Jakie są pierwsze objawy przeziębienia?
W sezonie jesienno-zimowy najczęściej pojawiają się u nas pierwsze objawy przeziębienia, które przeradzają się w infekcje wirusowe. W tym czasie jesteśmy szczególnie narażeni na szybką zmianę temperatury, mocny wiatr, deszcz oraz śnieg, co przyczynia się do zaburzenia homeostazy w organizmie i następują zapalenia. Statystyki pokazują, że przeciętnie chorujemy od 2 – 4 razy w roku. Najczęściej jest to zapalenie górnych dróg oddechowych, czyli zapalenie błony śluzowej nosa, gardła i zatok.
Jakie są podstawowe objawy przeziębienia?
Jak w przypadku każdej choroby przeziębienie posiada charakterystyczne objawy:
- złe samopoczucie
- zmęczenie i osłabienie organizmu
- ból gardła
- kaszel
- kichanie
- uczucie zatkanego nosa
- chrypka
- podwyższona temperatura
Takie objawy to naturalna obrona organizmu i próba zwalczenia przeziębienia przez nasz układ immunologiczny. Nasze ciało wie, co robi, trzeba dać mu jedynie dobre warunki do regeneracji w okresie przeziębienia.
Jak dochodzi do przeziębienia wywołanego przez wirusy?
Istnieją dwie drogi zarażenia wirusowego, które wywołują przeziębienie:
- Droga kropelkowa – Do zarażenia dochodzi w wyniku kontaktu z zawiesiną zawieszoną np: w powietrzu w wyniki kaszlu lub kichnięcia osoby zarażonej. Jeżeli przebywasz z osobami zarażonym, to wraz ze wdychanym powietrzem mogą wniknąć do twojego organizmu wirusy.
- Poprzez dotyk – Wirusy utrzymują się w różnych czasie na różnych powierzchniach, dlatego jeżeli dotykasz czegoś, musisz wiedzieć, że jeżeli był tam obecny wirus, to masz szanse się nim zarazić. Do zarażenia dochodzi w wyniku przedostawania się wirusa do ust, oczy lub nosa. Dlaczego? Ponieważ te miejsca mogą przetransportować najszybciej wirusy. Najczęstszym źródłem zarazków są ręce, dlatego tak ważna jest osobista higiena, która może w bardzo znaczny sposób zmniejszyć zachorowalność na różnego rodzaju przeziębienia, grypy.
Jak poradzić sobie z przeziębieniem?
Przede wszystkim:
- Daj sobie czas na regeneracje i pozwól organizmowi odpocząć w komfortowych warunkach
- Dużo pić – dodawać do napoju np: miód, cytrynę, imbir, który działa rozgrzewająco i przeciwzapalnie.
- Kolejnym wspomagaczem mogą być leki bez recepty – które poprawią nasze funkcjonowanie – czyli np: syropy na kaszel, tabletki na gardło, preparaty na pierwsze objawy przeziębienia.
- Z naturalnych pomocy np: Syrop z cebuli na przeziębienie, lub klasyczny rosół.
Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej jak w różnych krajach leczy się przeziębienie to zapraszamy do naszego kolejnego artykułu, który wkrótce powstanie. W ramach ciekawostki powiem Ci, że:
w Chinach – przeziębienie liczy się zupami odżywczymi
w Indach – imbirem i curry
w Norwegii – tranem i borówkami
Wkrótce opublikujemy ten artykuł, będzie on dostępnym w dziale Medycyna i Zdrowie.
Dzięki artykułowi dowiedziałem się jakie są pierwsze objawy przeziębienia ! Polecam