Testy 2. i 3. generacji w oznaczaniu stężenia PTH w surowicy krwi
Hormon przytarczyc (parathormon) to najważniejszy regulator endokrynologiczny stężeń krążącego wapnia i fosforu. Jego udział w homeostazie wapnia dokonuje się poprzez działanie na kości i nerki – pobudza osteoklastyczną resorpcję kości i przezkomórkową resorpcję wapnia z kanalików nerkowych. Dodatkowo PTH pośrednio stymuluje absorpcję wapnia w jelicie cienkim stymulując syntezę 1,25-dihydroksywitaminy D w nerkach.
Ilościowe oznaczenie natywnego PTH we krwi obwodowej pozwala na diagnozę lub monitoring:
- nadczynności lub niedoczynności przytarczyc
- osteoporozy i osteodystrofii nerek
- stężenia PTH w chirurgii przytarczyc
- równowagi wapniowej u pacjentów z przewlekłą choroba nerek (PChN).
PTH jest wydzielany przez główne komórki przytarczyc jako polipeptyd, który zawiera 84 aminokwasy (czasami zwany PTH 1-84). Po wydzieleniu do krwi ma bardzo krótki okres półtrwania ( ̴4 minut). Dlatego PTH w krwi krążącej jest niejednorodny – występuje zarówno jako natywny PTH, jak i w postaci fragmentów, głównie PTH (35-84) i PTH (7-84). Peptydy PTH są usuwane z krwiobiegu w różnym tempie.
Obecnie wydaje się, że fragmenty PTH (35-84) i PTH (7-84) są aktywne biologicznie, lecz wykazują odwrotne działanie niż PTH (1-84), to znaczy powodują obniżenie stężenia wapnia we krwi i zapobiegają uwalnianiu wapnia z kości. Fragmenty te cechują się różnym rozmiarem, dłuższym okresem połowicznego wydalania i są głównie usuwane w nerkach w procesie filtracji kłębuszkowej. W przypadku niewydolności nerek, gdy filtracja kłębuszkowa jest upośledzona, stężenie takich fragmentów ze środka oraz z końca karboksylowego jest podwyższone.
Przewlekła choroba nerek (PChN) uznana została za chorobę cywilizacyjną XXI wieku. Pośród dość często występujących zaburzeń metabolicznych ściśle związanych z tą chorobą jest wtórna nadczynność przytarczyc (WNP). Najbardziej zaawansowana jest u pacjentów w V stadium choroby i obejmuje nawet 20-25% chorych. Wzrost stężenia PTH u chorych z PChN jest wynikiem wielu zaburzeń, takich jak: spadek stężenia wapnia zjonizowanego w surowicy, hiperfosfatemia oraz spadek stężenia aktywnej witaminy D (kalcytriolu).
Nadmierne wydzielanie parathormonu, uważanego za toksynę mocznicową, jest przyczyną rozwoju chorób kości, zaburzeń mineralnych, zwapnień w naczyniach i w sercu oraz nadciśnienia tętniczego. Wszystko to przyczynia się do wzrostu ryzyka sercowo-naczyniowego i w konsekwencji prowadzi do zwiększenia śmiertelności chorych.
Diagnostyka biochemiczna zalecana obecnie u chorych na PChN obejmuje okresowe oznaczenia stężenia wapnia, fosforu, fosfatazy zasadowej i PTH w surowicy. Oznaczenia te są przydatne nie tylko do oceny stopnia zaburzeń, ale też śledzenia postępów leczenia i oceny ryzyka powikłań.
Metody oznaczania stężenia PTH:
Aktywność biologiczna PTH jest związana z N-końcowym fragmentem cząsteczki. W surowicy występują przede wszystkim całe cząsteczki PTH (PTH 1–84) oraz fragmenty C końcowe (PTH 7–84).
Obecnie stężenie PTH powszechnie oznacza się testami II generacji tzw. intact PTH (iPTH), czyli sumę stężeń PTH (1–84) i PTH (7–84). Testy III generacji oznaczają tzw. bio-intact PTH (bio iPTH) – stężenie całkowitego PTH (1–84).
