Zwierzęta – heterotroficzne organizmy tkankowe

Królestwo: Zwierzęta (Animalia, Metazoa) Parazoa, Ahistozoa Typ: Gąbki (Porifera) Eumetazoa – tkankowce Typ: Parzydełkowce (Cnidaria) Prostostomia – pierwouste Lofotrochoforowce Typ: Płazińce (Platyhelminthes) Typ: Wrotki (Rotifera) Typ: Pierścienice (Annelida) Typ: Mięczaki (Mullusca) Typ: Mszywioły (Bryozoa) Typ: Ramienionogi (Brachiopoda) Ecdysozoa – wylinkowce Typ: Nicienie (Nematoda) Typ: Pazurnice (Onychophora) Typ: Stawonogi (Arthropoda) Deuterostomia – wtórouste Typ: Szkarłupnie (Echinodermata) Typ: Strunowce (Chordata)

 • Zwierzęta to organizmy heterotroficzne (cudzożywne), wielokomórkowe, w większości tkankowe, często zdolne do przemieszczania się.
 • U zwierząt występuje białko zwane kolagenem.
 • Przodkami zwierząt, tak jak i grzybów prawdopodobnie są jednokomórkowe protisty, które nie posiadały plastydów i miały zdolność magazynowania glikogenu oraz ich wici były ułożone na tylnym biegunie.
 • Zwierzęta jako pierwsze wykształciły tkanki, już jako organizmy wodne posiadały tkanki.
 • Prawdopodobnie kiedyś u typowych zwierząt w przemianie pokoleń zaczęło dominować pokolenie diploidalne. W końcu doszło do zaniku pokolenia haploidalnego i pozostał jedynie organizm diploidalny, mogący się rozmnażać płciowo i bezpłciowo.
 • Gamety zwierząt powstają w gonadach, czyli gruczołach rozrodczych. Jądra to gonady męskie, a jajniki to gonady żeńskie.
 • U zwierząt występuje oogamia, ponieważ gamety wyraźnie się od siebie różnią: plemnik mały zazwyczaj posiadający wić, a komórka jajowa duża nawet do kilkunastu centymetrów.
 • Rozmnażanie płciowe prowadzi do zwiększenia różnorodności genetycznej. U zwierząt wyróżnia się następujące sposoby rozmnażania płciowego: a) obojnactwo – gdy w jednym organizmie występują oba rodzaje gamet; b) rozdzielnopłciowość – gdy w jednym organizmie występuje tylko jeden rodzaj gamet.
 • Zapłodnienie może być zewnętrze (w wodzie) bądź wewnętrzne (w samicy).
 • W rozwoju zarodkowym zwierząt wyróżnia się:
Mitotyczne podziały zygoty, czyli bruzdkowanie, w wyniku czego powstają komórki zwane blastomerami. Wielokomórkowy już zarodek nazywamy morulą.
Następnie we wnętrzu moruli tworzy się przestrzeń wypełniona wodą i wydzielinami komórkowymi, czyli pierwotna jama ciała zwana blastocelem. Taką postać zarodka nazywa się blastulą.
Koleinie blastula przechodzi proces gastrulacji i powstaje gastrula, czyli postać zarodka dwuwarstwowego. Zewnętrza warstwa to ektoderma, a wewnętrzna endoderma.
W obrębie endodermy tworzy się jama – prajelito, do której z zewnątrz prowadzi otwór – pragęba. Wg badaczy na tym etapie zatrzymały się gąbki.
Następnie pomiędzy ekto- i endodermą tworzy się mezoderma, czyli trzecia warstwa komórek. Mezoderma może powstać na dwa sposoby: 1. przez wywędrowanie komórek ektodermy pomiędzy ekto- i endodermę; 2. powstaje przez wypuklenie się endodermy, powstają wówczas pęcherzyki – somity, a w ich obrębie tworzy się wtórna jama ciała, czyli celoma.
Ostatnim etapem rozwoju zarodkowego jest organogeneza, czyli proces wytwarzania się narządów z trzech warstw komórek.
 • W zależności od tego czy w miejscu pragęby tworzy się otwór gębowy, czy odbytowy, wyróżniamy zwierzęta pierwouste i wtórouste.
 • Z danych listków zarodkowych (ektoderma, endoderma, mezoderma) tworzą się zwykle te same struktury organizmu:
Ektoderma: Mezoderma (70%): Endoderma:
1. Nabłonki okrywające ciało z zewnątrz. 2. Wytwory naskórka, czyli między innymi włosy, paznokcie. 3. Układ nerwowy i narządy zmysłów. 1. Szkielet. 2. Układ krążenia. 3. Układ rozrodczy. 4. Układ mięśniowy. 5. Nerki kręgowców. 6. Skóra właściwa, czyli ta pod naskórkiem. 1. Nabłonki środkowej części przewodu pokarmowego i gruczoły kręgowców (trzustka, wątroba, tarczyca, grasica). 2. Nabłonek płuc kręgowców.
 • Jajorodność – kiedy osobnik wykluwa się z jaja w środowisku zewnętrznym (np. ptaki).
 • Jajożyworodność – zarodek rozwija się w jaju, ale jajo to jest w organizmie rodzicielskim, aż do momentu wyklucia się młodego, zarodek korzysta tylko z materiału zapasowego zgromadzonego w jaju (np. jaszczurki).
 • Żyworodność – organizm rodzicielski łączy się z zarodkiem poprzez łożysko, dzięki któremu rodzic doprowadza do zarodka substancje odżywcze, łożysko służy także do wymiany gazowej.
 • Rozwój pozazarodkowy prosty różni się od złożonego tym, że nie występuje w nim poczwarka.
 • Gąbki to organizmy, które są jakby na granicy kolonijnych jednokomórkowców a zwykłymi zwierzętami.
 • Parzydełkowce mają symetrie promienistą ciała, a robakokształtne zwierzęta dwuboczną symetrię.
 • Bardziej opłacalna dla organizmu jest symetria boczna, ponieważ osobnik taki ma łatwiejszą orientacje (bo posiada przód, tył i dwa boki), szybciej się porusza i robi to z większą logiką, ma wykształcone narządy zmysłów, jego ruch jest ukierunkowany

Artykuł powstał na podstawie:

Biologia klasa 1. OPERON, zakres rozszerzony, Gdynia 2005 

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

Print Friendly, PDF & Email

Kategorie: Biologia,Świat zwierząt

Pozostaw odpowiedź

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.