Zwierzęta – heterotroficzne organizmy tkankowe

0 544

Królestwo: Zwierzęta (Animalia, Metazoa) Parazoa, Ahistozoa Typ: Gąbki (Porifera) Eumetazoa – tkankowce Typ: Parzydełkowce (Cnidaria) Prostostomia – pierwouste Lofotrochoforowce Typ: Płazińce (Platyhelminthes) Typ: Wrotki (Rotifera) Typ: Pierścienice (Annelida) Typ: Mięczaki (Mullusca) Typ: Mszywioły (Bryozoa) Typ: Ramienionogi (Brachiopoda) Ecdysozoa – wylinkowce Typ: Nicienie (Nematoda) Typ: Pazurnice (Onychophora) Typ: Stawonogi (Arthropoda) Deuterostomia – wtórouste Typ: Szkarłupnie (Echinodermata) Typ: Strunowce (Chordata)

 • Zwierzęta to organizmy heterotroficzne (cudzożywne), wielokomórkowe, w większości tkankowe, często zdolne do przemieszczania się.
 • U zwierząt występuje białko zwane kolagenem.
 • Przodkami zwierząt, tak jak i grzybów prawdopodobnie są jednokomórkowe protisty, które nie posiadały plastydów i miały zdolność magazynowania glikogenu oraz ich wici były ułożone na tylnym biegunie.
 • Zwierzęta jako pierwsze wykształciły tkanki, już jako organizmy wodne posiadały tkanki.
 • Prawdopodobnie kiedyś u typowych zwierząt w przemianie pokoleń zaczęło dominować pokolenie diploidalne. W końcu doszło do zaniku pokolenia haploidalnego i pozostał jedynie organizm diploidalny, mogący się rozmnażać płciowo i bezpłciowo.
 • Gamety zwierząt powstają w gonadach, czyli gruczołach rozrodczych. Jądra to gonady męskie, a jajniki to gonady żeńskie.
 • U zwierząt występuje oogamia, ponieważ gamety wyraźnie się od siebie różnią: plemnik mały zazwyczaj posiadający wić, a komórka jajowa duża nawet do kilkunastu centymetrów.
 • Rozmnażanie płciowe prowadzi do zwiększenia różnorodności genetycznej. U zwierząt wyróżnia się następujące sposoby rozmnażania płciowego: a) obojnactwo – gdy w jednym organizmie występują oba rodzaje gamet; b) rozdzielnopłciowość – gdy w jednym organizmie występuje tylko jeden rodzaj gamet.
 • Zapłodnienie może być zewnętrze (w wodzie) bądź wewnętrzne (w samicy).
 • W rozwoju zarodkowym zwierząt wyróżnia się:
Mitotyczne podziały zygoty, czyli bruzdkowanie, w wyniku czego powstają komórki zwane blastomerami. Wielokomórkowy już zarodek nazywamy morulą.
Następnie we wnętrzu moruli tworzy się przestrzeń wypełniona wodą i wydzielinami komórkowymi, czyli pierwotna jama ciała zwana blastocelem. Taką postać zarodka nazywa się blastulą.
Koleinie blastula przechodzi proces gastrulacji i powstaje gastrula, czyli postać zarodka dwuwarstwowego. Zewnętrza warstwa to ektoderma, a wewnętrzna endoderma.
W obrębie endodermy tworzy się jama – prajelito, do której z zewnątrz prowadzi otwór – pragęba. Wg badaczy na tym etapie zatrzymały się gąbki.
Następnie pomiędzy ekto- i endodermą tworzy się mezoderma, czyli trzecia warstwa komórek. Mezoderma może powstać na dwa sposoby: 1. przez wywędrowanie komórek ektodermy pomiędzy ekto- i endodermę; 2. powstaje przez wypuklenie się endodermy, powstają wówczas pęcherzyki – somity, a w ich obrębie tworzy się wtórna jama ciała, czyli celoma.
Ostatnim etapem rozwoju zarodkowego jest organogeneza, czyli proces wytwarzania się narządów z trzech warstw komórek.
 • W zależności od tego czy w miejscu pragęby tworzy się otwór gębowy, czy odbytowy, wyróżniamy zwierzęta pierwouste i wtórouste.
 • Z danych listków zarodkowych (ektoderma, endoderma, mezoderma) tworzą się zwykle te same struktury organizmu:
Ektoderma: Mezoderma (70%): Endoderma:
1. Nabłonki okrywające ciało z zewnątrz. 2. Wytwory naskórka, czyli między innymi włosy, paznokcie. 3. Układ nerwowy i narządy zmysłów. 1. Szkielet. 2. Układ krążenia. 3. Układ rozrodczy. 4. Układ mięśniowy. 5. Nerki kręgowców. 6. Skóra właściwa, czyli ta pod naskórkiem. 1. Nabłonki środkowej części przewodu pokarmowego i gruczoły kręgowców (trzustka, wątroba, tarczyca, grasica). 2. Nabłonek płuc kręgowców.
 • Jajorodność – kiedy osobnik wykluwa się z jaja w środowisku zewnętrznym (np. ptaki).
 • Jajożyworodność – zarodek rozwija się w jaju, ale jajo to jest w organizmie rodzicielskim, aż do momentu wyklucia się młodego, zarodek korzysta tylko z materiału zapasowego zgromadzonego w jaju (np. jaszczurki).
 • Żyworodność – organizm rodzicielski łączy się z zarodkiem poprzez łożysko, dzięki któremu rodzic doprowadza do zarodka substancje odżywcze, łożysko służy także do wymiany gazowej.
 • Rozwój pozazarodkowy prosty różni się od złożonego tym, że nie występuje w nim poczwarka.
 • Gąbki to organizmy, które są jakby na granicy kolonijnych jednokomórkowców a zwykłymi zwierzętami.
 • Parzydełkowce mają symetrie promienistą ciała, a robakokształtne zwierzęta dwuboczną symetrię.
 • Bardziej opłacalna dla organizmu jest symetria boczna, ponieważ osobnik taki ma łatwiejszą orientacje (bo posiada przód, tył i dwa boki), szybciej się porusza i robi to z większą logiką, ma wykształcone narządy zmysłów, jego ruch jest ukierunkowany

Artykuł powstał na podstawie:

Biologia klasa 1. OPERON, zakres rozszerzony, Gdynia 2005 

Oceń ten post
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Masz przemyślenia? Napisz komentarz!x