Układ grupowy P1PK
mgr Urszula Mazur, mgr Gabriela Migacz, mgr Katarzyna Pacyna
Układ grupowy P1PK stanowi jeden z 47 układów grupowych krwi i jest klasyfikowany przez Międzynarodowe Towarzystwo Transfuzji Krwi (ISBT) jako układ 003 [1]. Obecnie w jego skład wchodzą trzy antygeny: P1, Pk oraz rzadko występujący antygen NOR.
Rys historyczny
Układ grupowy P1PK został po raz pierwszy opisany w 1927 roku. Wówczas Landsteiner i Levine zaszczepili króliki ludzkimi krwinkami czerwonymi, a w efekcie przeprowadzonego doświadczenia został odkryty antygen P [2]. W 1951 roku opisano nowy antygen Tja oraz odpowiadające mu przeciwciało anty-Tja. Kilka lat później przeprowadzono badania u osób z fenotypem Tj(a-) i stwierdzono jego ścisłą zależność z układem P. Na podstawie tych obserwacji zmieniono dotychczasową nomenklaturę i antygen P został przemianowany na antygen P1, co doprowadziło do rozróżnienia dwóch fenotypów: P1 (P1+) oraz P2 (P1-), natomiast fenotyp Tj(a-) zmienił nazwę na fenotyp p. W 1959 roku opisano przypadek osoby z fenotypem Pk, który charakteryzuje się brakiem antygenu P. Nazewnictwo przeciwciał anty-Tja zostało przekształcone na anty-PP1Pk, natomiast określenie anty-Tja jest niekiedy nadal używane. W późniejszym czasie do systemu dodano również antygen Luke (LKE), jednakże w 1990 roku grupa robocza do spraw Immunogenetyki Krwinek Czerwonych i Terminologii Grup Krwi zadecydowała, że P1 będzie jedynym antygenem należącym do układu grupowego P. W 2010 roku udowodniono, że antygen Pk jest syntetyzowany przez tę samą 4-α-galaktozylotransferazę, co antygen P1. W związku z tym do układu zakwalifikowano antygen Pk i nadano mu nazwę – układ grupowy krwi P1PK. Dwa lata później do systemu dołączono rzadki antygen NOR. Z kolei rzeczywisty antygen P, zaliczany początkowo do układu P, obecnie należy do układu grupowego GLOB [3].
Antygeny układu P1PK
Antygeny P1 oraz Pk są antygenami o wysokiej częstości występowania, natomiast antygen NOR występuje znacznie rzadziej. W zależności od obecności lub braku poszczególnych antygenów z układu P1PK oraz antygenów P i PX2 z powiązanego układu GLOB, można rozróżnić następujące fenotypy: P1, P2, p, P1k , P2k oraz NOR [3,4]. Fenotyp P1 jest związany z obecnością antygenu P1 na krwinkach czerwonych, a brak antygenu P1 prowadzi do powstania fenotypu P2 [3]. Częstość występowania fenotypu P1 jest różna w zależności od grup etnicznych. Występuje u 94% populacji rasy czarnej, u 79% osób rasy białej oraz u około 20% populacji Azjatów [5,6]. Antygen Pk występuje na krwinkach czerwonych w niewielkich ilościach, jednak w przypadku rzadkiego fenotypu Pk nie jest przekształcany do antygenu P i wówczas wykazuje bardzo silną ekspresję na krwinkach [2]. Ze względu na obecność lub brak antygenu P1, można rozróżnić dwie kombinacje fenotypu Pk: fenotyp P1k (obecny antygen P1) lub P2k (brak antygenu P1) [3]. Antygen NOR o niskiej częstości występowania, został opisany jak dotąd jedynie u dwóch rodzin, w Stanach Zjednoczonych oraz w Polsce, i był obecny tylko u osób z ekspresją antygenów P1 oraz Pk [4,6]. Wśród wymienionych fenotypów niezwykle rzadko występuje fenotyp p, który charakteryzuje się brakiem wszystkich antygenów układu P1PK. Przyczyną pojawienia się fenotypu p jest brak aktywności enzymu syntazy P1/Pk. Częstość występowania fenotypu p w Europie wynosi około 5,8 przypadków na milion, z nieco wyższym odsetkiem w Japonii i Izraelu [4,7].
