętności po ukończeniu szkolenia w porównaniu do kolegów o takim samym stażu, którzy ukończyli studia informatyczne?

Jeśli chodzi o wyspecjalizowanie się w konkretnej technologii to na pewno moja wiedza i umiejętności były większe. W stażu wzięło udział 10 osób z czego kilka osób nie było po studiach informatycznych. Propozycję dalszej współpracy dostała połowa stażystów w tym również ja o czym świadczy, że byłam lepiej przygotowana niż niektóre osoby po studiach. Nie mniej czasem zdarza mi się zauważyć pewne braki wiedzy, nie tyle programistycznej co typowo informatycznej, ale takie braki nie wpływają wcale na efektywność mojej pracy.

Jakie są według Ciebie pozytywne i negatywne aspekty pracy programisty?

Duże możliwości rozwoju, szeroki rynek pracy, wynagrodzenie, praca z domu, elastyczny czas pracy, możliwość założenia własnej działalności myślę, że są głównymi zaletami. Z negatywnymi aspektami jeszcze się nie spotkałam, chociaż myślę, że to jak ktoś widzi pracę programisty zależy w dużej mierze od pracodawcy. Do negatywnych aspektów mogłabym co najwyżej zaliczyć, fakt, że trzeba się cały czas rozwijać i jak ktoś nie ma chęci rozwoju, to taka praca zdecydowanie nie jest dla niego.

Jak dużo wolnego czasu masz w tygodniu pracując jako programista i czy jest to wystarczająca ilość, aby móc jednocześnie realizować swoje pasje oraz poświęcać czas swojej rodzinie i przyjaciołom?

Ciężko powiedzieć, bo obecnie część czasu poświęcam na pisanie doktoratu. Ale myślę, że po
zakończeniu tego etapu to 8 godzin + dojazd dziennie będzie mi zajmować praca, reszta to
czas wolny:). Nigdy nie przynoszę pracy do domu, a w pracy mam czas na dokształcanie się,
więc w domu nie muszę już poświęcać na to czasu.

Kiedyś powiedziałaś, że cały czas poszukujesz „czegoś” co zainteresuje Cię na dłużej i co będziesz mogła nazywać swoją pasją. Czy dzisiaj tą pasją jest dla Ciebie programowanie i zawód programisty?

Tak, chociaż nie jedyną:).

Co byś powiedziała osobom, które rozważają rozpoczęcie nauki programowania?

Tym co chcą tylko zdobyć zawód życzyłabym wytrwałości. Tym co chcą traktować programowanie nie tylko jako zawód, ale również jako pasję, nie muszę mówić nic, bo i tak będą chcieli to robić. Nauka programowania wymaga dużo czasu i przede wszystkim cierpliwości. Niestety bez pasji będzie to ciężka przeprawa, ale niekoniecznie nieudana:).

Dołącz i Ty do fascynującego świata IT!

Spodobał Ci się powyższy wywiad? Chcesz zostać profesjonalnym programistą dla którego programowanie stanie się pasją? Jesteś inżynierem lub absolwentem studiów ścisłych? Jeśli odpowiedziałeś 3xTAK, to możesz wziąć udział w rekrutacji do Projektu „Przyszły Programista”!

Jeśli przejdziesz wymagającą rekrutację, a następnie ambitne szkolenie, to droga do świata IT stanie przed Tobą otworem! Wejdź teraz na stronę http://rekrutacja.przyszlyprogramista.pl a następnie wyślij swoje CV na dole strony w formularzu i przekonaj się czy nadajesz się na programistę!

Satysfakcjonujących Wyzwań!

Artur Nowakowski z Zespołem Projektu „Przyszły Programista”

P.S.

Jeśli natomiast chcesz sprawdzić jak dobrym programistą mógłbyś być, to przejdź na stronę: raport.przyszlyprogramista.pl i pobierz darmowy raport, który dla Ciebie przygotowałem.

Sprawdź – Jak dobrym programistą mógłbyś być!

Zdjęcia pochodzą z serwisu pixabay.com oraz freepik.com

Oceń ten post
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Maciej

Witam
Wszystko fajnie i cudownie, ale szkolenie podstawowe przy płatności z góry kosztuje 8150 zł.
Roszerzone szkolenia to koszt ok 12 tys zł.

1
0
Masz przemyślenia? Napisz komentarz!x