Naukowcy zbadają DNA dzieci sprzed 5 tys. lat

Naukowcy zbadają DNA dzieci sprzed 5 tys. lat

Dobrze zachowane pochówki ludzi z epoki miedzi odkryli archeolodzy w jaskini w Armenii – informuje serwis internetowy News Am. Znalezisko daje naukowcom unikalną szansę zbadania ewolucji ludzkiego kodu genetycznego.

Odkrycia dokonał zespół archeologów w jaskini Areni-1, położonej na terenie prowincji Wajoc Dzor w południowo-wschodniej części Armenii.

Zespół naukowców w skład, którego oprócz Ormian wchodzą archeolodzy z amerykańskiego Uniwersytetu Kalifornijskiego oraz Uniwersytetu Cork w Irlandii, odkrył w badanej jaskini gliniane groby zawierające szczątki osób dorosłych oraz dzieci. Pochodzą one z eneolitu – okresu przejściowego między epokami kamienia i brązu – zwanego też okresem miedzi, który mógł trwać od około 5000 do 3000 r. p.n.e.

Jak poinformował Borys Gasparjan, kierujący naukowcami z Armenii wchodzącymi w skład zespołu, odnalezione ciała dzieci znajdują się w stanie nienaruszonym, natomiast ciała osób dorosłych są rozczłonkowane. Jego zdaniem, znalezisko daje naukowcom unikalną szansę zbadania ewolucji ludzkiego kodu genetycznego poprzez analizę DNA próbek pobranych z odkrytych ciał dzieci.

Wśród artefaktów odnalezionych na stanowisku znajdują się unikalne eneolityczne barwne naczynia z namalowanym słońcem i postaciami zwierząt oraz naczynie do picia wykonane ze zwierzęcego rogu.

źródło: PAP

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

Print Friendly, PDF & Email

Kategorie: Ciekawostki z chemii i nauk przyrodniczych

Pozostaw odpowiedź

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.