Testy 2. generacji PTH:
– testy rekomendowane przez Kidney Disease Improving Global Outcome (KDIGO) do diagnostyki i oceny nasilenia wtórnej nadczynności przytarczyc u pacjentów z PChN
– testy te przeszacowują stężenie aktywnej cząsteczki 1-84 PTH poprzez oznaczanie dodatkowo fragmentów 7-84 PTH, które są akumulowane w organizmie u pacjentów z PChN
– otrzymywane są duże rozbieżności w wynikach stężeń PTH oznaczanych testami różnych producentów (metody wykorzystują różne przeciwciała)
– brak możliwości standaryzacji tych metod z uwagi na występowanie reakcji krzyżowych, głównie z fragmentami 7-84 PTH
Testy 3. generacji PTH:
– oznaczają całą aktywną cząsteczkę parathormonu, czyli stężenie biologicznie czynnego hormonu we krwi
– restandaryzacja tych testów za pomocą dostępnego międzynarodowego wzorca PTH (WHO IS 95/646) pozwoli na uzyskanie miarodajnych wyników zarówno w zbiorowości ludzi zdrowych, jak i pacjentów z zaburzeniami sekrecji PTH, w tym pacjentów z PChN
– jednak niewystarczająca liczba badań nie pozwala na określenie czy testy te są dokładniejszymi markerami oceny nasilenia wtórnej nadczynności przytarczyc u pacjentów z PChN
Przeprowadzone badania kliniczne wykazały, że wyniki uzyskane testem 3. generacji PTH są niższe niż testem 2. generacji, a różnice te zwiększają się wraz ze stopniem upośledzenia czynności nerek i wynoszą około 30% u pacjentów z przewlekłą chorobą nerek w okresie przeddializacyjnym i ponad 40% u pacjentów dializowanych. Otrzymano średnio o 33-51% niższe stężenia PTH oznaczanego testami 3. generacji niż testami 2.gen. u osób dializowanych.
Jako że wydzielanie PTH wzrasta kompensacyjnie w PChN, uważa się, że zakres referencyjny jego stężenia w poszczególnych okresach upośledzenia czynności nerek musi być przesunięty w kierunku wyższych wartości. Najnowsze ogólnoświatowe rekomendacje KDIGO zawierają znacznie szerszy przedział zakresów stężeń PTH w surowicy — w piątym okresie PChN u chorych dializowanych dopuszcza się jego zwiększenie od 2 do 9 razy względem zakresu dla osób z prawidłową czynnością nerek.
Przy interpretowaniu wartości dla PTH zawsze należy wziąć pod uwagę stężenia wapnia w surowicy oraz wzajemne zależności między tymi dwoma elementami w różnych schorzeniach, w których etiologii uczestniczą PTH i wapń. Zaleca się zawsze interpretować wyniki dla natywnego PTH z zachowaniem ostrożności i uwzględnieniem ogólnego obrazu objawów klinicznych, nawet gdy stężenia iPTH są wykorzystywane wraz ze stężeniami wapnia.
Zakresy wartości natywnego PTH u pacjentów z różnymi schorzeniami przytarczyc w pewnym stopniu nakładają się. Pomiar stężeń natywnego PTH jest użyteczny przy rozróżnianiu hiperkalcemii wskutek nadczynności przytarczyc od hiperkalcemii w przebiegu nowotworu złośliwego. Jednakże oznaczenie to nie jest przeznaczone do stosowania jako diagnostyczny wskaźnik nowotworu złośliwego i nie należy polegać na nim jako na takim wskaźniku.
Ogromnie ważne jest zapewnienie właściwego traktowania i przechowywania próbek pobranych od pacjentów. Wskutek niewłaściwego traktowania próbek dochodzi do utraty natywnego PTH (jest nietrwały i podatny na fragmentację). Ta niestabilność zależy zarówno od czasu, jak i od temperatury.
Czy to już czas na 1-84 PTH?
– brakuje rekomendacji odnośnie stosowania w codziennej praktyce testów 3. gen. u chorych z PChN, a ich interpretacja w sposób analogiczny do interpretacji testów 2. gen. nie wnosi nowych informacji na temat zaburzeń mineralnych i kostnych u tych pacjentów
– obecnie nie są dokładnie znane wartości stężenia PTH oznaczanego testami 2. i 3. generacji, które byłyby ściśle związane z występowaniem wtórnej nadczynności przytarczyc u pacjentów z PChN. Dotyczy to zarówno aspektów pomiarowych, patofizjologicznych, jak i implikacji klinicznych
– stężenia PTH oznaczane testami 2. i 3. generacji w sposób prawie identyczny korelują z parametrami laboratoryjnymi oraz klinicznymi u pacjentów dializowanych. Żadna z tych metod w tym zakresie nie wykazuje przewagi
Bibliografia:
- Oznaczanie parathormonu testami trzeciej generacji, PTH(1-84) 3 gen. u chorych z przewlekłą chorobą nerek, Wiesław Piechota, LabForum, Nr 59, Maj 2014
- KDIGO 2017 Clinical Practice Guideline Update for the Diagnosis, Evaluation, Prevention, and Treatment of Chronic Kidney Disease–Mineral and Bone Disorder (CKD-MBD). Kidney Int Suppl. 2017;7:1–59.
- ulotka techniczna testu VIDAS® PTH (1-84), Biomerieux
Autor: mgr Agnieszka Góra, diagnosta laboratoryjny
Fascynujący artykuł na temat testów 2. i 3. generacji w oznaczaniu stężenia PTH w surowicy krwi!