Wszystko, co warto wiedzieć o migrenie

1 54

Migrena to choroba przewlekła, w ramach której występują bardzo silne i częste bóle głowy. Jest to wyjątkowo trudna przypadłość, która znacznie upośledza codzienne funkcjonowanie. Wiemy o tym, że na migreny cierpi kilka milionów Polaków, dlatego warto dowiedzieć się także, jak sobie radzić z tą chorobą.

Co należy wiedzieć o migrenie?

Migrena objawia się nie tylko silnym bólem głowy ale także całym szeregiem przykrych dolegliwości towarzyszących. U znacznej części pacjentów diagnozowana jest tak zwana migrena z aurą. Oznacza to, że u osób takich na kilka godzin przed rozpoczęciem właściwego bólu głowy, występują różnego typu objawy. Są to najczęściej zaburzenia widzenia w postaci nieostrego widzenia, pojawienia się zygzaków a także zaburzenia mowy i czucia. Z kolei samej migrenie bardzo często towarzyszy nadwrażliwość na dźwięki, na światło, mdłości oraz wymioty. Napad migrenowy może trwać od kilku godzin do nawet 72 godzin. Częstotliwość występowania migren u danej osoby może być różna. Są osoby które mają 1, 2 migreny w miesiącu, ale są i takie, które przez około połowę miesiąca cierpią na migrenę.

Co warto wiedzieć o leczeniu migreny?

Osoba, która zauważy, że od jakiegoś czasu cierpi na jednostronny, pulsujący i silny ból głowy, powinna jak najszybciej udać się do lekarza neurologa. Choć migrenę diagnozuje się głównie na podstawie wywiadu i występujących objawów, to jest niezmiernie ważne aby udać się do neurologa celem wykluczenia innych poważnych schorzeń. Niestety uporczywe migreny czasami bywają początkiem takich poważnych chorób jak stwardnienie rozsiane, tętniaki czy glejaki. Aby wykluczyć takie choroby neurolog zwykle zleca tomografię głowy albo rezonans magnetyczny. U osób cierpiących na uporczywe bóle głowy dodatkowo wykonuje się doppler tętnic szyjnych czy prześwietlenie kręgów szyjnych a niekiedy także badanie EEG. Po wykluczeniu występowania poważnych chorób lekarz neurolog zwykle zleca farmakoterapię.

Głównymi lekami stosowanymi w leczeniu ataków migrenowych są tryptany. Są to dość silne leki na migrenę, które mają swoje skutki uboczne, między innymi obciążanie serca. Jednocześnie ich stosowanie u większości pacjentów jest koniecznością. Tylko niewielkiej części pacjentów na migreny pomagają zwykłe leki przeciwbólowe. Z kolei u pacjentów u których tryptany nie działają lub pacjent się na nie uodpornił wskazane jest wprowadzenie tak zwanego leczenia profilaktycznego. Polega to na tym, że pacjent przez cały czas przyjmuje określone leki, na przykład przeciwpadaczkowe czy zwalniający rytm serca albo konkretne leki antydepresyjne.

Jak samemu pomóc sobie przy występowaniu migren?

Na temat bóli migrenowych przeprowadzono dość dużo badań, dzięki czemu wiemy lepiej jak można nim samodzielnie zapobiegać. Warto prowadzić dzienniczek migrenowy i obserwować jakie czynniki wywołują u nas migreny. Bardzo często są to składniki diety takie jak żółte sery, czerwone wino, orzechy czy banany. Inne czynniki wywołujące migreny to długa podróż, jasne światło, zapachy, spadki ciśnienia czy silne wiatry. Badania dowiodły także, że osoby cierpiące na migreny mają niedobory magnezu, witaminy D czy witamin z grupy B. Warto więc te składniki regularnie suplementować. Wielu osobom bardzo też pomaga przyjmowanie preparatu ze złocienia maruny.

Kupując taki preparat należy zwrócić uwagę na to, aby miał on odpowiednią zawartość głównego składnika. Tutaj liczy się także regularność przyjmowania, bo złocień maruna trzeba zażywać stosunkowo długo, a więc co najmniej kilka miesięcy. Wspomagająco w czasie ataku migreny warto stosować chłodzące kompresy żelowe. Lekarze zwracają także uwagę na to, aby na stałe pić dużo wody. Osoby które mają migreny na polu nietolerancji histaminy powinny pamiętać o tym, by dbać o wysoką zawartość witaminy C oraz unikać żywności mrożonej, wędzonej i długo dojrzewającej.

 

 

Oceń ten post
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Artur

Gorąco polecam powyższy artykuł. Od zapoznania się z powyższym tekstem przestałem miewać Migrenę!! Zachęcam do przeczytania

1
0
Masz przemyślenia? Napisz komentarz!x