Nadciśnienie tętnicze

0 463
Nadciśnienie tętnicze to choroba, która nie boli, nie zakłóca normalnego życia, jest tak powszechna, że nie budzi powszechnego niepokoju. Ta pozorna „łagodność” nadciśnienia jest jedną z przyczyn obserwowanej epidemii jego rozwoju.
Poza spektakularnymi przypadkami, gdy nadciśnienie tętnicze rozwija się gwałtownie i szybko prowadzi do widocznych powikłań zagrażających życiu (nadciśnienie złośliwe), podwyższone ciśnienie krwi działa w sposób podstępny, latami, a nawet dziesiątkami lat, uszkadzając naczynia krwionośne w całym organizmie. Dochodzi do przebudowy miażdżycowej naczyń, co pociąga za sobą zwiększone ryzyko powikłań niedokrwiennych lub krwotocznych.
Bezpośrednim następstwem długotrwale nieleczonego lub źle leczonego nadciśnienia są:
choroba wieńcowa i zawał serca
  • udar mózgu
  • niewydolność serca
  • niewydolność nerek
  • miażdżyca naczyń obwodowych (niedokrwienie kończyn)
  • otępienie.

 

Normy
Nadciśnienie rozpoznaje się wówczas, gdy wartości ciśnienia tętniczego zmierzone podczas przynajmniej dwóch wizyt u lekarza są wyższe lub równe 140/90 mmHg. Schorzenie to jest często późno rozpoznawane, a nieleczone prowadzi do groźnych powikłań. Ciśnienie tętnicze skurczowe to górna jego wartość, gdy mięsień sercowy kurczy się, aby wpompować krew do naczyń krwionośnych. Podczas pomiaru to pierwszy słyszalny ton. Natomiast ciśnienie tętnicze rozkurczowe określa dolną wartość, gdy mięsień sercowy rozkurcza się, aby wypompować krew z naczyń krwionośnych. W pomiarze ton zanika.
Według Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego klasyfikuje się je następująco (w mmHg):
– optymalne – do 120/80;
– prawidłowe – od 120/80 do 129/84;
– wysokie prawidłowe – od 130/85 do 139/89 (z prawidłowych wartości wyznaczono wysokie prawidłowe ciśnienie tętnicze, ponieważ często zmienia się w nadciśnienie i przy współistniejących zmianach w narządach oraz czynnikach ryzyka miażdżycy musi podlegać leczeniu)
– nadciśnienie – od wartości 140/90 (obie wartości musza mieścić się w podanych granicach, jeżeli jedna z nich przekracza wartości podane – wyższa kwalifikacja)
Wyróżnia się nadciśnienie tętnicze (w mmHg)
– 1º (łagodne) – 140/90 do 159/99
– 2º (umiarkowane) – 160/100 do 179/109 mmHg
– 3º (ciężkie) – 180/110mmHg i powyżej

