Trzeci trymestr ciąży – 28 a 40 tydzień ciąży

0 5

Trzeci trymestr przypada pomiędzy 28 a 40 tygodniem ciąży. Jest to niezwykle wymagający czas w życiu kobiety, która szczególnie uważać musi na swoje zdrowie. Trzeci trymestr to również wiele dolegliwości, z którymi każda przyszła mama musi sobie radzić. Rodzice zaczynają intensywnie przygotowywać swoje otoczenie do pojawienia się dziecka na świecie. Dużym wyzwaniem jest też wyprawka dla noworodka, której zakup nie powinien być odkładany na ostatnią chwilę.

Rozwój dziecka w trzecim trymestrze

Ostatni trymestr ciąży, to czas, w którym dziecko zaczyna intensywnie przybierać na wadze. W 28 tygodniu dziecko jest jednak jeszcze bardzo małe. Jego waga to 1000 gramów, a wzrost około 38cm. Pomimo iż maluch jest prawie w pełni ukształtowany, to w poszczególnych miesiącach zachodzi wiele zmian przygotowujących go do przyjścia na świat. 

Dziecko w 7 miesiącu ciąży:

 • Pojawia się zdolność kontroli ciepłoty ciała.
 • Znika meszek płodowy i tanka staje się grubsza.
 • Rozpoczyna się proces fałdowania kory mózgowej.

Dziecko w 8 miesiącu ciąży:

 • Pojawia się odruch ssania kciuka.
 • Zaczyna się kształtować układ odpornościowy.
 • Maluch przybiera na wadze ok. 200 gramów tygodniowo.
 • Źrenice oka kurczą się oraz rozszerzają i wykrywają światło dobiegające do oczu.
 • Narząd słuchu jest w pełni rozwinięty.

Dziecko w 9 miesiącu ciąży:

 • Płuca produkują dużą ilość surfaktantu, przygotowując się do czynności poporodowej
 • Następuje dalszy dynamiczny przyrost masy ciała.
 • W miarę zbliżania się porodu zmniejsza się aktywność ruchowa dziecka, a także objętość płynu owodniowego.

Jak zmienia się ciało kobiety?

W trzecim trymestrze ciąży coraz bardziej zarysowują się krągłości brzuszka. Na skórze, która próbuje się dostosować do nowych kształtów, pojawia się coraz więcej rozstępów. Przyszła mama zaczyna również odczuwać coraz większy dyskomfort w poruszaniu się. Ilość wód płodowych zwiększa się, co przekłada się również na zwiększenie masy i tym samym kłopoty z podstawowymi czynnościami, np. schylaniem się. Wzrost wagi wiąże się również z koniecznością zapewniania dziecku optymalnych składników odżywczych.

Często można usłyszeć stwierdzenie w kontekście oszczędzania się, że „ciąża to nie choroba”, jednak warto szczególnie w tym ostatnim etapie zwolnić tempo i pozwolić w pewnych czynnościach codziennych wyręczyć się osobom bliskim. 

Kobiety szczególnie w trzecim trymestrze, mają również częsty kłopot w wygodnym zasypianiem. Coraz większy brzuszek utrudnia znalezienie optymalnej pozycji do snu. Warto wtedy w sklepie z artykułami dla niemowląt i mam, zakupić specjalną poduszkę relaksacyjną. Jej optymalny kształt pozwoli ułożyć się w sposób bezpieczny i wygodny. 

Trzeci trymestr ciąży – wskazówki

Mimo zaawansowanej ciąży, nie warto unikać aktywności. Pamiętajmy o regularnym natlenianiu organizmu. Doskonałym na to sposobem jest spokojny spacer. Jeśli więc tylko pogoda dopisuje, warto z kimś bliskim się na niego wybrać. 

Jeśli jeszcze nie odwiedziłaś szkoły rodzenia, to warto to zrobić. Jest to miejsce, gdzie poznasz szereg przydatnych wskazówek i przygotujesz się do dnia porodu. 

Pamiętaj o tym, aby się wysypiać. Organizm nabiera wtedy siły i regeneruje się. Jeśli masz kłopoty z zaśnięciem, warto mieć pod ręką poduszkę relaksacyjną, o której wspomnieliśmy wcześniej.

Nie odkładaj zakupów dla dziecka na ostatnią chwilę. Pamiętaj, że wyprawka dla noworodka to konieczność zakupu wielu niezbędnych produktów, których będzie potrzebowało dziecko. Torbę do szpitala, warto mieć pod ręką już na początku trzeciego trymestru.

Oceń ten post
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Masz przemyślenia? Napisz komentarz!x