Czym jest Amantadyna ?

0 10

W ostatnim czasie coraz częściej słyszymy o tym, że ludzie próbują kupić sobie substancję o nazwie amantadyna. Pojawia się ona głównie w kontekście pandemii COVID-19 i według niektórych ludzi może stanowić sposób na to, aby uchronić się przed zachorowaniem. Ich zdaniem, regularnie przyjmowana amantadyna pomoże nam także dużo łagodniej przejść przez tą chorobę, jeżeli nie uda nam się już uniknąć zarażenia. 

Gdzie amantadyna była wykorzystywana dotychczas?

Amantadyna od lat wykorzystywana była jednak w innym celu min. w chorobie parkinsona, w nadmiernej sztywności, hipokinezji, akinezji oraz jako walka z grypą. Korzystano z niej przed bardzo długi czas, aczkolwiek w pewnym momencie stało się to utrudnione – zdano sobie sprawę z tego, że wirus zaczął uodparniać się na amantadynę i takie leczenie zwyczajnie nie zapewnia już oczekiwanych rezultatów. Substancja ta dalej umieszczana jest w lekach na grypę, ale tylko i wyłącznie w celu leczenia wirusa typu A. Grypa typu B w żaden sposób nie reaguje na taką kurację. 

Czy amantadyna jest więc dalej używana? 

Tak, obecnie amantadyna odnalazła swoje zastosowanie w walce z objawami choroby Parkinsona. Można ją więc stosować, chociażby po to, aby pozbyć się drżenia czy uczucia sztywności. Dla osoby chorej to już bardzo dużo, bo te problemy negatywnie wpływają na jej codzienne życie. Amantadyna sprawia, że pacjent może przynajmniej w jakimś stopniu odzyskać kontrolę nad pracą swoich mięśni – jest to osiągalne dzięki odpowiedniej stymulacji układu nerwowego. 

Jeżeli chodzi o jej wykorzystanie w leczeniu wirusów, to przede wszystkim potrafi ona zahamować ich wzrost, jednocześnie chroniąc przy tym zdrowe komórki. Dzięki temu przebieg choroby jest dużo łagodniejszy i pacjent szybciej odzyskuje siły. To właśnie dlatego wiele osób próbuje z pomocą amantadyny ochronić się przed wyjątkowo ciężkimi chorobami. Obecnie przeprowadzone badania nie wykazały jednak, aby amantadyna w jakikolwiek sposób działała na COVID-19.

 

Recepta na amantadynę 

Zainteresowanie, jakie ostatnimi czasy wzbudza amantadyna jest tym bardziej niezrozumiałe, gdyż nie jesteśmy w stanie i tak kupić jej sobie bez recepty. Aby móc wykupić leki z amantadyną, musimy najpierw wybrać się do lekarza i przedstawić mu swoją pełną historię choroby Parkinsona. Zostaniemy też na pewno na miejscu przebadani i specjalista zada nam wiele pytań, aby mieć pewność, iż ta substancja jest nam faktycznie niezbędna. Częstym lekiem, który jest dostępny z amantadyną jest Viregyt-K.

 

 

Oceń ten post
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Masz przemyślenia? Napisz komentarz!x