Powikłania
Rozwój powikłań uwarunkowany jest wieloma współistniejącymi czynnikami związanymi ze stylem życia chorego, obecnością dodatkowych chorób, sposobem leczenia nadciśnienia, zaburzeniami hormonalnymi oraz obciążeniem genetycznym. Najczęściej występują: niedokrwienie i udar mózgu, choroba niedokrwienna serca lub zawał, niewydolność nerek; uszkodzenie siatkówki oka; przerost lewej komory serca, niewydolność serca; przyspieszony rozwój miażdżycy naczyń; encefalopatia (uszkodzenie mózgu) nadciśnieniowa bez udaru; tętniak aorty. Podwyższone wartości ciśnienia tętniczego krwi u diabetyków są bardziej niebezpieczne niż u osób z nadciśnieniem niechorujących na cukrzycę, gdyż dodatkowo staja się przyczyną przyspieszonego rozwoju tzw. późnych powikłań cukrzycy, np. zgorzeli obwodowej stopy, zespołu, stopy cukrzycowej, amputacji stopy, retinopatii cukrzycowej, utraty wzroku, nefropatii cukrzycowej, neuropatii obwodowej.
Aby nie dopuścić do rozwoju powikłań konieczne jest:
Ścisłe przestrzeganie zaleceń lekarza dotyczących samokontroli, przyjmowania leków obniżających ciśnienie (hipotensyjnych).
Stosowanie odpowiedniej diety.
Rzucenie palenia i ograniczenie picia alkoholu.
Przyjmowanie preparatów ziołowych, które są przydatne szczególnie w sytuacjach, gdy wartości ciśnienia są podwyższone.
Kontrolowanie wartości ciśnienia tętniczego i zapisywanie ich w dzienniczku.
Leczenie farmakologiczne nadciśnienia tętniczego
Nadciśnienie tętnicze jest chorobą przewlekłą, wymaga wieloletniego stosowania leków hipotensyjnych (obniżających ciśnienie), zdarza się, że przez całe życie. W przypadku tego schorzenia należy często zmieniać dawki leków, ich rodzaj, a nierzadko stosować trzy leki jednocześnie. Koniecznie trzeba systematycznie kontrolować ciśnienie. Podstawowym problemem w leczeniu chorób przewlekłych jest nieregularne przyjmowanie leków, ich odstawianie bez porozumienia z lekarzem, nieumiejętne zwiększanie lub zmniejszanie dawek. Każdy chory powinien znać schemat przyjmowania leków oraz możliwość zmiany dawek w przypadku gwałtownego wzrostu ciśnienia. Działanie leków hipotensyjnych może być hamowane przez nadużywanie soli, systematyczne picie dużych ilości kawy oraz palenie papierosów. Aby stwierdzić skuteczność leków, należy przyjmować je regularnie przez co najmniej dwa tygodnie, w ustalonych dawkach. Gdy wysokie ciśnienie utrzymuje się nadal, trzeba zgłosić się do lekarza w celu zmiany dawki preparatu, wykonania dalszych badań diagnostycznych lub zastosowania dodatkowego leku. Częstą przyczyną nieskuteczności środków obniżających ciśnienie jest jednoczesne przyjmowanie innych leków, m.in. przeciwreumatycznych, antykoncepcyjnych, hormonów sterydowych, kropli do nosa, niektórych specyfików hamujących łaknienie.
Pamiętajmy o tym, aby:
  • na własną rękę nie zmieniać leków;
  • nie przerywać kuracji, nawet jeżeli od dłuższego czasu czujemy się lepiej;
  • bez konsultacji z lekarzem nie zażywać dodatkowych leków i środków bez recepty;
  • przyjmować lekarstwa systematycznie

 

Ziołolecznictwo w nadciśnieniu tętniczym
Podwyższone wartości ciśnienia (nadciśnienie łagodne, umiarkowane) dają się wyregulować poprzez regularne stosowanie mieszanek ziołowych o następujących składach:
I . Mieszanka ziołowa obniżająca ciśnienie
Rp.
     Ziele ruty
     Ziele jemioły
     Liść rozmarynu
     Kwiatostan głogu
     Liść poziomki                po 50 gram
     Ziele skrzypu
     Kłącze perzu
     Liść melisy
     Ziele serdecznika
     Owoc jarzębiny              po 25 gram
Przygotowanie i stosowanie: Składniki mieszanki należy dokładnie wymieszać w podanych proporcjach. W naczyniu emaliowanym zalać 3 kopiaste łyżki stołowe mieszanki 3,5 szklanki wody o temperaturze pokojowej. Na małym ogniu doprowadzić do wrzenia przez około 3 – 4 minuty. Odczekać 5 minut. Jeszcze raz wymieszać i przecedzić do termosu. Pić szklankę odwaru 3 razy dziennie pół godziny przed jedzeniem. Zmacerowane zioła, które pozostały w garnku, po odcedzeniu odwaru, można zalać zakupionym w aptece sokiem z brzozy – SUCCUS BETULAE. Należy kupić 2 -3 butelki i zawartością zalać macerat ziół w garnku, pozostały po odcedzeniu odwaru. Pozostawić na noc, rano powstały płyn przecedzić z powrotem do butelek. Pić kieliszek 3 razy dziennie. Takie działanie da nam pełne wykorzystanie walorów mieszanki ziołowej. Substancje czynne rozpuszczalne w wodzie znajda się w odwarze, a substancje rozpuszczalne w alkoholu przejdą do soku z brzozy.
II. Mieszanka ziołowa na nadciśnienie, podwyższony cholesterol, poprawiająca przepływ żylny
Rp.
     Ziele jemioły
     Kwiatostan i owoc głogu
     Kłącze i korzeń ruszczyka
     Ziele serdecznika           po 25 gram
     Owoc jarzębiny
     Plecha morszczynu
     Ziele krwawnika
     Kora kruszyny
     Ziele rdestu ptasiego      po 10 gram
Przygotowanie i stosowanie: jak w mieszance I.
III. Mieszanka ziołowa wpływająca korzystnie na przepływ wieńcowy
Rp.
     Kwiat arniki
     Kłącze tataraku
     Kwiatostan i owoc głogu   po 15 gram
     Liść melisy
     Ziele serdecznika
     Ziele krwawnika
     Korzeń waleriany
     Ziele skrzypu
     Ziele jemioły                   po 25 gram
Przygotowanie i stosowanie: jak w mieszance I.
KARDIOSTABIL
– preparat poprawiający krążenie, polecany szczególnie w nadciśnieniu łagodnym i umiarkowanym, formuła i skład: autor tekstu mgr farm. Tomasz Mrozowski.
UWAGA!!! Lek nie jest dostępny w aptekach
Informacje na temat działania i możliwości zakupu preparatu KARDIOSTABIL
Mgr farmacji Tomasz Mrozowski – tel. 692 784 978
huba167@wp.pl

