W artykule postaram się opisać czym są żylaki powrózka nasiennego. Odpowiem na najczęstsze pytania dotyczące tej dolegliwości , gdyż wiele osób ma pytania, o których przypomina sobie dopiero po przyjściu do domu.

Artykuł podzielę na kilka podpunktów, w których będę opisywać żylaki powrózka nasiennego, od opisu choroby, poprzez przeprowadzanie badań,  aż do operacji !

 Film jak to jest robione :

MedTube.pl – Wczytywanie odtwarzacza MedPlayer… Odtwarzacz wymaga wtyczki Flash Player

Co to są żylaki powrózka nasiennego?

Żylaki powrózka nasiennego jest to problem zdrowotny, ujawniający się w mosznie w postaci zgrubionych żył,czyli naczyń żylnych, które transportują krew z jądra.

Tego typu problem żył jądrowych charakteryzuje się niewłaściwą pracą zastawek w żyłach. Nieprawidłowość polega na tym, że zastawka nie zamyka się i krew spływa (wraca) na dół wraz z siłą grawitacji. Jeśli macie żylaki, to po pewnym czasie w worku będziecie czuć żyłki, które będą zgrubiałe, poskręcane i mogą być długie, od cofającej się krwi.

To może powodować dyskomfort w okolicach worka mosznowego podczas codziennego dnia. Żylaki powrózka nasiennego powodują stopniowe pogarszanie się jakości plemników, w rezultacie jest to najczęstsza przyczyna niepłodności u mężczyzn. Powód jest prosty: żyła, która tam się rozrasta, rozgrzewa jądro i następuje niekorzystna temperatura dla produkcji plemników.

Aby plemniki się prawidłowo rozwijały, temperatura w mosznie musi być o 3-4 stopnie mniejsza niż w jamie brzusznej. Powracająca krew niekorzystnie działa na jądro (konkretnie na substancje znajdujące się w krwi : katecholamina, kortyzol i renina). Jądro może się pomniejszać, jest to oczywista sprawa, gdyż nie jest tak dobrze odżywiane.

 

U kogo występują żylaki powrózka nasiennego?

Żylaki powrózka nasiennego występują w każdym wieku, jak mówił mój lekarz. Możecie przeczytać, że większość są to osoby młode, ale nie jest to prawdą. Również dobrze osoba po 30 roku życia może to mieć i jest mnóstwo takich przypadków, więc nie ma co wierzyć w bzdury. Ja miałem żylaki po lewej stronie, lecz występują również po prawej stronie ciała.

 

Przyczyny żylaków powrózka nasiennego

Jak już wspomniałem, w żyłach człowieka znajdują się zastawki (czasami występuje wrodzony brak zastawek bądź niewydolność), pełnią one funkcje zatrzymywania krwi i przekazywania dalej. Kiedy jedna z zastawek zostaje uszkodzona, krew się cofa. Nie jest to oczywiście cofanie się 100% krwi, taki narząd jest odżywiany, ale słabiej. Aby poznać, jaka jest przepustowość krw, musimy zrobić badanie Dopplera, na czym to polega, powiem w dalszej części artykułu.

 

Rozpoznanie

Rozpoznanie to łatwa sprawa dla chirurga, w moim przypadku lekarz nie wykrył nic szczególnego – na szczęście dał skierowanie. Mówił, że jest to jakaś substancja, która sama się rozejdzie, niekiedy tak bywa – był to błąd!

Żylaki powrózka nasiennego mogą lekko pobolewać, ale rozpoznać to można poprzez wykrywanie takich ,,guzków”, ,,żył grubych” w mosznie, a do tego w niektórych przypadkach występuje ocieplenie moszny.

Żylaki powrózka nasiennego bada się w następujący sposób:  Ty stoisz, a lekarz patrzy na twój worek mosznowy i dotyka wskazane przez Ciebie zmiany. Niekiedy jest to widoczne gołym okiem, zależy jaki masz stopień zmian żylakowych.

 

Stopnie żylaków powrózka nasiennego:

1 stopień – praktycznie niewidoczny, lecz można go wyczuć poprzez napięcie mięśni brzucha.

