5 kroków, aby Twoje dziecko przestało się bać dentysty

1 7

Moment wyboru odpowiedniego dentysty dla dziecka bywa stresujący – nie chcemy popełnić błędu, a już jedna wizyta może naszą pociechę zrazić do takich spotkań. Dzieci czasami nie rozumieją, że lekarz ma zły dzień i dlatego jest dla nich nieprzyjemny – tym bardziej u dentysty takie “szorstkie” podejście możemy wywołać traumę, która potem będzie ciągnęła się latami. Specjaliści bywają nieprzyzwyczajeni do pracy z dziećmi i dlatego też popełniają tego rodzaju błędy – to naszym zadaniem, jako rodziców, jest znalezienie odpowiedniego dentysty.

W każdym mieście znajdziemy kilka gabinetów dentystycznych, gdzie jesteśmy w stanie wyszukać informację dotyczącą właśnie doświadczenia specjalisty w pracy z najmłodszymi pacjentami. Dawniej ludzie znajdowali się w dużo gorszej sytuacji, bo wybór był zdecydowanie mniejszy i zgadzaliśmy się po prostu na pomoc takiego dentysty, który przyjmował blisko naszego miejsca zamieszkania. Teraz jednak można stosunkowo łatwo się wszędzie przemieszczać i jeżeli dobry dentysta dla dziecka będzie przyjmował kilkadziesiąt kilometrów dalej to jesteśmy w stanie odbyć taką podróż – tym bardziej, że nie jest to przecież koniecznie każdego dnia. Poniżej znajdziesz 5 kroków, dzięki którym uda Ci się uchronić Twoje dziecko przed niepotrzebną traumą dotyczącą spotkań z dentystą.

Sprawdź opinie o dentyście 

Najlepiej będzie po prostu popytać wśród znajomych nam osób, czy ktoś nie zna przypadkiem dobrego dentysty, który zajmuje się leczeniem zębów u dzieci. W ten sposób otrzymujemy za jednym razem zarówno telefon kontaktowy – jak i szczerą recenzję na temat usług dentysty. Nie mamy się jednak czym przejmować, jeżeli nikt nam w ten sposób nie pomógł – w Internecie mamy stały dostęp do komentarzy i bez problemu sprawdzimy sobie każdego dentystę oraz gabinet, w którym przyjmuje on pacjentów. 

Można też wcześniej zadzwonić do wybranego gabinetu i upewnić się, że ten konkretny dentysta na co dzień pomaga młodym ludziom i jest przygotowany na wynikające z tego komplikacje. Dziecko ma przecież prawo się bać – tym bardziej, jeżeli jest na takiej wizycie po raz pierwszy. Tylko współpraca między dentystą i rodzicem może się tutaj sprawdzić i umożliwić przeprowadzenie przeglądu – a także późniejsze, ewentualne leczenie.

Przyzwyczajaj dziecko do takich wizyt 

Bardzo ważne jest to, abyśmy my sami nie zniechęcali naszego dziecka do takich spotkań – nie możemy go też negatywnie nastawiać i straszyć. Jeżeli Twój dentysta wyrazi na to zgodę to możesz spróbować zabrać dziecko na kilka własnych wizyt – wtedy zobaczy ono, że w gabinecie nie dzieje się nic złego. Jeżeli chcesz, aby Twoje dziecko przyjął dobry dentysta Wrocław to miasto, gdzie pracują tacy właśnie profesjonaliści. Sprawdź Acusdent.

Nie okazuj strachu

Jeżeli Ty także boisz się takich wizyt – nigdy nie okazuj tego w towarzystwie swojego dziecka. Pamiętaj, że ono zawsze sugeruje się Twoim zachowaniem i na pewno nie będzie chciało chętnie wybrać się na wizytę, jeżeli Ty za każdym razem też ją odwołujesz lub po każdym spotkaniu narzekasz na silny ból i dyskomfort.

Wytłumacz dziecku, dlaczego taka wizyta jest potrzebna

Dziecko patrzy na świat jeszcze trochę inaczej niż my, ale nie oznacza to, że nie jest ono w stanie kierować się rozsądkiem. Spróbuj przedstawić mu potencjalne konsekwencje unikania wizyt u dentysty i wytłumacz, dlaczego jednak warto chodzić tam regularnie. Możesz tutaj posłużyć się swoim przykładem, jeżeli faktycznie dobrze dbasz o swoje zęby – dziecko będzie chciało postępować w taki sposób, w jaki postępuje mama lub tata. 

Pozytywne skojarzenia z wizytą u dentysty

Nie każdy rodzic jest fanem tej metody, ale czasami warto też spróbować w jakiś sposób nagradzać swoje dziecko za to, że na wizycie u dentysty wykazało się odwagą – nie musi być to żaden konkretny prezent, ale możemy zabrać je np. na lody lub do ulubionego parku. Dzięki temu na kolejnym spotkaniu będzie ono wiedziało już, że później czeka je coś miłego.

Oceń ten post
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
MamaAntosia

Artykuł pozwolił mi zrozumieć jak kroki zastosować aby mój syn Antoś nie bał się wizyt u dentysty

1
0
Masz przemyślenia? Napisz komentarz!x