Przełomowy wynalazek: elektroniczna skóra

0 137

Przełomowy wynalazek: elektroniczna skóra

Elektroniczna skóra opracowana na Uniwersytecie Kalifornijskim
fot. Ali Javey i Kuniharu Takei, UC Berkeley

Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego zaprezentowali stworzoną z nanodrutów elektroniczną skórę. Za pośrednictwem tego niezwykłego materiału, podobnie jak w przypadku skóry człowieka, roboty będą mogły dysponować dotykiem zbliżonym do ludzkiego – informuje serwis EurekAlert!

Wynalazek amerykańskich badaczy może być jednym z najważniejszych odkryć w dziedzinie robotyki w ciągu ostatnich lat. Jeżeli rzeczywiście uda się potwierdzić te właściwości, to pomoże on przełamać barierę, która skutecznie blokuje rozwój tej dziedziny nauki. Do tej pory roboty nie dysponowały odpowiednią siłą i czułością, która pozwalałaby im poruszać i przemieszczać szeroką gamą obiektów.

Wcześniejsze próby wytworzenia sztucznej skóry bazowały na materiałach organicznych. Naukowcy polegali na nich ponieważ były one odpowiednio giętkie oraz najłatwiej poddawały się stosownej obróbce. Jednak materiały te były słabymi półprzewodnikami i do poprawnej współpracy z robotami wymagane było wysokie napięcie.

Zaprezentowana technologia wykorzystuje materiały, które nareszcie są odpowiednio giętkie i nie łamią się. Sztuczna skóra będzie w stanie rozróżnić nacisk w przedziale obejmującym od zera do 15 kilopaskali.

– Ludzie potrafią bez problemu utrzymać w ręku jajko, nie tłukąc go. Jeżeli chcielibyśmy opracować robota, który pomagałby nam wyciągać naczynia ze zmywarki, to chcemy mieć pewność, że nie potłucze np. kieliszków. Równocześnie chcemy jednak, aby ten sam robot mógł przenosić garnki – mówi jeden z naukowców, profesor Ali Javey.

Kolejnym wyzwaniem dla badaczy z Uniwersytetu Kalifornijskiego będzie wykorzystanie opracowanej technologii u pacjentów, którzy wyniku utraty kończyn stracili również dotyk oraz czucie. Wykorzystanie elektronicznej skóry w medycynie pozwoli odzyskać im utracone zdolności. Jednak takie zastosowanie wymaga znacznych postępów w integracji elektronicznych czujników z systemem nerwowym człowieka.

źródło: eurekalert.org

Oceń ten post
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Masz przemyślenia? Napisz komentarz!x