 

KARDIOSTABIL – jest to wysokiej jakości lek recepturowy w kapsułkach doustnych, wykonywany ręcznie, który przyjmuje się 2 – 3 razy dziennie. Lek nie jest dostępny w aptekach. Może być przyjmowany łącznie z lekami farmakologicznymi zleconymi przez lekarza
Skład i działanie preparatu KARDIOSTABIL:
Kwiatostan głogu       150 mg
Owoc głogu                 30 mg
Ziele serdecznika       100 mg
Ziele nostrzyka            40 mg
Grzyb Reishi ekstrakt  200 mg
Działanie składników leku KARDIOSTABIL

Kwiatostan głogu, owoc głogu
Preparaty z głogu zwiększają siłę skurczu mięśnia sercowego, a także wydłużają okres refrakcji sercowych włókienek mięśniowych, izolowanych mięśni brodawkowatych. W efekcie tego działania następuje rozszerzenie wieńcowych naczyń krwionośnych. Związki czynne zawarte w owocach i kwiatostanach głogu działają rozkurczająco na mięśnie gładkie naczyń krwionośnych, dzięki czemu zwiększają przepływ krwi przez naczynia wieńcowe, powodują wzrost przepływu wieńcowego i pojemności minutowej serca oraz zmniejszenie obwodowego oporu naczyniowego.
Ziele serdecznika
Ziele serdecznika obniża ciśnienie tętnicze, wpływa regulująco na czynność układu przewodzącego serca, działa uspokajająco oraz przeciwskurczowo w obrębie przewodu pokarmowego, zwiększa przepływ wieńcowy, działa  uspokajająco na ośrodkowy układ nerwowy. Ziele serdecznika stosowane jest w początkowym okresie nadciśnienia tętniczego, w nerwicach sercowo-naczyniowych, w nadmiernej pobudliwości nerwowej, a także w stanach skurczowych przewodu pokarmowego.
Ziele nostrzyka
Ziele nostrzyka wywiera działanie na krew i na ściany naczyń krwionośnych. Wyciągi podane doustnie powodują nieznaczne zmniejszenie krzepliwości krwi, a co za tym idzie zmniejsza niebezpieczeństwo powstania zakrzepów. Dochodzi do poprawy przepływu krwi przez naczynia żylne i włosowate, co polepsza krążenie obwodowe i mózgowe. Równocześnie dochodzi do zwiększenia odporności ścian naczyń krwionośnych na szkodliwe metabolity endogenne np.: histamina, serotonina, toksyny bakteryjne. Związki kumarynowe zawarte w nostrzyku powodują poprawę krążenia chłonki. Surowiec wykazuje także działanie przeciwzapalne i słabe uspokajające.
Lakownica lśniąca /Ganoderma lucidum/ – nazwa ludowa Ling Zhi, Reishi,
to niezwykły grzyb znany również jako „Czarodziejska Roślina – posiada ponad 200 niezbędnych dla człowieka składników odżywczych i jest najlepszym zdrowotnym pokarmem, jaki wytworzyła dotychczas natura. Jak żaden inny grzyb czy roślina jest bogaty w: german, triterpeny, genodermy, antyoksydanty, aminokwasy oraz inne substancje. Potwierdziły to szerokie badania przeprowadzone przez wiele naukowych placówek na świecie. Najbardziej aktywną farmakologicznie częścią grzyba są zarodniki. Wykazują one około 75-krotnie wyższą aktywność niż owocniki i grzybnia. Są one bogate m. in. w białka, aminokwasy, polipeptydy, polisacharydy, terpeny, witaminy oraz organiczny german.
