Reduktor i ekspanser szlifów

0 323

REDUKTOR I EKSPANSER SZLIFÓW

Reduktor oraz ekspanser szlifów to prosty sprzęt laboratoryjny, składający się na ogół z jednego szlifu zewnętrznego (tzw. „męskiego”) i jednego szlifu wewnętrznego (tzw. „żeńskiego”, o różnej średnicy:
reduktory i ekspansery

Służą one do łączenia ze sobą elementów aparatury, posiadających różne rozmiary szlifów:

Reduktory i ekspansery są określane razem jako „reduktory”, co jest nie do końca poprawne: w reduktorze następuje redukcja szlifu, czyli przejście z dużego do mniejszego, a w ekspanserze odwrotnie. Jak poznać, czy mamy do czynienia z jednym czy z drugim? Odpowiedzi udzieli kolba. Dla porównania, jak na zdjęciu, weźmy dwie kolby o jednakowych szlifach i do każdej włóżmy tajemniczy element. Jeżeli szlif, który wystaje, jest mniejszy od tego, który został włożony do kolby, to mamy do czynienia z reduktorem:
reduktor czy ekspanser

Reduktory i ekspansery zwane są potocznie przejściówkami lub adapterami. Składają się zwykle z dwóch szlifów o różnych rozmiarach, połączonych krótkim odcinkiem rury szklanej, ale bywają również reduktory tzw. wewnętrzne, tzn. nie połączone kawałkiem rury szklanej, jeden szlif jest jakby nałożony, czy „naklejony” na drugi.
Niektóre odmiany reduktorów posiadają dwa szlify męskie lub dwa żeńskie i służą do łączenia elementów aparatury, z których oba posiadają szlify jednego rodzaju.
Istnieją także reduktory z dłuższymi odcinkami rur, oraz z rurami wygiętymi w łuk, lub nawet w kształt litery „u”. Przydają się one, gdy trzeba zmontować nietypową aparaturę i spełniają one podobną rolę jak kolanka w aparaturze hydraulicznej.

Oceń ten post
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Masz przemyślenia? Napisz komentarz!x