Labioplastyka – fakty i mity

0 68

Labioplastyka, zwana również chirurgią estetyczną warg sromowych, to zabieg chirurgiczny mający na celu zmianę kształtu, rozmiaru lub wyglądu warg sromowych większych lub mniejszych. Najczęściej procedura medyczna przeprowadzana jest z powodów estetycznych, ale przyczyną decyzji o zabiegu bywa również dyskomfort spowodowany przerostem lub asymetrią warg sromowych. Przeczytaj poniższy tekst i sprawdź, co warto wiedzieć o labioplastyce!

Czym jest labioplastyka?

Labioplastyka, zwana również chirurgią estetyczną warg sromowych, to zabieg chirurgiczny mający na celu zmianę kształtu, rozmiaru lub wyglądu warg sromowych większych lub mniejszych. Zabieg ten jest przeprowadzany, gdy wargi sromowe są zbyt duże, asymetryczne, lub powodują dyskomfort podczas wykonywania codziennych czynności, takich jak jazda na rowerze, bieganie czy uprawianie seksu.

W trakcie zabiegu chirurg najczęściej usuwa nadmiar tkanki z warg sromowych, a następnie dokonuje ich modelowania, tak by uzyskać estetyczny, symetryczny wygląd. Labioplastyka jest przeprowadzana w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym, a czas trwania zabiegu wynosi najczęściej od 1 do 2 godzin.

Labioplastyka jest jednym z coraz bardziej popularnych zabiegów chirurgii estetycznej. Większość kobiet decyduje się na nią ze względów estetycznych, ale niektóre panie wybierają ten zabieg ze względu na dyskomfort fizyczny. Podobnie jak w przypadku każdej innej procedury zabiegowej, labioplastyka obarczona jest określonym ryzykiem powikłań, dlatego przed podjęciem decyzji o takim zabiegu należy dobrze przemyśleć jego zasadność. Labioplastyka zawsze poprzedzona jest konsultacją lekarską, podczas której doświadczony chirurg plastyczny oceni jej zasadność oraz wykluczy przeciwwskazania.

1 1

Labioplastyka – co o niej wiemy?

Wokół labioplastyki narosło wiele mitów. Ponieważ zabieg dotyczy sfer intymnych kobiet, nie ma na jego temat tak wielu informacji jak na temat innych zabiegów medycyny estetycznej, a te dostępne  często nie są poparte rzetelną wiedzą medyczną. Oto kilka faktów i mitów związanych z labioplastyką:

#1: Poród może spowodować deformację warg sromowych. Prawda.

Poród, choć stosunkowo rzadko, może spowodować deformację warg sromowych. Wiele zależy tu od indywidualnych cech organizmu kobiety, m.in. podatności jej tkanek na rozciąganie.

#2: Zabawki erotyczne mogą prowadzić do deformacji warg sromowych. Fałsz.

Akcesoria erotyczne, nawet zaawansowane, takie jak zabawki BDSM, nie są w stanie zdeformować warg sromowych. Nawet używane niezgodnie z ich przeznaczeniem lub zbyt intensywnie raczej spowodują uszkodzenia w obrębie narządów intymnych niż doprowadzą do deformacji warg sromowych (chyba że deformacja będzie konsekwencją urazów w okolicy narządów rodnych kobiety).

#3: Labioplastyce mogą poddać się kobiety starsze. Prawda.

Sam wiek, o ile nie jest naprawdę zaawansowany, nie stanowi przeszkody dla wykonania labioplastyki. Jeśli kobieta cieszy się dobrym zdrowiem, z powodzeniem może poddać się zabiegowi. Jest on o tyle uzasadniony, że wraz z wiekiem następuje utrata jędrności i elastyczności tkanek, co może spowodować nieatrakcyjny wygląd warg sromowych. Podobny efekt może powodować również gwałtowna i znacząca utrata masy ciała, nawet w młodym wieku.

#4: Zabieg labioplastyki można połączyć z waginoplastyką. Prawda.

Doświadczeni ginekolodzy plastyczni, jeśli znajdują wskazania do przeprowadzenia zarówno labioplastyki, jak i waginoplastyki, często łączą te dwie procedury, dokonując zmian zarówno w obrębie warg sromowych, jak i pochwy. Warto nadmienić, że waginoplastyka to zabieg chirurgiczny, którego celem jest zmiana rozmiaru lub kształtu pochwy.

Oceń ten post
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Masz przemyślenia? Napisz komentarz!x