Stare opracowania chińskie i ich obecne potwierdzenia stwierdziły dobroczynny wpływ Reishi na zdrowie człowieka i udowodniły, że polisacharydy są podstawowym czynnikiem wpływającym na utrzymanie równowagi w organizmie oraz przedłużenie jego życia. Grzyb ten zawiera ponad 100 antyoksydantów odnawiających komórki ludzkiego ciała.
Najczęściej wymienianymi składnikami Reishi są:
1. Polisacharydy odgrywają najistotniejszą rolę pod względem farmakologicznym. Wyizolowano ponad 200 rodzajów polisacharydów, z których najważniejsze są b-D-glukany, związane z aminokwasami i wykazujące silne działanie przeciwnowotworowe i przeciwradiacyjne. Zwiększają one poziom interferonu, który podnosi odporność organizmu, niszczą wolne rodniki, wspomagają wytwarzanie komórek typu B produkujących przeciwciała, przyczyniają się również do zwiększenia ilości makrofagów, które wspomagają działanie leukocytów, wpływają na usprawnienie syntezy DNA, RNA i białek w wątrobie, szpiku kostnym oraz we krwi.
2. Triterpeny typu lanostanu, inaczej zwane kwasami ganoderenowymi (m. in. kwas ganosporowy A). Obniżają one poziom cholesterolu, a poprzez produkcję angiotensyny zmniejszają skurcz naczyń krwionośnych, działają przeciwbólowo, detoksykacyjnie, chronią wątrobę i zabijają komórki NT.
3. Adenozyna – może zmniejszać lepkość krwi, przyśpieszać jej obieg i usprawniać zaopatrzenie serca, mózgu oraz powstrzymywać akumulację płytek krwi.
4. Inne składniki – rybozydeanina (przeciwdziała niedotlenieniu organów i tkanek), adenina (redukuje cholesterol), alkalia Reishi (łagodzi stany zapalne, zwiększa przepływ krwi w tętnicach wieńcowych), lakton A (obniża poziom cholesterolu) i błonnik Reishi (redukuje cholesterol LDL, zapobiega zakrzepicy mózgowej, niedotlenieniu oraz miażdżycy tętnic).
Ten niezwykły grzyb dzięki tak bogatemu składowi pomaga regulować pracę całego organizmu, zapewniając poprawne funkcjonowanie podstawowych organów wewnętrznych: serca, wątroby, płuc, trzustki i nerek.
Bezpośrednie działanie ekstraktów Reishi to:
wspomaganie układu odpornościowego i wzmacnianie sił witalnych oraz energii organizmu człowieka;
polepszenie procesu zmiatania wolnych rodników i usprawnienie efektu antyoksydacyjnego;
redukcja zmęczenia i poprawa wydajności organizmu;
podnoszenie komfortu życia osób cierpiących na alergię dróg oddechowych i astmę oskrzelową;
wzmacnianie pracy komórek odpornościowych z jednoczesnym zapewnieniem lepszej profilaktyki i powrotu do homeostazy;
ochrona przed infekcjami wirusowo-bakteryjnymi;
niszczenie i wydalanie szkodliwych komórek, w tym nowotworowych;
działanie przeciwbólowe, detoksykacyjne i opóźniające proces starzenia;
obniżanie wysokiego ciśnienia, poziomu cholesterolu, trójglicerydów i glukozy we krwi;
redukowanie skutków ubocznych chemio- i radioterapii.
Reishi jako składnik preparatu KARDIOSTABIL ma olbrzymie znaczenie czynnika osłaniającego przed niekorzystnymi wpływami czynników zewnętrznych, infekcjami, niekorzystnym wpływem stresów, a ponadto pomaga w powrocie do równowagi, pełni sił, chroniąc go przed przedwczesnym starzeniem i skutkami niedomagań zdrowotnych.

