Badanie USG ginekologiczne przezpochwowe

0 70

Badanie USG przezpochwowe jako popularna forma diagnozy

Badanie przezpochwowe jest bezpieczne, nie zagraża zdrowiu kobiety i nie naraża jej na dyskomfort. Głowica aparatu utrasonograficznego produkuje ultradźwięki, które przekazywane są w głąb ciała. Część fal zostaje odbita, jednak część idzie dalej. Dzięki temu na monitorze pokazywany jest układ tkanek. Głowica aparatu USG znajduje się w pochwie, przekazując dokładny obraz organów wewnętrznych. Dzięki temu badaniu istnieje duże prawdopodobieństwo zdiagnozowania raka jajnika, bezbolesnego, bezobjawowego, zazwyczaj diagnozowanego bardzo późno, z niewielkimi szansami na wyleczenie pacjentki.

Kiedy należy wykonać USG przezpochwowe?

Na pewno badając stan narządu rodnego, oceniając jajniki oraz koncentrując się na przyczynach zaburzeń miesiączkowania. Dobrze wówczas widać budowę jajnika, sprawdza się czy nie wystąpiła niewydolność jajników, czy nie ma zespołu policystycznych jajników, który utrudnia zajście w ciążę, ocenia się czy nie pojawiły się guzy nowotworowe. Badanie USG ginekologiczne pokazuje dokładnie wielkość guzów, określa ich dokładną lokalizację, ocenia ich morfologię. Stosowana jest też technika dopplerowska badająca przepływy naczyniowe. Jeśli tylko wystąpi podejrzane krwawienie z dróg rodnych, to zaleca się USG przezpochwowe. Endometrium powinno mieć do 4 mm, jeśli ma ponad 12 mm to oznacza to prawie na pewno, że kobietę trapi nowotwór. Mięśniaki macicy są dość częstym schorzeniem, które można z powodzeniem leczyć. USG przezpochwowe uzupełnia inne badania hormonalne, pozwalając opisywać patologie układu rozrodczego. U kobiet w ciąży pozwala zbadać jajo płodowe, ocenić liczbę zarodków, opisać budowę kosmówki, wykryć zaśniad groniasty. Badanie to potwierdza prawidłową ciążę lub określa ryzyko poronienia. Dzięki badaniu USG można zapobiec pęknięciu jajowodu.

Jak przygotować się do USG przezpochwowego?

Przed badaniem trzeba opróżnić pęcherz, rozebrać się od pasa w dół i położyć się na plecach, odwodząc szeroko nogi oraz uginając je w kolanach. Badanie trwa 30­-50 minut, a jego efektem są zdjęcia i filmy, które można analizować wielokrotnie. Takiemu badaniu nie mogą poddać się osoby mające otwarte rany pochwy oraz panie, które nie wyrażają woli współpracy z lekarzem. Więcej przeciwwskazań do takiego badania nie ma. Tego rodzaju badanie można realizować na NFZ, bezpłatnie, lub odpłatnie. W tym drugim przypadku koszt badania realizowanego w prywatnym gabinecie wynosi od 100 do 200 złotych. Koszt analizy pokrywa w pełni pacjentka. Badanie na NFZ jest bezpłatne, ale czas oczekiwania na taką procedurę może wynosić nawet kilka miesięcy. Nie każda pacjentka chce i może tak długo czekać na niezbędne badanie – szczególnie, gdy jest w ciąży lub trapią ją niepokojące objawy, mogące znamionować poważną chorobę. Badania nie należy się obawiać – nie jest szkodliwe, nie grozi napromieniowaniem, nie boli. Jest jednym z bardzo ważnych badań w diagnozowaniu poważnych schorzeń i ratowaniu życia wielu kobiet.

Oceń ten post
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Masz przemyślenia? Napisz komentarz!x