Antygen P1 występuje na prawie wszystkich komórkach ludzkich. Pojawia się na krwinkach czerwonych już w 12. tygodniu życia płodowego, ale jego ekspresja jest bardzo zmienna i ulega osłabieniu w czasie ciąży. Po narodzinach ekspresja antygenu P1 jest niska i osiąga pełny poziom po ukończeniu 7. roku życia. Siła ekspresji antygenu P1 może się różnić w zależności od dawki antygenu na krwinkach czerwonych. [2,6]. Antygen P1 jest szeroko rozpowszechniony w naturze i pełni rolę receptora dla mikroorganizmów, w tym dla niektórych szczepów Escherichia coli i toksyny czerwonki. W postaci rozpuszczalnej jest również obecny w płynie owodniowym, w wątrobie zakażonej motylicą i w płynie z torbieli tasiemca bąblowca [2,8]. Antygen Pk wykazuje ekspresję na wszystkich erytrocytach, z wyjątkiem krwinek o fenotypie p, jednakże w mniejszym stopniu niż antygen P1 [8]. Antygen Pk jest receptorem dla ludzkiego wirusa niedoboru odporności (HIV), a także dla toksyn Shiga i enterokrwotocznych szczepów Escherichia coli [4].
Tabela 1. Charakterystyka fenotypów układu P1PK [3].
Fenotyp | Częstość występowania | Antygeny | Potencjalne przeciwciała w osoczu |
P1 (P1+) | 20-90% | P1, Pk, P, PX2 | – |
P2 (P1-) | 10-80% | Pk, P, PX2 | anty-P1 |
p | rzadko | PX2 | anty-PP1Pk |
P1k | rzadko | P1, Pk | anty-P, anty-PX2 |
P2k | rzadko | Pk | anty-PP1, anty-PX2 |
NOR | rzadko | P1, Pk, P, PX2, NOR | – |
Antygeny układu P1PK są łańcuchami cukrowymi glikosfingolipidów i są syntetyzowane przez 4-α-galaktozylotransferazę (syntazę P1/Pk), która jest kodowana przez gen A4GALT zlokalizowany na długim ramieniu chromosomu 22 [2,9]. Obecność antygenów P1 i Pk zależy od poziomu transkryptu genu A4GALT. Badania wykazały, że czynniki transkrypcyjne RUNX1 i EGR1 wiążą się do sekwencji w genie A4GALT, co zwiększa transkrypcję tego genu i jednocześnie powstaje większa ilość 4-α-galaktozylotransferazy. To z kolei przyczynia się do zwiększonej syntezy antygenów P1 oraz Pk i pojawienia się fenotypu P1. Natomiast niski poziom transkryptu genu A4GALT powoduje brak syntezy antygenu P1 i w efekcie występowanie fenotypu P2 [10,11]. Antygen NOR powstaje w wyniku mutacji w genie A4GALT polegającej na zmianie glutaminy na kwas glutaminowy w pozycji 211 łańcucha polipeptydowego [4].
Biochemiczna droga syntezy antygenów P1PK odbywa się na szlakach globo oraz neolakto. Antygen P1 jest syntetyzowany na szlaku neolakto, natomiast antygeny Pk i NOR na szlaku globo [4]. Substratem wyjściowym do biosyntezy antygenów układu P1PK jest laktozyloceramid. W szlaku neolakto laktozyloceramid jest przekształcany w paraglobozyd, będący bezpośrednim prekursorem antygenu P1. Proces ten odbywa się poprzez przyłączenie reszty galaktozy do N-acetyloglukozaminy. Następnie przy udziale 4-α-galaktozylotransferazy do paraglobozydu jest dołączana galaktoza, tworząc w ten sposób antygen P1. U osób z fenotypem P2 paraglobozyd nie ulega przemianie do antygenu P1, natomiast laktozyloceramid podlega dalszym przekształceniom. Z kolei antygen Pk jest syntetyzowany na szlaku globo w wyniku przyłączenia reszty galaktozy do laktozyloceramidu. Powstały antygen Pk może być substratem do syntezy antygenu P, inaczej zwanego globozydem. Proces ten jest katalizowany przez enzym 3-ꞵ-N-acetylogalaktozaminotransferazę i polega na przyłączeniu N-acetylogalaktozaminy do antygenu Pk. Powstały antygen P może ulegać kolejnym przemianom i na skutek dołączenia galaktozy oraz kwasu N-sjalowego jest produkowany antygen LKE. Natomiast dołączenie kolejnej reszty galaktozy przez 4-α-galaktozylotransferazę do antygenu P, prowadzi do syntezy antygenu NOR [2,4].