Mniej kilogramów, mniej kłopotów
Umiarkowana utrata zbędnych kilogramów (5-15%) powoduje istotne korzyści zdrowotne, m.in. obniżenie ciśnienia tętniczego u pacjentów z nadciśnieniem, zwiększenie efektywności działania insuliny, obniżenie poziomu cukru we krwi, obniżenie poziomu cholesterolu. Kluczem do udanego odchudzania jest racjonalny wysiłek fizyczny i zdrowy sposób odżywiania. Dieta redukcyjna jest bogata w produkty niskokaloryczne i odtłuszczone, błonnik, warzywa, owoce, witaminy i sole mineralne.
Dieta DASH
Dieta DASH wydaje się najlepszą propozycją dla chorych na nadciśnienie tętnicze i hiperlipidemię. Nazwa diety pochodzi od amerykańskiego badania DASH (Dietary Approaches to Stop Hypertension). Badanie zostało przeprowadzone wśród 459 dorosłych osób z ryzykiem rozwoju nadciśnienia lub z  rozpoznanym nadciśnieniem tętniczym, ale nie stosujących farmakoterapii, kobiet i mężczyzn, należących do różnych grup etnicznych. W badaniu oceniano wpływ poszczególnych składników pokarmowych na wartości ciśnienia tętniczego. Dieta dostarcza mniej tłuszczu ogółem, nasyconych kwasów tłuszczowych, cholesterolu i sodu, a więcej błonnika, potasu, wapnia, magnezu i witamin C oraz E. dieta DASH wykazała szybkie (już po 2 tygodniach) i silne działanie obniżające ciśnienie (hipotensyjne). Polega ona głównie na zmniejszeniu ilości soli do 6 g (1 łyżeczka) dziennie, ograniczeniu picia kawy, spożycia tłuszczów, czerwonego mięsa, słodyczy (w tym napojów słodzonych) oraz wykluczeniu alkoholu. Należy jeść produkty bogate w potas i magnez, chudy nabiał, a także przynajmniej dwa razy w tygodniu tłuste morskie ryby.
Jak w praktyce ograniczyć ilość soli w diecie?
– unikać przetworzonej żywności, konserw, śledzi solonych, serów topionych i żółtych, mrożonych dań obiadowych, zup w proszku, ketchupu, chipsów, solonych orzeszków, gotowych przypraw kuchennych na bazie soli;
– stosować aromatyczne przyprawy ziołowe, które wzbogacą walory smakowe potraw: oregano, bazylia, tymianek, czosnek, pieprz ziołowy;
– pić tzw. niskosodowe niegazowane wody mineralne o zawartości sodu poniżej 100mg/litr (unikamy sodu!)
Przyjmujemy:
– produkty bogate w potas: pomidory, grejpfruty, kalafiory, fasolka szparagowa, brukselka, sok pomidorowy, banany, śliwki, rodzynki, morele, ziemniak (należy spożywać je z umiarem, ponieważ zawierają dużo węglowodanów). Dobowe zapotrzebowanie na potas u osób dorosłych wynosi 3,5 g i aby je pokryć, należy jeść 5 porcji warzyw i owoców dziennie.
– produkty bogate w magnez: kasza gryczana, płatki owsiane, pieczywo pełnoziarniste, warzywa strączkowe, zielone warzywa liściaste, owoce suszone, orzechy, banany. Magnez obniża ciśnienie tętnicze krwi, zmniejsza ból wieńcowy, działa przeciwzakrzepowo oraz zmniejsza zaburzenia rytmu serca.
„Pamiętnik” ciśnienia
Prowadzenie dzienniczka samokontroli przez pacjenta ułatwia leczenie, umożliwia korektę dawek leków, zmianę ich rodzaju, pozwala wykryć przyczynę braku skuteczności leczenia. Powinien on zawierać wszystkie informacje o zażywanych lekach, pomiarach ciśnienia (wraz z godzinami), stanie samopoczucia, odczuwanych dolegliwościach, współistniejących chorobach, podejmowanej aktywności fizycznej. Na początku leczenia, a także po zmianie sposobu leczenia, ciśnienie należy mierzyć kilka razy dziennie, w różnych sytuacjach, np. przed przyjęciem leku, wieczorem przed snem. Dzienniczek pozwala lekarzowi prowadzącemu podejmować decyzje dotyczące dalszego leczenia.
Oceń ten post
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Masz przemyślenia? Napisz komentarz!x