Mieszanina a związek chemiczny

0 1 471

Mieszanina a związek chemiczny

Mieszanina zawiera co najmniej dwa składniki zmieszane ze sobą, które nie posiadają wiązań pomiędzy sobą natomiast związek chemiczny posiada wiązania miedzy sobą.

Wróćmy do tematu naszego artykułu mianowicie jakie są różnice pomiędzy mieszaniną a związkiem chemicznym oprócz występowaniem wiązań pomiędzy sobą.

Mieszanina może składać się z wielu składników – nie jest to niczym ograniczone. Znajdźmy sobie przykład jakim jest np: ropa naftowa, która składa się z tysięcy składników i jest naturalnym surowcem. Dodatkowo składniki chemiczne posiadają zachowane właściwości a w opcji związku chemicznego tych właściwości się nie zachowuje. Związek chemiczny zazwyczaj składają się z małej ilości składników. Przykłady : H2,O2,H2O. Oczywiście występują też związku bardziej złożone – związki organiczne np: C66H75N9O24Cl2. Mieszanina może posiadać dowolny skład ilościowy i jakościowy zaś związek chemiczny ma określone zasady w prawie o stałości składu.

Prawo stałości składu sformułowane przez Josepha Prousta w 1799 roku:

Każdy związek chemiczny niezależnie od jego pochodzenia albo metody otrzymywania stały, ściśle określony skład jakościowy i ilościowy.

Należy tutaj zwrócić uwagę że istnieją też związki, które nazwane są bertolidami. One nie spełniają prawa stałości składu natomiast związki, które spełniają prawo stałości składu zwane są daltonidami.

Mieszanina zawiera różne cząstki składowe czyli może zawierać pojedyncze atomy pierwiastków, tutaj możecie sobie za przykład wziąć powietrze bądź wyżej wymienioną ropę naftową.

Związek chemiczny musi mieć cząstki ściśle określonego rodzaju – określony skład budowy.

Mieszaninę można rozdzielić na składniki za pomocą metod fizycznych np:

Odparowywanie  Destylacja        Retryfikacja      Wytapienie

Rozpuszczalnośc          Estrakcja          Chromatografia

Związek chemiczny można rozdzielić jedynie podczas reakcji chemicznych :

Analizy                                                                               Wymiany

Oceń ten post
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Masz przemyślenia? Napisz komentarz!x