Rycina 1. Szlaki biosyntezy antygenów układu P1PK [11].
Przeciwciała układu P1PK i ich znaczenie kliniczne
Przeciwciała skierowane do antygenów układu P1PK to najczęściej przeciwciała naturalne, nieregularne i nie reagujące w temperaturze 37℃ [2]. Przeciwciała anty-P1 są często obecne u osób z fenotypem P2 (P1-). W większości przypadków przeciwciała anty-P1 są naturalnymi przeciwciałami klasy IgM i nie reagują w temperaturze 25℃ i wyższej oraz rzadko są przyczyną rozwoju choroby hemolitycznej płodu i noworodka (ChHPN) [8,12]. Jednakże opisano rzadkie przypadki przeciwciał anty-P1 reagujących w temperaturze 37℃, wiążących dopełniacz i powodujących natychmiastowe i/lub opóźnione niepożądane reakcje poprzetoczeniowe u biorców krwi [6]. Przeciwciała anty-P1, zarówno w klasie IgM jak i IgG, mogą być przyczyną ciężkich reakcji poprzetoczeniowych, jednak zdecydowanie częściej zdarzają się łagodne opóźnione reakcje poprzetoczeniowe wywołane obecnością anty-P1 [5]. Z kolei przeciwciała o swoistości anty-P oraz anty-Pk są silnymi hemolizynami związanymi z ciężkimi reakcjami hemolitycznymi po transfuzjach [7]. Osoby o fenotypie p, nie posiadające antygenów P1 oraz Pk na krwinkach czerwonych, mogą wytwarzać przeciwciała o swoistości anty-PP1Pk, które często prowadzą do silnych hemolitycznych reakcji poprzetoczeniowych oraz niekiedy do rozwoju ChHPN. Ponadto przeciwciała anty-PP1Pk są również związane z nawracającymi spontanicznymi poronieniami u kobiet, szczególnie w pierwszym trymestrze ciąży. Antygeny P i Pk wykazują silną ekspresję na komórkach łożyska, a przeciwciała przeciwko tym antygenom są szkodliwe dla trofoblastów łożyska. Prawdopodobnie zarówno komponenty IgG, jak i IgM, mają działanie patogenne [7]. Przeciwciała o swoistości anty-NOR występują w surowicy większości osób dorosłych, dlatego są nazywane poliaglutyninami. Nieznane jest znaczenie kliniczne przeciwciał anty-NOR, ponieważ istnieje bardzo niewielki odsetek osób o fenotypie NOR+, a co za tym idzie, transfuzje krwi z antygenem NOR zdarzają się niezwykle rzadko [6].