2 stopień – dostrzegalnie widoczne i wyczuwalne żylaki .

3 stopnień – – dostrzegalnie widoczne poprzez deformacje worka mosznowego

 

Leczenie

Żylaki powrózka nasiennego można usunąć jedynie operacyjnie, poprzez normalne cięcie, bądź metodą laparoskopową (3 nakłucia). Zabieg przeprowadzany jest pod narkozą, bądź znieczuleniu miejscowym. Polega to głównie na podwiązaniu żyły jądrowej, lekarz będzie Wam mówić o szukaniu drugiej żyły, aby krew mogła normalnie być transportowana i nie spadać z powrotem.

 

Po operacji

Po operacji już mamy wszystko z głowy i możemy się cieszyć pomyślnością. Oczywiście zabieg nie jest w 100% skuteczny, gdyż mogą występować po nim różne skutki uboczne, najczęściej występuje wodniak, ale to nic poważnego, jest to dolegliwość częsta w takiej sytuacji i sama przechodzi.

Szwy po operacji:

szwy po operacji żylakówszwy po operacji żylaków powrózka nasiennego

No tak, ale mieliśmy na celu poprawę naszego nasienia? Większość mężczyzn odczuwa poprawę i jest ona udokumentowana w badaniach nasienia po operacji. Czasami występuje brak poprawy, a nawet pogorszenie stanu, lecz jedynie w nielicznych przypadkach.

 

Teraz część która Was najbardziej zainteresuje.

Najczęstsze pytania dotyczące żylaków powrózka nasiennego:

1.Czy badanie dopplerowskie jest bolesne:

Nie! Jest to badanie, które będzie polegało na napinaniu mięśni brzucha i napieraniu. Na monitorze będą widoczne jądra – które zostaną zmierzone oraz przepustowość krwi w żyłach. Patrzcie na monitor podczas robienia badania, zobaczycie takie coś jakby komory. Więcej nie zdradzę:)

2. Ile kosztuje badanie Dopplerowskie:

Płaciłem 60zł za badanie Dopplerowskie , jestem ciekawy jaka cena jest u Was!

3. Czy po operacji coś Cię bolało?

Tak! Trzy dziurki po operacji, lecz już pierwszego dnia po operacji (po 12h) mogłem chwilę stać (do 2 min), potem zaczyna się już robić słabo. Najlepiej przespać te chwile, a potem już funkcjonować w miarę normalnie.

1 dnia jest obrzęk brzucha – utrzymuje się do kilku tygodni,

-ma się uczucie, jakby się wszystko przewracało w brzuchu, gdy przewracasz się w nocy na lewą czy prawą stronę,

-pulsujący ból przy wstawaniu – nie ma konkretnego miejsca – może to być okolica serca, pod żebrami z lewej strony, prawe ramię. Te objawy są znacznie mniejsze w drugim i trzecim dniu.

4. Co najbardziej po operacji przeszkadza?

Najbardziej przeszkadza to, że nie możesz się schylać i ból przy siadaniu. A przede wszystkim chodzenie w zgięciu cały czas aby nie napinać mięśni brzucha.

5. Czy coś Cię przestraszyło po operacji?

Tak, okolice prawej pachwiny ; ), dziwne uczucie, jakby było pod skórą powietrze – pęcherzyki, lecz tak przeskakiwały (jak podczas zgniatania naszej ulubionej folii bąbelkowej).
pachwina obrzęk
Po 2 dniach przeszło.

6. Jakie są szwy (czyli pytanie o nici chirurgiczne)?

Pewnie rozpuszczalne, ale zapytaj lepiej lekarza

7. Czy metoda laparoskopowa jest lepsza od klasycznej?

Tak, bezpieczniejsza, przede wszystkim występuje mniejsza liczba powikłań.

Dodatkowo mniej będziesz leżeć w szpitalu, ponadto są mniejsze rany.


Goście wyszukali nas poprzez:

  • żylaki powrózka nasiennego
  • żylak powrózka nasiennego
  • yhs-002
  • żylaki jąder
  • żylaki jądra
  • żylaki powrózka
  • żylaki powrózka nasiennego zdjęcia
  • zylaki powrozka nasiennego leczenie