Depresja – choroba umysłu

1 11

W ostatnich latach w naszym społeczeństwie wiele się zmieniło, jeżeli chodzi o radzenie sobie z problemami natury psychicznej. Starsi ludzie może w dalszym ciągu nie są w stanie zaakceptować tego, że obca osoba próbuje z nimi rozmawiać o ich problemach – ale ludzie młodzi na tyle się do tego przyzwyczaili, że za kilkanaście i kilkadziesiąt lat ten temat na pewno nie będzie już wzbudzał żadnych kontrowersji. Powoli uświadamiamy sobie, że tak samo, jak mogą zachorować nasze płuca czy serce – tak samo może zachorować nasz umysł. 

Jednym z najpoważniejszych problemów, które przytrafiają się ludziom w każdym wieku – jest depresja. Charakteryzuje się ona przede wszystkim długotrwałym pogorszeniem nastroju – takim, które uniemożliwia nam prowadzenie dotychczasowego trybu życia. Czasami stan ten jest mylony ze złym samopoczuciem, które faktycznie może przydarzyć się każdemu – warto pamiętać więc właśnie o tym, że depresja nie znika w krótkim czasie pomimo korzystania z różnych metod poprawy humoru, które do tej pory się sprawdzały.

Główne objawy depresji

Pomimo, iż większość z nas z terminem “depresja” kojarzy sobie przede wszystkim uczucie smutku – tej chorobie towarzyszy o wiele więcej symptomów. Pojawić może się chociażby utrata dotychczasowych zainteresowań – wszystko przestaje mieć dla nas większe znaczenie i nie czerpiemy już radości ze swoich pasji. Chory chce spędzać większość swojego czasu w łóżku – jest w stanie spać prawie bez przerwy i nie ma ochoty na jedzenie. Tutaj jednak trzeba też zauważyć, że depresja może u każdego objawiać się trochę inaczej – czasami pojawia się właśnie bezsenność i nadmierny głód, co wcale nie wyklucza tej diagnozy.

Osoba chora odczuwa wyrzuty sumienia i obwinia się za wszystko – nie chce mieć kontaktu z rodziną i bliskimi osobami. Powoli izoluje się od społeczeństwa – głównie dlatego, że jej niska samoocena sprawia, iż takie spotkania są wyjątkowo trudne. A jeżeli taki stan utrzymuje się przez długi czas – mogą pojawić się myśli samobójcze wynikające z tego, że chory nie widzi sposoby wyjścia z tej sytuacji.

W momencie, gdy czujesz, że potrzebny jest Ci psychiatra Warszawa na szczęście dysponuje dużą ilością gabinetów, w których przyjmują tacy właśnie specjaliści. 

Kto może zachorować?

Depresja przytrafia się zarówno kobietom, jak i mężczyznom – stanowi ona najczęściej występującą formę zaburzeń nastroju na świecie. Chociaż istnieją badania potwierdzające, że kobiety chorują jednak częściej – uznawane są one za nieadekwatne, ponieważ panowie o wiele rzadziej decydują się skorzystać z profesjonalnej pomocy i dlatego też ilość potwierdzonych przypadków u mężczyzn jest niższa. 

Pomimo, iż istnieje podejrzenie, że objawy choroby zwykle zaczynają się pojawiać w wieku nastoletnim i średnim – nie ma żadnych wątpliwości co do tego, że także starsza osoba może nagle zacząć doświadczać symptomów depresji. 

 

Kiedy warto poprosić o pomoc?

Nie ma żadnej zasady dotyczącej tego, w którym dokładnie momencie możemy wybrać się do gabinetu psychiatry. Jeżeli nie mamy pewności, czy w naszym przypadku pogorszenie samopoczucia to faktycznie depresja – zastanówmy się nad tym, ile czasu trwa już taki stan. Jeżeli utrzymuje się on długo to warto skonsultować swoje obawy z lekarzem. Umówienie się na sesję nie oznacza przecież jeszcze, że potrzebna będzie nam farmakologia – a jeśli będziemy musieli z niej skorzystać to dzięki temu w krótkim czasie poczujemy się lepiej i wrócimy do swojego dawnego życia.

Jeśli chcesz przekonać się, co zaleci Ci psychiatra Warszawa to dobre miejsce na rozpoczęcie leczenia. Sprawdź specjalistów z KetamineClinic.

Oceń ten post
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Remik

Polecam ten tekst, który wyjaśnia czym jest Depresja!

1
0
Masz przemyślenia? Napisz komentarz!x