Rodzaje testów COVID-19

1 9

Testów wykrywających chorobę COVID-19 na polskim rynku jest wiele. Różnią się sposobem działania, sposobem pobrania wymazu oraz przede wszystkim ceną. W tym artykule pomożemy Ci wybrać odpowiedni dla siebie test – a nawet powiem Ci jak wygląda test wtedy kiedy wracasz z zagranicy samolotem – spoza strefy Schengen.

Rodzaje testów wykrywających COVID-19

  • Test Antygenowy
  • Test RT-PCR
  • Test na przeciwciała
  • Test Płytkowy

Test Antygenowy – Test wykrywający COVID-19

Jest to jeden z podstawowych testów, który kosztuje około 100 PLN. Za pomocą niego można w szybki sposób dowiedzieć się, czy jesteś zarażony chorobą COVID-19. Polega na wykrywaniu antygenu SARS-CoV-2 w naszym organizmie. Jest wykorzystywany u pacjentów, którzy posiadają już objawy koronawirusa.

Skuteczność tego narzędzia wynosi około 90%, jest on stosowany przykładowo na lotniskach wśród osób, które wracają spoza strefy Schengen ( wymagania testowania cały czas się zmieniają, dlatego warto śledzić aktualne wymagania, aby ominąć kwarantanne). 

Testowanie jest bardzo proste, ponieważ specjalnym przyrządem pobiera się wymaz z nosogardzieli, ten materiał jest analizowany i na płytce pojawia się wynik w ciągu 5-10 minut od umieszczenia analizowanego materiału.

 

Test RT-PCR – Test wykrywający COVID-19


Test RT-PCR to metoda genetyczna, która pozwala wykryć zakażenie COVID-19. Tutaj podobnie jak w poprzednim teście wykonujemy wymaz z gardła i nosogardzieli. Różni się czasem oczekiwania na wynik ponieważ może trwać nawet 1-2 dni roboczych. Test jest polecany przez Światową Organizację Zdrowia, ponieważ posiada 99% skuteczności. Pamiętaj, że ten test wykazuje największą czułość. 

 

Test na przeciwciała – Test wykrywający COVID-19

Kolejny rodzaj testu, który można wykonać 3 metodami:

  • Jakościowa
  • Półilościowa
  • Ilościowa

Metoda jakościowa informuje o przeciwciałach obecnych w krwi, w przypadku półilościowej i ilościowej mamy tutaj dodatkowo informacje o ilości stężenia przeciwciał we krwi.

Test na przeciwciała jest bardzo dobrą opcją w przypadku kiedy chcesz wykonać badania mające na celu ocenę ilości przeciwciał, czyli jeżeli chcesz sprawdzić, czy przebyłeś infekcje COVID-19, lub czy masz jeszcze aktywną odporność.

 

Test płytkowy – Test wykrywający COVID-19

Ostatni test, który dzisiaj będziemy omawiać w tym artykule. Badanie poleca na wykryciu przeciwciała anty-N, które powstaje kiedy namnaża się wirus SARS-CoV-2. Tutaj wyniki tego testu mogą pokazać o infekcji lub przebytym zakażeniu. Ten test w prosty sposób pozwala sprawdzić, czy przebyło się już COVID-19. Jeżeli nie byłeś diagnozowany w kierunku COVID, a chcesz sprawdzić, czy przebyłeś tę chorobę to wykonaj ten test. To badania wykonuje się bardzo szybko, ponieważ wyniki będziesz mógł odebrać w około 15 minut po wykonaniu badania. Tutaj należy pamiętać, że do tego testu nie są tworzone zaświadczenia do pobrania.

Testy na Koronawirusa są różne i w zależności od celu można wybrać inny test. Przykładowo jeżeli chcesz spotkać się z rodziną i być pewny na 100% czy nie masz obecności koronawirusa to wtedy wykonujesz test RT-PCR.

Kiedy miałeś kontakt z osobą zakażoną i chcesz się przebadać to również wybierzesz test RT-PCR.

W przypadku kiedy chcesz sprawdzić, czy byłem już chory na COVID-19 to wtedy warto wykonać test z przeciwciał.

Gdy masz objawy chorobowe, to wystarczy, że wykonasz test antygenowy.

Gdy wracasz spoza strefy Schengen to na lotnisku można wykonać test antygenowy ( to należy dokładnie sprawdzić zgodnie z aktualnymi przepisami ) 

 

Oceń ten post
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
karol

Dzięki temu artykułowi dowiedziałem się jakie są rodzaje testów na COVID-19 !! Polecam

1
0
Masz przemyślenia? Napisz komentarz!x