Medyczna marihuana – Czym jest, Właściwości, Korzyści

1 18

Medyczna marihuana zdobywa coraz większą popularność wśród pacjentów. Jej właściwości lecznicze nie tylko łagodzą wiele uciążliwych objawów, ale w niektórych przypadkach potrafią również spowolnić postęp choroby. Sprawdź, jakie korzyści wynikają ze stosowania konopi leczniczych. 

Czym jest medyczna marihuana?

Medyczna marihuana to susz, pozyskiwany z żeńskich kwiatostanów konopi indyjskich i siewnych. Zawiera ściśle określone stężenie substancji aktywnych, tzw. kannabinoidów, takich jak THC i CBD, które odpowiadają za jej działanie lecznicze. 

Odpowiedni stosunek kannabinoidów w suszu, pozwala uzyskać efekty terapeutyczne w wielu chorobach i wspomóc działanie podstawowych terapii farmakologicznych. 

Konopie, z których otrzymuje się medyczną marihuanę, uprawiane są w ściśle kontrolowanych warunkach, aby zapewnić jak najlepszą jakość surowca i brak jakichkolwiek zanieczyszczeń. Dodatkowo każda próbka suszu podlega standaryzacji na zawartość kannabinoidów i ich proporcji. Dzięki temu pacjenci otrzymują gwarancję, że lek na bazie marihuany wykazuje określone działanie lecznicze. 

Właściwości medycznej marihuany

Konopie to obecnie jedne z najczęściej badanych roślin pod względem oddziaływania na organizm człowieka. Ich właściwości terapeutyczne sprawiają, że mogą być wykorzystywane do walki z wieloma chorobami. Dotychczas przeprowadzone badania potwierdzają, że medyczna marihuana wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe, przeciwlękowe, przeciwwymiotne i przeciwtrądzikowe. Ponadto korzystnie wpływa na układ pokarmowy, ułatwia zasypianie i jest świetnym antyoksydantem. 

5 korzyści ze stosowania marihuany

1. Poprawa jakości snu 

Medyczna marihuana ułatwia zasypianie, poprawia jakość snu i wpływa na jego długość. Dodatkowo łagodzi objawy zaburzenia snu fazy REM, określanej najgłębszą fazą odpoczynku. 

2. Zmniejszenie bólu

Konopie lecznicze pomagają w leczeniu bólu, który wiąże się z nowotworami, neuropatią, migreną, ostrymi i/lub przewlekłymi stanami bólowymi. Dodatkowo zwalczają ból oporny na tradycyjne metody leczenia i pozwalają pacjentom ograniczyć stosowanie silnych leków przeciwbólowych. 

3. Zmniejszenie stanu zapalnego

Medyczna marihuana zmniejsza stan zapalny o różnym podłożu, hamując wydzielanie substancji prozapalnych. Działanie przeciwzapalne wykorzystywane jest w leczeniu m.in. reumatoidalnego zapalenia stawów, nieswoistych chorób jelit i innych schorzeń autoimmunologicznych. 

4. Redukcja lęku i stanów depresyjnych

Stosowanie konopi medycznych korzystnie wpływa na zaburzenia lękowe i depresyjne, zmniejszając objawy i poprawiając nastrój. Marihuana działa podobnie do leków przeciwdepresyjnych – wychwytuje serotoninę i zwiększa jej poziom w organizmie.

5. Łagodzenie nudności

Marihuana hamuje nudności, wymioty oraz poprawia apetyt. Jest to szczególnie istotne dla osób chorych na nowotwory i inne choroby, którym towarzyszą mdłości. To działanie marihuany najczęściej wykorzystywane jest w łagodzeniu skutków chemioterapii.

Medyczna marihuana zdobywa coraz większą popularność wśród pacjentów. Jej właściwości lecznicze nie tylko łagodzą wiele uciążliwych objawów, ale w niektórych przypadkach potrafią również spowolnić postęp choroby. Sprawdź, jakie korzyści wynikają ze stosowania konopi leczniczych. 

Medyczna marihuana w Polsce

Konopie lecznicze dostępne są w Polsce w aptekach, wyłącznie na podstawie recepty lekarskiej. Chcąc otrzymać do nich dostęp, najlepiej udać się do kliniki specjalizującej się w leczeniu medyczną marihuaną. Na podstawie wywiadu lekarskiego i dolegliwości, lekarz decyduje, czy osoba kwalifikuje się do terapii medyczną marihuaną, czy nie. 

Istnieją również inne produkty konopne, które w swoim składzie zawierają kannabinoidy, takie jak CBD, CBG, oraz flawonoidy i terpeny. Dostępne są bez recepty i mogą z nich skorzystać wszyscy, którzy chcą przekonać się o zdrowotnych właściwościach marihuany.

Oceń ten post
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Remik

Gorąco polecam ten artykuł!! Dzięki informacji zawartych w tekscie dowiedziałem się jakie są właściwości oraz korzyści Medycznej Marihuany

1
0
Masz przemyślenia? Napisz komentarz!x