Dna moczanowa

Choć mało się o niej słyszy, wielu ludzi cierpi z powodu dny moczanowej. Ta choroba dotyczy wszystkich i ściśle związana jest ze złym odżywianiem. A już dziś zaliczana jest przez specjalistów do chorób cywilizacyjnych.

CO TO JEST ?

Dna moczanowa czyli arthritisurica jest zespołem objawów wywołanych reakcją zapalna na obecność kryształów moczanu sodu w płynie stawowym i/lub w tkankach.

Zwana jest także skazą moczanową lub podagrą. Zaliczana jest do grupy chorób cywilizacyjnych.

OBJAWY:

Pierwszy atak choroby rozwija się nagle, najczęściej objawy pacjent odczuwa nad ranem. Do objawów należą: silny ból u dużego palucha stopy, obrzęk, zaczerwienie, nadmierne ocieplenie zajętego stawu, napięcie i świecenie skóry, złuszczenia naskórka. Następnie, w późniejszych godzinach pojawiają się dreszcze, wysoka gorączka, ogólne rozbicie czy zwiększona pobudliwość nerwowa.

DIAGNOSTYKA:

Aby zdiagnozować dne moczanową musi występować jeden lub więcej objawów:

 • kryształy moczanowe uwidocznione w badaniu mikroskopowym płynu stawowego,
 • jeden lub więcej epizodów zapalenia stawów,
 • zaczerwienie lub obrzęk nad stawem,
 • jednostronne zapalenie stawu śródstopia,
 • widoczne gołym okiem guzki dnawe,
 • podwyższony poziom kwasu moczowego we krwi,
 • charakterystyczne zmiany stawowe widoczne na zdjęciu RTG.

WYSTĘPOWANIE CHOROBY:

Choroba częściej występuje u mężczyzn, głównie chorujących na nadciśnienie tętnicze, chorobę wieńcową, otyłość, nietolerancje glukozy, insulinooporność czy choroby nerek.

ELEMENTY LECZENIA:

 • LECZENIE NIEFARMAKOLOGICZNE – unieruchomienie zapalnie zmienionego stawu, zimne okłady, ograniczenie ruchu.
 • WALKA Z BÓLEM – w dnie moczanowej występują dwa rodzaje bólu – ostry i przewlekły, najczęściej stosuje się leki przeciwbólowe i przeciwzapalne.
 • OBNIŻENIE STĘŻENIA KWASU MOCZOWEGO – należy unikać leków, które zwiększają stężenie kwasu moczowego w surowicy, należą do nich: witamina B12, C, leki moczopędne, cytotoksyczne, diazepan, aminofilina.
 • ODŻYWIANIE – dieta przy dnie moczanowej powinna być zbilansowana i urozmaicona, wykluczamy z niej produkty o wysokiej zawartości związków purynowych i fruktozy, np. podroby (wątróbka, nerki, serca), wywary (zupy na wywarach mięsnych, sosy mięsne), galaretki mięsne, sardynki, śledzie, rośliny strączkowe, potrawy należy przygotowywać bez tłuszczu i gotować w dużej ilości wody, w okresie ostrego napadu bólu stosujemy dietę bezmięsną, posiłki należy spożywać regularnie, nie później jak 3-4 godzin przed snem, gdyż w nocy zwiększa się ilość zatrzymywanego w organizmie kwasu moczowego, należy wypijać ok. 2,5 l wody na dobę, wskazane jest zrezygnować z picia kawy, herbaty i kakao, należy unikać także picia alkoholu, gdyż prowadzi on do rozwoju otyłości i hiperpurykemi, natomiast piwo zawiera guanozynę, która przez florę jelitową przekształcana jest w kwas moczanowy.

Osoby otyłe cierpiące na tę jednostkę chorobową powinny zredukować masę ciała, gdyż zbędne kilogramy obciążają zmienione chorobowo stawy stopy.

Ważnym elementem w procesie leczenia dny moczanowej jest także rehabilitacja. Jej celem jest zmniejszenie niekorzystnych skutków psychofizycznych, społecznych i ekonomicznych jakie wiążą się z chorobą. Do zabiegów fizykoterapeutycznych zaleca się ogólne działanie zimna i ciepła, ultradźwięki, elektrostymulacje, akupunkturę, masaż, laseroterapię.  Ważna w procesie rehabilitacji jest również codzienna aktywność fizyczna, gdyż u chorych z przewlekłą dna moczanową dochodzi do trwałej deformacji stawu, dlatego należy dostosować mieszkanie do możliwości ruchowej osoby chorej.

POWIKŁANIA:

Do najczęstszych powikłań należą: deformacja stawów (dlatego istotne są codzienne ćwiczenia i aktywność fizyczna pacjenta), powikłania nerkowe polegające na zakażeniu nerek oraz dróg moczowych.

Pamiętaj!  Artykuł nie zastępuje wizyty lekarskiej!

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

Print Friendly, PDF & Email

Kategorie: Biologia,Medycyna i zdrowie

Tagi: ,,,,,

Pozostaw odpowiedź

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.