Dna moczanowa

0 560

Choć mało się o niej słyszy, wielu ludzi cierpi z powodu dny moczanowej. Ta choroba dotyczy wszystkich i ściśle związana jest ze złym odżywianiem. A już dziś zaliczana jest przez specjalistów do chorób cywilizacyjnych.

CO TO JEST ?

Dna moczanowa czyli arthritisurica jest zespołem objawów wywołanych reakcją zapalna na obecność kryształów moczanu sodu w płynie stawowym i/lub w tkankach.

Zwana jest także skazą moczanową lub podagrą. Zaliczana jest do grupy chorób cywilizacyjnych.

OBJAWY:

Pierwszy atak choroby rozwija się nagle, najczęściej objawy pacjent odczuwa nad ranem. Do objawów należą: silny ból u dużego palucha stopy, obrzęk, zaczerwienie, nadmierne ocieplenie zajętego stawu, napięcie i świecenie skóry, złuszczenia naskórka. Następnie, w późniejszych godzinach pojawiają się dreszcze, wysoka gorączka, ogólne rozbicie czy zwiększona pobudliwość nerwowa.

DIAGNOSTYKA:

Aby zdiagnozować dne moczanową musi występować jeden lub więcej objawów:

 • kryształy moczanowe uwidocznione w badaniu mikroskopowym płynu stawowego,
 • jeden lub więcej epizodów zapalenia stawów,
 • zaczerwienie lub obrzęk nad stawem,
 • jednostronne zapalenie stawu śródstopia,
 • widoczne gołym okiem guzki dnawe,
 • podwyższony poziom kwasu moczowego we krwi,
 • charakterystyczne zmiany stawowe widoczne na zdjęciu RTG.

WYSTĘPOWANIE CHOROBY:

Choroba częściej występuje u mężczyzn, głównie chorujących na nadciśnienie tętnicze, chorobę wieńcową, otyłość, nietolerancje glukozy, insulinooporność czy choroby nerek.

ELEMENTY LECZENIA:

 • LECZENIE NIEFARMAKOLOGICZNE – unieruchomienie zapalnie zmienionego stawu, zimne okłady, ograniczenie ruchu.
 • WALKA Z BÓLEM – w dnie moczanowej występują dwa rodzaje bólu – ostry i przewlekły, najczęściej stosuje się leki przeciwbólowe i przeciwzapalne.
 • OBNIŻENIE STĘŻENIA KWASU MOCZOWEGO – należy unikać leków, które zwiększają stężenie kwasu moczowego w surowicy, należą do nich: witamina B12, C, leki moczopędne, cytotoksyczne, diazepan, aminofilina.
 • ODŻYWIANIE – dieta przy dnie moczanowej powinna być zbilansowana i urozmaicona, wykluczamy z niej produkty o wysokiej zawartości związków purynowych i fruktozy, np. podroby (wątróbka, nerki, serca), wywary (zupy na wywarach mięsnych, sosy mięsne), galaretki mięsne, sardynki, śledzie, rośliny strączkowe, potrawy należy przygotowywać bez tłuszczu i gotować w dużej ilości wody, w okresie ostrego napadu bólu stosujemy dietę bezmięsną, posiłki należy spożywać regularnie, nie później jak 3-4 godzin przed snem, gdyż w nocy zwiększa się ilość zatrzymywanego w organizmie kwasu moczowego, należy wypijać ok. 2,5 l wody na dobę, wskazane jest zrezygnować z picia kawy, herbaty i kakao, należy unikać także picia alkoholu, gdyż prowadzi on do rozwoju otyłości i hiperpurykemi, natomiast piwo zawiera guanozynę, która przez florę jelitową przekształcana jest w kwas moczanowy.

Osoby otyłe cierpiące na tę jednostkę chorobową powinny zredukować masę ciała, gdyż zbędne kilogramy obciążają zmienione chorobowo stawy stopy.

Ważnym elementem w procesie leczenia dny moczanowej jest także rehabilitacja. Jej celem jest zmniejszenie niekorzystnych skutków psychofizycznych, społecznych i ekonomicznych jakie wiążą się z chorobą. Do zabiegów fizykoterapeutycznych zaleca się ogólne działanie zimna i ciepła, ultradźwięki, elektrostymulacje, akupunkturę, masaż, laseroterapię.  Ważna w procesie rehabilitacji jest również codzienna aktywność fizyczna, gdyż u chorych z przewlekłą dna moczanową dochodzi do trwałej deformacji stawu, dlatego należy dostosować mieszkanie do możliwości ruchowej osoby chorej.

POWIKŁANIA:

Do najczęstszych powikłań należą: deformacja stawów (dlatego istotne są codzienne ćwiczenia i aktywność fizyczna pacjenta), powikłania nerkowe polegające na zakażeniu nerek oraz dróg moczowych.

Pamiętaj!  Artykuł nie zastępuje wizyty lekarskiej!

Oceń ten post
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Masz przemyślenia? Napisz komentarz!x