Udar mózgu – sprawdź czy Ci grozi
Według szacunków Głównego Urzędu Statystycznego 8,1 na 10 tysięcy osób umiera w Polsce na choroby naczyń mózgowych, w tym przede wszystkim na udary mózgu. Światowa Organizacja Zdrowia wskazuje, że w 2012 roku stanowiły one drugą najczęstszą przyczyną zgonów na świecie (11,9%). Śmiało można stwierdzić zatem, że udar mózgu jest chorobą cywilizacyjną niosącą ogromne zagrożenie trwałej niepełnosprawności, a często nawet śmierci.
Jak zapobiec udarowi mózgu?
Chociaż udary mózgu dzielą się na niedokrwienne, stanowiące ok. 80-90% wszystkich udarów oraz udary krwotoczne stanowiące 10-20% przypadków to przyczyny powstawania w obu przypadkach wskazują na złą kondycję naczyń, które stają się niedrożne lub pękają, przez co z czasem do określonych obszarów mózgu dociera zbyt mało krwi z tlenem i substancjami odżywczymi niezbędnymi do funkcjonowania mózgu.
Zła kondycja naczyń to najczęściej efekt złej diety i złego stylu życia czemu jesteśmy w stanie zapobiec dbając o jakość spożywanego jedzenia, aktywność fizyczną, rezygnacją z używek takich jak papierosy i alkohol. Dzięki temu jesteśmy w stanie skutecznie ograniczyć ryzyko wystąpienia udaru i tym samym trwałego kalectwa czy śmierci.
W diecie przede wszystkim należy ograniczyć wysoko przetworzoną żywność, sól i tłuszcze nasycone oraz cukier, które osadzają się w naczyniach w formie blaszki miażdżycowej, co powoduje zamykanie się naczynia i coraz mniejszą przepustowość. Ważne jest, aby w diecie pojawiało się dużo warzyw i owoców, a także nienasycone tłuszcze takie jak oliwa z oliwek czy ryby. Te pozwalają obniżać ciśnienie krwi i pozytywnie wpływać na kondycję naszych naczyń.
Bardzo istotnym elementem jest ruch, który powinniśmy włączyć do naszej codzienności. Aktywny styl życia pozwala skutecznie obniżać ciśnienie i wzmacniać cały układ krążenia – zarówno naczynia, ale i serce. Ruch pozwala zwalczyć nadwagę, która jest jedną z przyczyn wysokiego ciśnienia, które jest z kolei bezpośrednią przyczyną występowania udaru mózgu.
Szacuje się, że rzucenie palenia papierosów obniża ryzyko wystąpienia udaru aż o 50%! Podobnie wygląda kwestia picia alkoholu, którego także należy unikać.
Komu grozi udar mózgu?
Największym ryzykiem wystąpienia udaru mózgu są osoby po 65. roku życia. Szacuje się, że z każdą dekadą życia podwaja się ryzyko udaru, ale ilość udarów rośnie także wśród osób młodszych po 40. roku życia, a nawet po trzydziestce. Wynika to z tempa życia, wysokiego poziomu stresu utrzymującego się przez długi czas, złej diety, braku snu i odpoczynku i diety opartej o fast foody i żywność wysoko przetworzoną spożywaną „w biegu”.
Według statystyk, najczęściej udaru doświadczają mężczyźni. Ryzyko wystąpienia udaru znacząco rośnie również u osób, które już doświadczyły wcześniej udaru mózgu lub tzw. mikroudaru, czyli przemijającego niedokrwienia mózgu.
Jak wygląda życie po udarze?
Od udaru można i warto się chronić. Życie po udarze o ile uda się pacjentowi przeżyć zmienia dotychczasowe życie człowieka o 180 stopni. Staje się on uzależniony od innych, wymaga stałej opieki, długotrwałej rehabilitacji, a często nie jest w stanie wrócić do pełnej samodzielności.
Chory po udarze często nie może pogodzić się z nową rzeczywistością, wykluczeniem społecznym, kalectwem, stratą pracy i choruje na depresję, co dodatkowo utrudnia leczenie. Bardzo ważne jest więc wsparcie bliskich i przyjaciół, aby pacjent miał motywację do podejmowania trudu rehabilitacji i walkę o powrót do życia.
Udar mózgu stanowi bardzo ważny problem nie tylko medyczny, ale również społeczny. Efektem długotrwałej niesprawności oraz inwalidztwa są poważne konsekwencje socjalne i ekonomiczne zarówno chorych jak i ich rodzin. Aspekty ekonomiczne mają związek nie tylko z kosztami leczenia szpitalnego, ale przede wszystkim z długotrwałą rehabilitacją. Aż 60% osób po udarze pozostaje w mniejszym lub mniejszym stopniu niepełnosprawnymi ruchowo. Mniej więcej połowa chorych jest niesamodzielnych. Nie są w stanie chodzić, samodzielnie jeść, ubrać się czy zadbać o swoją higienę i wymagają stałej opieki.