Opis przypadków
W literaturze opisano przypadki poronień u kobiet wywołanych obecnością przeciwciał anty-PP1Pk. Jednym z nich jest przypadek 35-letniej pacjentki, która straciła dziewięć poprzednich ciąż i została przyjęta do szpitala w celu znalezienia przyczyny tak licznych poronień. Pacjentka nie zgłaszała żadnych chorób przewlekłych, badania genetyczne wskazywały na prawidłowość chromosomów u kobiety i jej męża. Pacjentka nie miała rodzeństwa, a jej rodzice byli ze sobą spokrewnieni. W badaniach uzyskano prawidłowy poziom hormonów płciowych, glukozy, insuliny i hormonów tarczycy. Jednak w badaniu przeglądowym na obecność przeciwciał uzyskano wynik dodatni. Po przeprowadzeniu identyfikacji wykryto przeciwciała o swoistości anty-PP1Pk w klasie IgG o mianie 1:256. Miano przeciwciał utrzymywało się na takim samym poziomie, a pacjentka otrzymywała dożylnie immunoglobulinę (IVIG) przez pięć dni w 12. tygodniu ciąży. Ze względu na utrzymujące się miano przeciwciał przeprowadzono plazmaferezę w 14. tygodniu ciąży. Pomimo podjętych działań, rozwój płodu zatrzymał się w 14.+5 tygodniu ciąży. Podejrzewano, że plazmafereza została zlecona zbyt późno. Leczniczą plazmaferezę stosuje się w przypadku pacjentek z grupy wysokiego ryzyka, z wysokim mianem przeciwciał oraz wieloma poronieniami w historii. W przypadku wcześniej stwierdzonych przeciwciał, plazmaferezę należy rozpocząć możliwie jak najszybciej po rozpoznaniu ciąży. Jednakże, pomimo zastosowanych środków, terapia może zakończyć się niepowodzeniem u kobiet w ciąży, u których miano przeciwciał stale rośnie. Ponadto, w momencie wykrycia przeciwciał anty-PP1Pk warto również zbadać członków rodziny. W opisanym przypadku rodzice pacjentki byli ze sobą spokrewnieni, co zwiększało szanse na występowanie fenotypu p u ich dzieci i wytworzenie przeciwciał anty-PP1Pk [13].
Na przestrzeni lat wykazano, że przeciwciała układu P1PK mogą interferować w oznaczenie grupy krwi u pacjenta. Jednym z opisanych przypadków jest historia 66-letniej kobiety przyjętej do szpitala, u której zlecono wykonanie grupy krwi przed planowanym zabiegiem. Oznaczenie grupy krwi zostało przeprowadzone metodą probówkową. Zaobserwowano reakcję aglutynacji z odczynnikami anty-B i anty-D, co wskazywało na grupę krwi B RhD+ (dodatni), jednak surowica pacjentki wykazała silną reakcję aglutynacji z krwinkami grup A, B i 0. W związku z tym zauważono rozbieżność między otrzymanymi wynikami. Wykonano także badanie przesiewowe i identyfikacyjne przeciwciał i w obu przypadkach uzyskano reakcje dodatnie z niektórymi krwinkami wzorcowymi. Autokontrola i bezpośredni test antyglobulinowy były ujemne. Obecność aglutynacji w reakcjach surowicy pacjentki z krwinkami wzorcowymi A, B i 0 sugerowały, że wykryte przeciwciała mogą występować w klasie IgM. W związku z tym surowicę pacjentki przebadano w pośrednim teście antyglobulinowym z wykorzystaniem panelu krwinek w temperaturze 4℃ i 24℃ bez inkubacji, a także inkubując surowicę przez 10 minut w temperaturze 24℃ i 37℃. Badania potwierdziły swoistość przeciwciał anty-P1, które najsilniej reagowały w 4℃. Siła reakcji stopniowo malała od 4 do 37℃, co potwierdziło, że przeciwciała są klasy IgM. Oznaczono fenotyp pacjentki i wykazano brak antygenu P1, a ze względu na planowany zabieg chirurgiczny i możliwość utraty krwi, zlecono rezerwację jednostek KKCz na czas zabiegu. Wykonano próbę zgodności z pięcioma jednostkami krwi. Trzy z nich okazały się niezgodne, natomiast dwie jednostki, które były zgodne, nie posiadały antygenu P1. Po operacji pacjentka wymagała transfuzji krwi i otrzymała dwie jednostki KKCz. Transfuzja przebiegła bez komplikacji, poziom hemoglobiny poprawił się, a następnie pacjentka została wypisana ze szpitala [12].
Podsumowanie
Układ grupowy P1PK odgrywa znaczącą rolę w transfuzjologii medycznej, a antygeny P1PK są receptorami dla drobnoustrojów i toksyn, co ma znaczenie w przypadku różnych chorób i zakażeń. Pomimo, iż w jego skład wchodzą tylko trzy antygeny, jest to układ złożony i wciąż nie do końca poznany. Jak dotąd przeprowadzono wiele badań wyjaśniających podłoże molekularne układu P1PK, jednakże nadal trwają działania w tym zakresie. Również diagnostyka przeciwciał jest często procesem trudnym i złożonym ze względu na szerokie spektrum temperatur, w którym mogą reagować przeciwciała anty-P1. Z kolei przeciwciała anty-PP1Pk często mogą prowadzić do poronień u kobiet, a ich obecność u biorców krwi może przysparzać problemy w doborze krwi do transfuzji.
