Jaki termometr wybrać do domowej apteczki? – Pomoc w doborze termometru

1 9

Jaki termometr wybrać do domowej apteczki?

Termometr to jeden z najbardziej podstawowych elementów wyposażenia domowej apteczki. Jest niezbędny, żeby dokonać pomiaru temperatury ciała i dzięki temu w wiarygodny sposób ocenić stan, w jakim znajduje się chora osoba. Choć wybór termometru w dużej mierze zależy przede wszystkim od preferencji, to warto wiedzieć, jakie funkcje mają nowoczesne termometry i na co należy zwracać uwagę przy zakupie takiego do swojej domowej apteczki.

Rodzaje termometrów – jakie są?

 Niemalże każdy termometr sprawdzi się, jeśli jego zadaniem będzie tylko i wyłącznie pomiar temperatury ciała. Należy jednak być świadomym tego, że nowoczesne termometry cechują się o wiele lepszą dokładnością. Dopóki jednak jest to sprzęt używany na potrzeby domowe – ewentualne małe różnice temperatur nie powinny mieć większego znaczenia. Najczęściej więc wybiera się termometr na podstawie jego dodatkowych funkcji oraz ceny. Duże znaczenie dla wielu osób ma szybkość pomiaru, a także zapamiętywanie wyników.

Wyróżnia się kilka różnych rodzajów termometrów:

  • Termometry cieczowe – prawdopodobnie najpopularniejszy typ termometrów. Od jakiegoś czasu nie zawierają jednak rtęci, toteż są zdecydowanie bezpieczniejsze niż kiedyś. Co więcej, cechują się prostotą w obsłudze oraz dokładnością na poziomie 0,1°C. Ich wadą może być jednak stosunkowo długi czas pomiaru. W przypadku dorosłych osób nie ma to wielkiego znaczenia, natomiast tego typu rozwiązanie nie sprawdzi się u dzieci.
  • Dotykowe termometry elektroniczne – ten typ termometrów to dla wielu idealny wybór do domowej apteczki. Mierzy on temperaturę za pośrednictwem układu elektronicznego, a nie tak jak w przypadku wyżej wymienionego typu termometrów – cieczy. Poziom dokładności wynosi 0,1°C, a zakres – od 25 do 45°C (zależne jest to jednak od konkretnego modelu). W przypadku termometrów elektronicznych pomiar trwa zdecydowanie krócej, bo około kilkunastu sekund. Chcąc zmierzyć temperaturę, należy umieścić urządzenie pod pachą, w jamie ustnej lub w pachwinie, ewentualnie także w odbytnicy. Dobrej jakości termometry elektroniczne najlepiej jest kupować w profesjonalnych sklepach medycznych.
  • Bezdotykowe termometry – ten typ termometru działa na podczerwień i charakteryzuje się bardzo szybkim pomiarem – jego czas wynosi około dwóch sekund. Dokładność z kolei utrzymuje się na poziomie 0,2°C. Co ciekawe, może on także mierzyć temperaturę pomieszczenia, wody lub powierzchni. Szczególnie przydatny okazuje się być w rękach osób posiadających dzieci.
  • Termometry do ucha – douszne termometry również działają na podczerwień, ale pomiar wykonują na podstawie promieniowania, jakie emituje błona bębenkowa. Zapewniają szybki pomiar z dokładnością około 0,2°C

Jaki termometr wybrać do domowej apteczki?

Chcąc wybrać odpowiedni termometr, warto wcześniej przeanalizować swoje potrzeby. W zależności od tego, czy pomiar będzie wykonywany na dzieciach, czy dorosłych, sprawdzić mogą się różne typy termometrów. W przypadku dzieci wygodnie jest unikać sprzętu, który potrzebuje długiego czasu na pomiar. Tutaj świetnie sprawdzą się termometry bezdotykowe z pomiarem przez czoło lub też te douszne. Dorośli jednak z powodzeniem mogą korzystać z termometrów cieczowych, jeśli takie preferują – długi czas pomiaru nie powinien być wtedy problemem. W przypadku gdyby jednak był, to warto rozważyć wybór elektronicznego sprzętu, który dla wielu może być znacznie bardziej komfortowym rozwiązaniem.

Decydując się na zakup termometru bezdotykowego, należy zwrócić uwagę na to, aby kalibrował się on względem temperatury otoczenia, bowiem można on mieć wpływ na wynik pomiaru. Dobrej jakości sprzęt powinien więc posiadać funkcję, która weźmie pod uwagę zmiany temperatury, dzięki czemu możliwe będzie uniknięcie przekłamań w wyniku. Istotna jest także odległość, jaka powinna dzielić termometr od badanej przez niego powierzchni. Jeśli w termometrze wbudowany jest czujnik odległości, wszelkie błędy związane ze złym jej szacowaniem będą wyeliminowane. Dodatkowo zawsze warto pamiętać, aby przed użyciem przeczytać instrukcję obsługi danego modelu.

Oceń ten post
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Tomasz

Ten artykuł uświadomił mnie jaki termometr wybrać do domowej Apteczki! Polecam przeczytać i samemu się przekonać

1
0
Masz przemyślenia? Napisz komentarz!x