Endometrioza — choroba dotykająca młode kobiety. Co musisz o niej wiedzieć?

0 13

Mimo że endometrioza to niezwykle poważna choroba, która dotyka ogromnej liczby kobiet, w powszechnej świadomości zaczęła pojawiać się dopiero w ostatnich latach. Niestety przez długi czas był to problem bagatelizowany, nawet w środowisku medycznym. W efekcie pacjentki często musiały czekać latami nawet na samo postawienie diagnozy, a więc nie otrzymywały w tym czasie również właściwego wsparcia ani zaleceń dotyczących leczenia i zapobiegania odczuwanym dolegliwościom.

Dzisiaj sytuacja zaczyna się już zmieniać, a kobiety żyjące z endometriozą coraz częściej mogą liczyć nie tylko na zrozumienie otoczenia i lekarzy, ale też nowe metody leczenia pozwalające na znaczne zwiększenie ich komfortu życia, na przykład operacyjne leczenie endometriozy. Dla wielu osób nadal jest to jednak choroba bardzo tajemnicza — poniżej przedstawiamy więc podstawowe informacje na temat endometriozy, jej przyczyn, objawów oraz skutków, co pozwoli na lepsze zrozumienia tematu.

Czym jest endometrioza?

Istotą choroby jest obecność endometrium, czyli komórek błony śluzowej macicy, poza jamą macicy, w której występuje naturalnie. Komórki te zachowują się w typowy dla nich sposób, tj. narastają i złuszczają się w czasie cyklu menstruacyjnego. Jednak z powodu zlokalizowania poza macicą złuszczona tkanka nie może zostać wydalona z organizmu, co prowadzi do powstawania ognisk zapalnych i dolegliwości bólowych.

Czy endometrioza to choroba nowotworowa?

Mimo że pewne cechy choroby przypominają chorobę nowotworową, endometrioza nie jest formą raka. Istnieją jednak badania sugerujące zwiększone ryzyko rozwinięcia się nowotworu w układzie rozrodczym, np. rak jajnika, u pacjentek z endometriozą. Na tym etapie nie są dostępne jednak żadne wyniki, które pozwalałyby na jednoznaczne wykazanie związku pomiędzy zwiększoną zapadalnością na raka a endometriozą.

Czy endometrioza jest dziedziczna?

Niektóre teorie sugerują dziedziczność lub przynajmniej istnienie uwarunkowań genetycznych zwiększających prawdopodobieństwo zachorowania na endometriozę. Jest to powiązane z faktem, że choroba często występuje w rodzinach u więcej niż jednej osoby. Nie ma jednak pewności czy jest to spowodowane kwestiami genetycznymi, czy na przykład większą świadomością problemu, która prowadzi do skuteczniejszej diagnostyki.

Przyczyny endometriozy

Aktualny poziom wiedzy na temat endometriozy nie pozwala na jednoznaczne wskazanie przyczyny choroby. Na podstawie jej występowania powstało kilka teorii sugerujących potencjalne czynniki ryzyka, wśród których wymieniane są: kwestie genetyczne, wczesny wiek pierwszego miesiączkowania, miesiączkowanie wsteczne, zaburzenia układu hormonalnego czy odporności.

Jak objawia się endometrioza? Czy każdy przypadek wygląda podobnie?

Najczęstszym objawem choroby jest odczuwanie intensywnego bólu, szczególnie w czasie miesiączki — dolegliwości bólowe mogą jednak występować również w innych fazach cyklu, a także w czasie stosunku. Powszechne jest również:

  • intensywne krwawienie w czasie miesiączki,
  • krwawienie pomiędzy miesiączkami,
  • problemy w ramach układu pokarmowego występujące lub nasilające się w czasie okresu, 
  • niepłodność.

Przebieg endometriozy może charakteryzować się różnorodnymi objawami, występującymi w różnym nasileniu. Nie każda chora zauważy u siebie wszystkie typowe objawy, a co więcej ich intensywność może ulegać zmianom w czasie choroby. Dodatkową trudnością w diagnozie jest fakt, że wiele z objawów endometriozy występuje również w przypadku innych jednostek chorobowych. Wszystko to sprawia, że każdy przypadek musi być traktowany indywidualnie.

Jakiej grupy wiekowej dotyczy problem endometriozy?

Endometrioza to choroba, która dotyka przede wszystkim kobiet w wieku rozrodczym, a jej pierwsze objawy mogą pojawiać się już z pierwszą miesiączką. Najczęściej diagnozowana jest u kobiet pomiędzy 30 a 50 rokiem życia. Prawdopodobieństwo zachorowania można zmniejszyć dzięki profilaktyce i unikaniu czynników ryzyka, na przykład stosując metody obniżające poziom estrogenu w organizmie czy unikając spożywania dużych ilości alkoholu i kofeiny. Ponieważ jednak nie znamy dokładnych przyczyn rozwoju choroby, nie mamy możliwości wskazania skutecznych sposobów jej zapobiegania.

Czy endometriozę można wyleczyć?

Niestety nawet przy obecnym poziomie zaawansowania medycyny pacjentki cierpiące z powodu endometriozy nie mogą liczyć na żadne skuteczne sposoby leczenia. Endometrioza jest chorobą, na którą nie znaleziono jeszcze lekarstwa. Istnieją jednak metody leczenia stosowane przy jej zaawansowanym stadium, pozwalające na zmniejszenie odczuwanego dyskomfortu i bólu. Stosuje się w tym celu przede wszystkim dwa sposoby: leczenie farmakologiczne i chirurgiczne zabiegi endometriozy.

Oceń ten post
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Masz przemyślenia? Napisz komentarz!x