Piśmiennictwo
- Table of blood group systems. 2024 September 30. https://www.isbtweb.org/resource/tableofbloodgroupsystems.html
- Fabijańska- Mitek J. Immunohematologia Grupy krwi i niedokrwistości. Fundacja Pro Pharmacia Futura, Warszawa 2025: 94-96.
- Hellberg A. P1PK: a blood group system with an identity crisis. ISBT Science Series. 2019: 1. doi:10.1111/voxs.12505.
- Czerwiński M, Kaczmarek R. Genetyczne podstawy syntezy cukrowych antygenów grupowych krwi. [Genetic basis of synthesis of carbohydrate blood group antigens]. Acta Haematologica Polonica. 2013; 44(3): 256-258. doi:10.1016/j.achaem.2013.07.029.
- Smith D, Aye T, Er LS, Nester T, Delaney M. Acute Hemolytic Transfusion Reaction due to Anti-P1: A Case Report and Review of Institutional Experience. 2018; 46(5): 381, 383. doi: 10.1159/000490897. PMID: 31832064. PMCID: PMC6876609.
- Hellberg A, Westman JS, Thuresson B, Olson ML. P1PK: The blood group system that changed its name and expanded. Immunohematology. 2013; 29(1): 26-27. PMID: 24046920.
- Di Ciaccio P, Cutts B, Alahakoon TI, Dennington PM, Soo LA, Curnow J. Clinical consequences of the extremely rare anti-PP1Pk isoantibodies in pregnancy: a case series and review of the literature. Vox Sanguinis. 2020; 116(5): 1-2. doi: 10.1111/vox.13042. PMID: 33326620.
- Velliquette R, Westhoff MS & CM. Lewis, I, P1PK, FORS, and GLOB Blood Group Systems. Transfusion Medicine and Hemostatis. 2019: 173-174. doi: 10.1016/b978-0-12-813726-0.00029-5.
- Kaczmarek R, Duk M, Szymczak K, Korchagina E, Tyborowska J, Mikolajczyk K, Bovin N, Szewczyk B, Jaskiewicz E, Czerwinski M. Human Gb3/CD77 synthase reveals specificity toward two or four different acceptors depending on amino acid at position 211, creating Pk, P1 and NOR blood group antigens. Biochemical and Biophysical Research Communications. 2016; 470(1): 169. doi:10.1016/j.bbrc.2016.01.017. PMID: 26773500.
- Westman JS, Stenfelt L, Vidovic K, Möller M, Hellberg A, Kjellström S, Olsson ML. Allele-selective RUNX1 binding regulates P1 blood group status by transcriptional control of A4GALT. Blood. 2018; 131(14): 1611–1616. doi:10.1182/blood-2017-08-803080. PMID: 29438961.
- Yeh C-C, Chang C-J, Twu Y-C, Hung S-T, Tsai Y-J, Liao J-C, Huang J-T, Kao Y-H, Lin S-W, Yu L-C. The differential expression of the blood group P1 –A4GALT and P2 –A4GALT alleles is stimulated by the transcription factor early growth response 1. Transfusion. 2018; 58(4): 1057. doi:10.1111/trf.14515. PMID: 29399809.
- Thulasiram N, Sahoo D, Basavarajegowda A. Clinical significant anti‐P1 antibody with wide thermal amplitude: A tale of successful blood management. 2023; 17(1): 126. doi: 10.4103/ajts.ajts_165_21. PMID: 37188025. PMCID: PMC10180787.
- Li G, Du M, Deng X, Wang S, Du Q, Bao S. Recurrent miscarriage associated with rare anti-PP1Pk antibody: a case series and literature review. Research Square. 2023: 3,8. doi: https://doi.org/10.21203/rs.3.rs-2728370/v1.