Budowa organów roślin okrytonasiennych

0 660

Budowa pręcika – Zbudowanych z nitki i główki pręcika. W główce pręcika znajduje się 4 mikrosporangia czyli 4 woreczki pyłkowe a w nich powstają ziarenka pyłkowe. Ziarno pyłku zbudowane jest z komórki generatywnej oraz wegetatywnej.

Budowa słupkowia – zbudowany jest ze słupków bądź słupka. Słupek to przekształcony owocolistek, którego brzegi zrosły się zamykając wewnątrz zalążek skąd nazwa okrytozalążkowe.

Budowa woreczka zalążkowego:

  • Okienko
  • Osłonka
  • Synergidy – pełnią funkcje rodni
  • Antypody – uczestniczą w odżywaniu woreczka zalążkowego
  • Jądro centralne
  • Komórka jajowa

Zapylenie

Zachodzi wtedy gdy ziarno pyłku przedostaje się na znamię słupka. Z komórki wegetatywnej powstaje łagiewka, która kieruje się do okienka zalążka. Z komórki generatywnej powstają dwa plemniki, które doprowadzają do podwójnego zapłodnienia.

Zapłodnienie

Polega na tym, że jedna komórka plemnikowa zapładnia komórkę jajową a druga komórka plemnikowa łączy się z twórczym zalążkiem czyli jądrem centralnym. W związku z tym tworzy się zygota która posiada 2n chromosomów  (komórka która zawiera po dwa chromosomy danego typu). Powstaje z niej zarodek oraz tkanka odżywcza czyli inaczej możemy powiedzieć bielmo które posiada 3n chromosomów .

 

Oceń ten post
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
używany samochód na raty
Gwarancja najlepszej ceny i dodatkowo możesz u nas kupić samochody na raty w Krakowie Fast-cars.pl, Zadzwoń tel. 511-777-117
fast-cars.pl
0
Masz przemyślenia? Napisz komentarz!x