Budowa organów roślin okrytonasiennych

Budowa pręcika – Zbudowanych z nitki i główki pręcika. W główce pręcika znajduje się 4 mikrosporangia czyli 4 woreczki pyłkowe a w nich powstają ziarenka pyłkowe. Ziarno pyłku zbudowane jest z komórki generatywnej oraz wegetatywnej.

Budowa słupkowia – zbudowany jest ze słupków bądź słupka. Słupek to przekształcony owocolistek, którego brzegi zrosły się zamykając wewnątrz zalążek skąd nazwa okrytozalążkowe.

Budowa woreczka zalążkowego:

  • Okienko
  • Osłonka
  • Synergidy – pełnią funkcje rodni
  • Antypody – uczestniczą w odżywaniu woreczka zalążkowego
  • Jądro centralne
  • Komórka jajowa

Zapylenie

Zachodzi wtedy gdy ziarno pyłku przedostaje się na znamię słupka. Z komórki wegetatywnej powstaje łagiewka, która kieruje się do okienka zalążka. Z komórki generatywnej powstają dwa plemniki, które doprowadzają do podwójnego zapłodnienia.

Zapłodnienie

Polega na tym, że jedna komórka plemnikowa zapładnia komórkę jajową a druga komórka plemnikowa łączy się z twórczym zalążkiem czyli jądrem centralnym. W związku z tym tworzy się zygota która posiada 2n chromosomów  (komórka która zawiera po dwa chromosomy danego typu). Powstaje z niej zarodek oraz tkanka odżywcza czyli inaczej możemy powiedzieć bielmo które posiada 3n chromosomów .

 

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

Print Friendly, PDF & Email

Kategorie: Biologia,Rośliny okrytonasienne

Tagi: ,,,,,,,

Pozostaw odpowiedź

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.