Fakty oraz mity dotyczące in vitro

1 14

Zabieg in vitro nie jest zabiegiem wykonywanym u każdej kobiety, bo większość par po prostu nie potrzebuje z tego korzystać. To też właśnie z tego względu mnóstwo osób nie ma odpowiedniej wiedzy na temat in vitro i powstają różnego rodzaju teorie na ten temat – większość z nich jest niestety błędna i może wprowadzić w błąd osoby, które będą takim zabiegiem zainteresowane. Warto zwalczać wszelkiego rodzaju mity, bo dla wielu osób może być to przecież jedyna szansa na posiadanie własnego dziecka. Na pewno też trzeba najpierw posłuchać tego, co mają do powiedzenia lekarze – a nie osoby, które o in vitro dowiedziały się tylko z gazet czy telewizji. 

Oczywiste jest, że procedura ta ma swoje plusy i minusy. Nie zawsze kończy się ona powodzeniem, jest to na pewno obciążające pod względem psychicznym i zabieg też nie jest tani. Zwykle jednak w momencie, gdy uda się urodzić dziecko – pary zapominają o tym wszystkim i po prostu cieszą się z efektu. To przecież o to tutaj głównie chodzi – nikt nie lubi zmieniać swojego stylu życia, ciągle chodzić na badania i stosować się do zaleceń od obcych nam ludzi. Czasami jednak robimy to w jakimś konkretnym celu – a wtedy wszystko wygląda trochę inaczej.

Najczęściej powtarzane mity 

Mnóstwo ludzi uważa, że jeżeli nie udało im się natychmiast zajść w ciążę, to teraz pozostaje im już tylko in vitro. Prawda jest jednak taka, że najpierw musimy uzbroić się w cierpliwość, bo nikt raczej nie zaproponuje nam in vitro, jeżeli staramy się o dziecko krócej niż rok – wtedy dalej jesteśmy w stanie począć potomstwo w naturalny sposób. Kolejna kwestia to to, że in vitro nie jest wcale jedyną opcją – po prostu ten zabieg większość z nas już dobrze kojarzy. Metod jest więcej i to lekarz decyduje, co najlepiej się u nas sprawdzi – czasami potrzebna jest raczej terapia hormonalna lub nawet operacja, która pomoże zwalczyć przyczynę niepłodności. 

Często słyszymy też informacje na temat bólu związanego z tą procedurą – ale to także nie jest do końca prawda. W początkowej fazie konieczne jest wykonywanie zastrzyków, ale nie są one wcale bardzo bolesne. Jeżeli pojawia się ryzyko bólu, to zwykle podawane jest też znieczulenie.

A jakie są fakty? 

Wśród wielu nieprawdziwych informacji pojawia się też oczywiście sporo faktów. Jednym z nich jest, chociażby to, że w wyniku in vitro częściej rodzą się bliźniaki – lekarze faktycznie zaobserwowali taką zależność. Na pewno kłamstwem nie jest też to, że para musi się tutaj przygotować na duże wydatki – to się raczej nie zmieni, bo in vitro to procedura skomplikowana i wieloetapowa. Dlatego klinika leczenia niepłodności dobrze wybrana to podstawa. Warto zabieg wykonać u specjalistów.

Oceń ten post
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Wiktoria

Fakty o In Vitro ? Mity ?? Ten artykuł odpowie ci na te pytania!! Polecam

1
0
Masz przemyślenia? Napisz komentarz!x