Miód naturalny vs miód sztuczny

0 773

NATURALNY MIÓD PSZCZELI VS MIÓD SZTUCZNY

Do największych cudów natury zaliczany jest miód pszczeli. Ta słodkawa substancja o wonnym zapachu ma właściwości energetyczne i lecznicze ze względu na jej skład. Miód ma konsystencję zazwyczaj płynną lub stałą, barwę przyjmuję począwszy od białej, poprzez jasnożółtą, aż do ciemno brunatnej.

Jak sama nazwa wskazuje wytworzyły go pszczoły. Te pracowite owady najpierw znoszą do ula nektar kwiatowy lub spadź, następnie odpowiednio przerabiają pod wpływem wytworzonych enzymów i kwasu mrówkowego. Dzięki temu sacharoza może zostać rozłożona do cukrów prostych tj. glukoza i fruktoza. Zachodzi następująca reakcja:    .
Wartość kaloryczna miodu wynosi około 320 kcal. W miodach dominują naturalne cukry proste, pewne ilości mikroelementów (m.in. żelazo, magnez, wapń), niewielkie ilości witamin typu A, B1, B6, B12, C oraz inne. W analizie mikroskopowej miód zawiera ziarna pyłku roślin, z których został zebrany nektar. Analiza pyłkowa pozwala ustalić rodzaj miodu, a przede wszystkim rozróżnić miód naturalny od sztucznego.
Charakterystyczne są miody spadziowe. W Polsce występuje jedynie dwa gatunki: tzw. spadź liściasta i spadź iglasta. Na drzewach pasożytują głównie mszyce, czerwce, miodówki, które żywią się sokiem komórkowym. Pszczoły zbierają wydzielinę tych pasożytów, lub bezpośrednio słodką ciecz występującą w postaci kropel na igłach drzew iglastych  oraz niektórych drzew liściastych (dąb lub lipa).
Bardzo charakterystyczną rzeczą dla naturalnych miodów pszczelich jest proces krystalizacji. Zachodzi ona w różnym czasie, gdyż jest zależna od wielu czynników np. stopnia dojrzałości miodu i pożytku z jakiego został wytworzony. Krystalizacja nie zmienia właściwości odżywczych ani leczniczych miodu. Jest to odwracalny proces, gdyż wystarczy delikatne ogrzanie słoika, aby przywrócić płynny stan miodu.
Dojrzały miód praktycznie nie posiada konkretnego terminu spożycia, świadczą o tym znaleziska miodu, nadającego się do spożycia, w grobowcach faraonów. Jednym, głównym przeciwwskazaniem spożycia miodu są dzieci poniżej pierwszego roku życia, gdyż miód zawiera m.in. naturalne bakterie, które mogą powodować infekcje w tak młodym organizmie.

Przy zakupie miodu, większość osób kieruje się wyłącznie ceną miodu, zapominając
o tym, że poszczególne rodzaje miodów różnią się od siebie wyglądem, właściwościami jak i smakiem. Czy decydując się na zakup „tańszego miodu” otrzymamy sztuczny miód? Jest duże prawdopodobieństwo, że tak, gdyż ceny zafałszowanych miodów są znacznie niższe od naturalnych. Nasuwa się kolejne pytanie, dlaczego te miody różnią się ceną i od czego to zależy. Ma na to wpływ wiele czynników, m.in. popyt, pośrednicy, odpowiednia jakość, lecz także warunki pogodowe, które przyczyniają się znacząco do tego, czy rok będzie obfity w miód czy też nie.
Będąc w supermarkecie lub w miejscu gdzie można zakupić miód, na pierwszy rzut oka nie jesteśmy w stanie wytypować najlepszego produktu. Na co powinniśmy zwrócić uwagę? Na niektórych opakowaniach pojawia się oznaczenie UE, lecz przeważnie na tym się kończy, również napis „naturalny miód” może nas wprowadzić w błąd, gdyż odpowiednie normy klasyfikują ten miód jako naturalny, pomijając skład chemiczny. Jeśli widzimy zaś wzmiankę, że ten konkretny miód pochodzi z Polski, możemy mieć pewność, iż jest to naturalny cud natury. W Polsce są bardzo rygorystyczne zasady i kontrole weterynaryjne, przez które przechodzą polskie firmy. Jeśli to nas nie przekonuje, najbezpieczniej kupić u zaufanego pszczelarza.

Miód sztuczny, to produkt syntetyczny, naśladujący miód naturalny.  W składnikach znajdziemy m.in. syrop glukozowo – fruktoz owy, barwniki i aromaty. Na zawiera praktycznie żadnych unikatowych składników tak jak jest to w przypadku naturalnego miodu. Miód sztuczny znajduje jednak zastosowanie w cukiernictwie.

Jak rozróżnić miód naturalny od sztucznego,  wkrótce  dodam filmik 🙂

CZY TEN ARTYKUŁ OKAZAŁ SIĘ POMOCNY? MASZ DODATKOWE SUGESTIE ALBO PYTANIA? NAPISZ DO NAS! A MOŻE CHCESZ TEŻ O CZYMŚ NAPISAĆ I OPUBLIKOWAĆ? DOŁĄCZ DO NAS! REDAKCJA@BIOMIST.PL 

 

Oceń ten post
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Masz przemyślenia? Napisz komentarz!x